کد خبر : 46685

بعد از پنج هفته بی‌ثباتی متوالی بازار نقدی، قیمت‌ها در هفته گذشته در میزان 1340 دلار در هر تن (سی‌ف‌آر چین) به ثبات رسیدند.

پتروتحلیل-بعد از روند صعودی که در اوایل دسامبر به دنبال تلاش متمرکز تولیدکنندگان منطقه‌ای برای کاهش نرخ بهره‌برداری صورت گرفت، قیمت‌های استایرن آسیایی از ماه مارس شاهد جزر و مد قیمت‌ها بوده‌اند. نوسانات اخیر با بازارهای نفت خام همراه بوده، اگرچه بازار نقدی استایرن همچنان در بیشترین میزان خود در یک سال گذشته قرار دارد.

قیمت‌های نقدی استایرن هفته‌های گذشته را با روند کاهشی آغاز کردند، اما همزمان با ثبات قیمت‌های نفت تا میزانی صعود کردند. بعد از پنج هفته بی‌ثباتی متوالی بازار نقدی، قیمت‌ها در هفته گذشته در میزان 1340 دلار در هر تن (سی‌ف‌آر چین) به ثبات رسیدند.

فعالیت‌های تجاری تعریفی نداشت، و چندین معامله‌کننده بازارهای آتی به دنبال پوشش نیازهای موقت خود بودند. تاجران محتاط ماندند، و پیش‌بینی کردند از آنجایی که پایانی برای جنگ روسیه با اوکراین در دیدرس نیست، قیمت‌های نفت در میان‌مدت بیش از پیش بی‌ثبات خواهند بود.

تولیدکنندگان منطقه‌ای استایرن نرخ بهره‌برداری پایین خود را حفظ کردند

رشد عرضه بیش از حد و حاشیه سودهای اندک منتج به آن شده که تولیدکنندگان بزرگ در سراسر شمال شرق و جنوب شرق آسیا تولیدات خود را کاهش دهند. قیمت‌های استایرن از اواخر 2021 با تلاش همه جانبه تولیدکنندگان در سراسر کراکرها و واحدهای استایرن در کره جنوبی، تایوان، ژاپن و جنوب شرق آسیا برای پایین نگاه داشتن نرخ بهره‌برداری، بهبود یافت. در این میان، افزایش قیمت‌های نفتا از ابتدای جنگ روسیه با اوکراین نیز موجب افزایش قیمت‌های استایرن شده است.

بزرگ‌ترین تولیدکننده استایرن کره جنوبی، هانوا توتال، نرخ بهره‌برداری خود را از اواسط نوامبر 2021 به میزان 20 درصد کاهش داد. تولیدکننده دارای ظرفیتی 1.1 میلیون تنی در دو واحد تولیدی می‌باشد. واحدها در حال حاضر به واسطه عملیات تامین و نگهداری تعطیل هستند. شرکت لاته کمیکال از اواسط دسامبر 2021، نرخ بهره‌برداری واحد مونومر استایرن خود با ظرفیت 580 هزار تن در سال در دائسان را کاهش داد و آن را حفظ کرد.

در این میان، شرکت ال‌جی کِم نرخ بهره‌برداری دو واحد مونومر استایرن خود در یئوسو و دائسان را در میزان 85 تا 90 درصد حفظ کرده است. این دو واحد مجموعاً دارای ظرفیت 500 هزار تن در سال می‌باشند. تولیدکننده این نرخ بهره‌برداری را از مارس تا آوریل حفظ کرده است.

بگفته منابع صنعت، شرکت دولتی سی‌پی‌سی تایوان، نرخ بهره‌برداری نفتا شماره 4 خود در لینیوان را به دلیل مشکلات فنی تا میزان 65 درصد کاهش داد. این کراکر دوره تامین و نگهداری دیگری را تا 10 مه سپری خواهد کرد. این واحد کراکر سالانه 385 هزار تن اتیلن و 230 هزار تن پروپیلن تولید می‌کند.

کاهش نرخ بهره‌برداری کراکر، عرضه داخلی اتیلن تایوان را محدود خواهد کرد. از آنجایی که قیمت‌های خوراک اتیلن بالاست، تولیدکنندگان استایرن در حال بررسی کاهش تولیدات خود هستند. شرکت پتروشیمی گرند پسیفیک، شرکت تولیدکننده استایرن در تایوان با دو واحد بوده، که دارای ظرفیت مجموع 380 هزار تن در سال در کائوسیونگ می‌باشد. تولیدکننده استایرن دیگر تایوانی، شرکت مونومر استایرن تایوان می‌باشد که دارای ظرفیت مجموع 340 هزار تن در سال است. با توجه به کمبود عرضه اتیلن، عرضه استایرن تایوان مدت‌هاست که محدود باقی مانده است.

در جنوب شرق آسیا، تنها تولیدکننده اندونزی شرکت چاندار اسری به طور موقت یکی از واحدهای استایرن خود با ظرفیت 100 هزار تن در سال را تعطیل کرده است. تولیدکننده دارای ظرفیت مجموع 350 هزار تن در سال مونومر استایرن می‌باشد. این دو واحد در اندونزی تنها واحدهای تولیدی مونومر استایرن بوده، و با واحد کراکر نفتا اندونزی با ظرفیت تولید 900 هزار تن در سال اتیلن یکپارچه هستند.

به همین شکل، شرکت مونومر استایرن ایدمیستو مالزی نیز نرخ بهره‌برداری واحد خود واقع در جنوب مالزی با ظرفیت 240 هزار تن در سال را کاهش داد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار