کد خبر : 46655

پتروتحلیل-بانک توسعه آسیا در چهارشنبه گذشته گفت، پیش‌بینی می‌شود اقتصادهای در حال توسعه آسیا با تکیه بر بهبود تقاضای داخلی و تداوم توسعه صادرات، در سال جاری رشد 5.2 درصدی را ثبت کنند.

پیش‌بینی رشد اقتصادی سال جاری بانک توسعه آسیا از میزان پیش‌بینی سال گذشته با حدود 6.9 درصد کمتر است.

بانک توسعه آسیا در بیانیه‌ای گفت، البته تردیدهای ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، تداوم پاندمی و محدودیت‌های فدرال رزرو آمریکا، خطراتی برای دورنمای رشد سال 2022 ایجاد می‌کند.

تورم در منطقه قابل مدیریت است؛ پیش‌بینی می‌شود تورم سال جاری از 2.5 درصد سال گذشته به 3.7 درصد رسیده، پیش از اینکه در سال 2023 تا 3.1 درصد تعدیل شود.

انتظار می‌رود چندین زیر ناحیه شامل جنوب آسیا و شرق آسیا، مجدداً نرخ رشد اقتصادی قبل از پاندمی را تجربه کنند.

در این بیانیه آمده است: «تهاجم روسیه به اوکراین بزرگ‌ترین تهدیدها را برای دورنمای اقتصادهای در حال توسعه آسیا ایجاد می‌کند. جنگ پیش از این از طریق افزایش ناگهانی قیمت‌های کالاهایی نظیر نفت، اقتصادهای منطقه را تحت تاثیر قرار داده، و بی‌ثباتی بازارهای مالی جهانی را تشدید کرده است.»

«کووید-۱۹ همچنان بسیاری از مناطق در حال توسعه آسیا را درگیر کرده، و یک‌سری از اقتصادها شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستند.»

پیش‌بینی می‌شود چین بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه، در سال جاری و سال آتی همزمان با تداوم قدرت صادراتی به ترتیب 5.0 درصد و 4.8 درصد رشد کرده، در حالی که براساس پیش‌بینی‌ها اقتصاد هند در سال مالی جاری 7.5 درصد رشد می‌کند.

پیش‌بینی بانک توسعه آسیا از افت رشد اقتصادی منطقه در سال جاری، منعکس‌کننده پیش‌بینی بانک جهانی از کاهش رشد شرق آسیا و کشورهای اقیانوسیه می‌باشد.

بانک جهانی در گزارش آوریل خود با عنوان «شجاعت در برابر طوفان‌ها» که در 4 آوریل منتشر شد، پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی منطقه را تا میزان 5.0 درصد کاهش داد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار