کد خبر : 46640

هند در انتظار بازگشت سریع‌تر نفت خام ایرانی و ونزوئلایی به بازار برای اصلاح نزولی قیمت‌ها

خرید نفت خام نقدی روسی توسط شرکت نفت هند و دیگر پالایشگاه‌ها. وزیر: واردات نفت روسی کمترین میزان سبد وارداتی کشور را به خود اختصاص می‌دهد. شروع تاثیر قیمت‌های بالای نفت خام بر تقاضای سوخت داخلی

هند در انتظار بازگشت سریع‌تر نفت خام ایرانی و ونزوئلایی به بازار برای اصلاح نزولی قیمت‌ها

پتروتحلیل-هند تحت فشار مالی قیمت‌های بالای نفت خام قرار گرفته، اما پالایشگاه‌ها امیدوار به بازگشت سریع‌تر نفت خام ایرانی و ونزوئلایی برای تلطیف شرایط بوده تا این‌که بخواهند به نفت خام روسی با تخفیفات قابل توجه روی بیاورند، زیرا بسیاری از این پالایشگاه‌ها به پردازش این گرید در مقیاس بالا عادت ندارند.

اگرچه تعدادی از پالایشگاه‌ها در حال خرید محموله‌های نقدی روسی هستند، اما تحلیل‌گران اشاره داشتند که این حجم‌ها برای جایگزینی جریان عرضه‌های همیشگی نظیر عرضه غرب آسیا، آمریکا، آمریکای لاتین و آفریقا کافی نیستند.

هاردیپ سینگ پوری وزیر نفت هند اخیراً در پارلمان گفت: «ما مجموعاً به 5 میلیون بشکه در روز نفت خام احتیاج داریم. در حدود 60 درصد آن از خلیج فارس تامین می‌شود. ما در سال مالی جاری 2021-22 (آوریل تا مارس) و از بازه آوریل تا دسامبر تنها 0.419 میلیون تن نفت خام روسی وارد کردیم. این میزان تنها 0.2 درصد از نیاز ما را تشکیل می‌دهد. حتی اگر ما این میزان را به طور قابل توجهی افزایش دهیم باز هم به معنای واقعی کلمه و در مقیاس بزرگ‌تر شاهد افت خواهیم بود.»

او اضافه کرد: «واردات نفت ما از روسیه برخلاف آنچه در رسانه‌ها به نمایش گذاشته می‌شود، بسیار محدود است.»

اما پوری تایید کرد که خریداران هندی معادل حدوداً سه روز نیاز کشور از روسیه نفت خریداری کرده‌اند که در سه تا چهار ماه آتی ارسال خواهد شد.

یکی از منابع صنعت گفت: «تعدادی از پالایشگاه‌های دولتی پیشنهادات روسی را زیر نظر داشته، و گاهاً به واسطه جذابیت قیمت‌ها محموله‌هایی از این کشور خریداری می‌کنند.»

براساس شنیده‌ها، در یکی از مناقصات اخیر شرکت نفت هند سه میلیون بشکه نفت اورال برای بارگیری در مه خریداری کرده است. این قرارداد به دنبال خرید سه میلیون بشکه نفت خام اورال برای تحویل در همین ماه صورت گرفته است.

رامسوار تلی وزیر مشاور در امور نفت هند به پارلمان گفت: «در حال حاضر بخش دولتی نفت نه توافقی دارد نه چنین پیشنهادی را از سوی روسیه یا کشور دیگری برای خرید نفت به روپیه هند در دست بررسی دارد.»

احتمالاً خرید میزان بالایی از محموله‌های ارزان روسی برای بسیاری از پالایشگاه‌های هندی کار عاقلانه‌ای نباشد. اکثر پالایشگاه‌ها پیش از تغییر قابل توجه ترکیبات نفتی خود، برنامه‌های تولید سوخت و همچنین مدل‌های خطی برنامه‌ریزی پالایشگاهی را در نظر می‌گیرند.

ایران، ونزوئلا

پوری گفت: «ما امید و انتظار داریم که نفت ونزوئلا و دیگر کشورهای تحت تحریم در دسترس قرار بگیرد. ما همگی در مجموع از قدرت متقاعد‌سازی خود برای درخواست از جامعه بین‌المللی برای افزایش دسترسی به نفت شامل نفت ونزوئلایی استفاده خواهیم کرد.»

او اضافه کرد: «جدا از افزایش دسترسی از کشورهایی که پیش از این به واسطه تحریم‌ها توان عرضه نداشتند، کشورهای عضو اوپک پلاس تولیدات خود را بیشتر خواهند کرد.»

اوپک و هم‌پیمانانش در 31 مارس خبر از افزایش جزئی تولیدات نفت داده، و اشاره داشتند که نیازی به پاسخ به اختلالات نفتی ناشی از جنگ اوکراین که توسط یکی از اعضای اصلی آن یعنی روسیه شروع شده نیست. اوپک پلاس از 23 کشور هم‌پیمان خواست تا تولیدات نفت در ماه مه را 432 هزار بشکه در روز افزایش دهند.

این میزان افزایش نسبت به رشد ماهانه قبلی با میزان 400 هزار بشکه در روز اندکی بیشتر بود، اما بسیار کمتر از پیش‌بینی تحلیل‌گران پلتس بوده و توان جبران تعطیلی عرضه 2.8 میلیون بشکه در روز نفت روسی از آوریل تا پایان سال 2022 را ندارد.

مقامات دولتی هند اضافه کردند که تهیه حجم‌های اضافی از روسیه خرید از کشورهای دیگر نظیر آمریکا را تحت تاثیر قرار نداده، و در حال حاضر خرید از کشور روند صعودی دارد.

مقامات دولتی گفتند، هند در سال مالی 2020-21 به میزان 14 میلیون تن نفت خام از آمریکا وارد کرد که نمایانگر بیش از 7 درصد از نیازهای کشور در برابر میزان واردات کمتر از 1 درصدی از روسیه بود.

پوری اضافه کرد: «اگر روند اخیر تداوم یابد، 14 میلیون تن به 16.8 میلیون تنافزایش یافته، یا به ارزش 10 میلیارد دلار واردات نفت خام از آمریکا خواهد رسید.»

وزیر دارایی هند، نیرمالا سیتارامان نیز به پارلمان گفت که درگیری‌های کنونی روسیه با اوکراین چالش‌های جدیدی شامل افزایش قیمت‌های نفت خام و اختلالات در زنجیره عرضه به وجود آورده است.

آسیب تقاضا

آخرین داده‌های موثق نشان داد، تقاضای کشور برای محصولات نفتی در مقیاس سالانه 5.4 درصد افزایش یافته و به 17.57 میلیون تن، یا 4.9 میلیون بشکه در روز در فوریه رسیده است، که نشانگر بهبود تقاضای صنعتی و مصرفی بعد از موج سوم کووید-۱۹ است. اما در مقیاس ماهانه و در نتیجه افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام، 0.2 درصد افت کرد. تحلیل‌گران اشاره داشتند که فرآیند آسیب به تقاضا آغاز شده است.

لیم جیت یانگ مشاور امور نفت خام آسیا در پلتس گفت: « تداوم قیمت‌های بالای نفت خام فشار تورمی را تشدید کرده و بهبود شکننده تقاضا را تعدیل خواهد کرد، به خصوص این‌که قیمت‌های خرده‌فروشی سوخت از 22 مارس و بعد از انتخابات ایالتی تقریباً روزانه افزایش یافته‌اند.»

پیش از رویه‌های صعودی اخیر، قیمت‌های خرده‌فروشی سوخت تقریباً به مدت چهار ماه از نوامبر 2021 و بعد از این‌که دولت از کاهش عوارض بنزین و گازوئیل خبر داد، ثابت مانده بود. او اضافه کرد، قیمت‌های نفت خام از آن موقع تقریباً 60 تا 70 درصد افزایش یافته و حاشیه سود شرکت‌های نفتی را تحت فشار قرار داده، و به نظر می‌رسد قیمت‌های خرده‌فروشی با رویه‌های صعودی بیشتری مواجه خواهند شد که بهبود تقاضا را متوجه سختی‌های بیشتری خواهد کرد.

ارسال نظر