کد خبر : 46661

محموله‌های قیر فله ایرانی در هفته منتهی به 15 آوریل در میزان 430 دلار در هر تن (فوب ایران)، و محموله‌های بشکه‌ای این کشور در میزان 475 دلار در هر تن ارزیابی شدند.

پتروتحلیل-لیست قیمت‌های قیر بمبئی هند با تکیه بر مصرف صعودی در نتیجه آغاز فصل جاده سازی در کشور، در نیمه دوم این ماه اوج گرفت.

پالایشگاه‌های دولتی بمبئی قیمت‌های قیر فله و بشکه‌ای نیمه دوم آوریل را 290 روپیه در هر تن (3.80 دلار در هر تن) افزایش داده‌اند. قیمت‌های قیر فله وی ‌جی 10، وی جی 30، بشکه‌ای وی جی 10 و وی جی 30 به ترتیب در میزان‌های 52620 روپیه در هر تن، 52920 روپیه در هر تن، 60920 روپیه در هر تن، 60720 روپیه در هر تن قرار گرفتند. قیمت‌های قیر پالایشگاه‌ها در هند هر دو هفته یکبار مورد بازنگری قرار گرفته، و همزمان معامله‌کنندگان معتقدند این قیمت‌ها نمایانگر شرایط مناسب بازار داخلی کشور است.

فصل اوج جاده سازی در هند از اوایل آوریل به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی آغاز شده است. انتظار می‌رود این فصل تا اواخر ژوئن و پیش از آغاز فصل باران‌های موسمی در هند (که معمولاً تا اواخر سپتامبر ادامه دارد) تداوم داشته باشد. بگفته معامله کنندگان، این امر در کنار افزایش هزینه‌ها ناشی از سیر صعودی قیمت‌های نفت و نفت کوره، قیمت قیر پالایشگاه‌های بمبئی را افزایش داده است.

براساس داده‌های وزارت نفت هند، مصرف قیر این کشور در ماه مارس نسبت به فوریه با میزان 882 هزار تن، رشد کرده و در میزان 895 هزار تن قرار گرفت، اما همچنان نسبت به مارس 2021 با میزان 1.01 میلیون تن کمتر است. این امر با توجه به مصرف کمتر در مقایسه سالانه و در سه ماهه قبلی به دلیل شرایط آب و هوایی نامطلوب و مسائل مربوط به سرمایه پروژه‌ها، پتانسیل تقاضای سرکوب شده در ایام آتی را را تایید می‌کند.

تعدادی از پالایشگاه‌های هندی افزایش تولیدات قیر را در نظر داشته تا به موقع لزوم از پس تقاضا بربیایند. پالایشگاه‌های دولتی بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم به ترتیب دارای ظرفیت‌های 240 هزار بشکه در روز و 190 هزار بشکه در روز بوده و در شهر بمبئی فعالیت می‌کنند.

اما برخی از فعالان بازار مستقر در هند پیش‌بینی می‌کنند که در ایام آتی با کمبود عرضه مواجه شوند، زیرا احتمال نمی‌رود هر گونه افزایش عرضه بتواند شکاف عرضه ایجاد شده از کاهش واردات در نتیجه دیرکرد تحویل محموله‌ها از غرب آسیا را برطرف کند.

محموله‌های قیر فله ایرانی در هفته منتهی به 15 آوریل در میزان 430 دلار در هر تن (فوب ایران)، و محموله‌های بشکه‌ای این کشور در میزان 475 دلار در هر تن ارزیابی شدند. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار