کد خبر : 46538

برخی از کراکینگ‌ها بر این باورند که قیمت‌های ال‌پی‌جی می‌تواند کمتر شود. حاشیه سودهای ضعیف اولفین بلای جان تولیدکنندگان پتروشیمی آسیا. تقاضای اندک نفتا به دلیل ضعف حاشیه سودهای اولفین‌ها.

پتروتحلیل-تاجران در چند روز گذشته اشاره داشتند که، تولیدکنندگان پتروشیمی آسیا یا در حال تغییر خوراک خود بوده و یا در حال در نظر گرفتن استفاده از پروپان به عنوان خوراک جایگزین کراکینگ‌ها همزمان با افزایش تخفیفات پروپان به نفتا در میان عرضه فراوان ال‌پی‌جی و کاهش فصلی تقاضای این محصول در چین و هند می‌باشند.

بگفته معامله‌کنندگان، تعدادی از کراکینگ‌های کره‌ای حتی با وجود این که تخفیفات پروپان فوریه نسبت به نفتا ژاپن در 17 ژانویه در حدود 26.25 تا 26.50 دلار در هر تن بود و هنوز به 36 دلار در هر تن در 20 ژانویه نرسیده بود، به دنبال این محصول بودند. داده‌های پلتس نشان داد، تخفیفات بعد از 8 ژوئن 2021 با رقم 41.50 دلار در هر تن، در بیشترین میزان‌های خود هستند. در مقابل، در 4 اکتبر سال گذشته پروپان معاملات آتی در مقایسه با نفتا 185 دلار در هر تن برتری قیمتی داشت.

بگفته تاجران، کراکینگ‌های آسیا در سال‌های گذشته هر زمان که تخفیفات پروپان در برابر نفتا حتی به میزان 50 دلار در هر تن رسیده و یا قیمت‌های ال‌پی‌جی 90 درصد زیر قیمت‌های نفتا بوده (که از لحاظ اقتصادی برای واحدها صرفه دارد)، خوراک خود را به آن تغییر داده‌اند.

داده‌های پلتس نشان داد، فاصله قیمتی نقدی پروپان شمال آسیا (سی‌ف‌آر) در برابر نفتا ژاپن (سی‌ف‌آر) در مقیاس هفتگی 54 دلار در هر تن کاهش یافت و در 20 ژانویه به منفی 36 دلار در هر تن رسید. بگفته منابع، معمولاً این اختلاف قیمتی به طور دقیق توسط مصرف‌کنندگان نهایی دنبال می‌شود، زیرا خوراک ال‌پی‌جی اولفین بیشتری نسبت به نفتا تولید می‌کند.

روند کاهشی نفتا به واسطه ضعف حاشیه سودهای اولفین‌ها

بازار نفتا آسیا در ایام گذشته با توجه به محدودتر شدن حاشیه سودهای اولفین‌ها، شاهد ضعف تقاضا بود.

حاشیه سودهای بی ثمر اولفین‌ها نفتا را تحت فشار گذاشته و تقاضای آن را نزولی کردند. اختلاف قیمتی اتیلن شمال شرق آسیا (سی‌ف‌آر) و نفتا ژاپن (سی+اف) برای تولیدکنندگان غیریکپارچه زیر میزان سربه‌سری 300 تا 350 دلار در هر تن بود، که این امر کراکینگ‌ها را مجبور می‌کند تا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش دهند. براساس داده‌های قبلی پلتس، حداقل یکی از واحد‌های کراکینگ نرخ بهره‌برداری خود را در ژانویه کاهش داد.

فاصله قیمتی اتیلن و نفتا در مقیاس هفتگی 66 دلار در هر تن کاهش یافت و در 20 ژانویه به 140.50 دلار در هر تن رسید.

اگرچه قیمت‌های نفتا (سی+اف ژاپن) با جهت‌گیری از سوی اوج‌گیری قیمت‌های نفت برنت معاملات آتی در مقیاس هفتگی 16 دلار در هر تن افزایش یافته و در 20 ژانویه در میزان 784.50 دلار در هر تن قرار گرفتند.

نفت خام برنت معاملات آتی در زمان مشابه 3.20 دلار در هر بشکه افزایش یافته و در 20 ژانویه در میزان 87.83 دلار در هر تن ایستادند.

تغییر مرز تخفیفات

بگفته تاجران، تخفیفات پروپان در برابر نفتا با میزان اخیر 20 تا 30 دلار در هر تن جایگزینی خوراک را عملی کرده است. پیش از این در طی سال 2021، ال‌پی‌جی در نه ماه سال گذشته ارزش بیشتری نسبت به نفتا داشت، بنابراین نفتا به خوراک اصلی کراکینگ‌های آسیا بدل شده بود.

مرز تخفیفات برای جایگزینی خوراک به ال‌پی‌جی به دلیل حاشیه سودهای ضعیف آروماتیک‌ها در طولانی‌مدت، تغییر کرده، به خصوص حالا که اضافه بهای نفتا سبک تا این میزان بالا رفته است.

یکی از تاجران اظهار داشت: «حاشیه سودهای کلی در نیمه دوم 2021 به دلیل نرخ صعودی قیمت‌های خوراک با تکیه بر روند افزایشی قیمت‌های نفت خام به خصوص از سوی خلیج فارس صعودی بوده، زیرا معمولاً در آنجا کراکینگ‌های اولفین واحدهای صنایع پایین‌دستی ندارند، بنابراین این محصول در آنجا با قیمت کم فروخته می‌شود»، و همچنین اضافه کرد که قیمت محصولات اولفین «با توجه به قیمت‌های ضعیف صنایع پایین‌دستی در چین، شرایط خوبی ندارند.»

بگفته تاجران، شرکت  E1 Corp کره جنوبی که معمولاً برای تولیدکنندگان پتروشیمی ال‌پی‌جی خریداری می‌کند، برای شرکت ال‌جی کِم مناقصه‌ای برای 23 هزار تن پروپان با تحویل در 19 تا 23 فوریه به شهر دائسان تدارک دیده، که قرار بود در 19 ژانویه به مجموعه برنده اهداء شود.

بگفته یکی از منابع، احتمال می‌رود دیگر کراکینگ‌های شمال آسیایی نظیر شرکت پتروشیمی فورموسا تایوان، که معمولاً از اولین واحدهایی است که بر ال‌پی‌جی ارزان‌تر به عنوان خوراک سرمایه‌گذاری می‌کند، اقدام به این امر کند.

شرکت لاته کمیکال کره جنوبی حس می‌کند که این تخفیفات می‌تواند بیشتر شود. یکی از منابع گفت: «این میزان مناسب به نظر می‌رسد، اما تداوم این روند نزولی ما را مجبور به صبر می‌کند. مطمئن نیستم که تخفیفات تا چه میزان بیشتر خواهند شد، اما با توجه به این که فصل زمستان رو به پایان است، پیش‌بینی می‌کنم که قیمت‌ها بدون تقاضای گرمایشی به روند نزولی خود ادامه دهند.»

تقاضای چین و هند از مارس بهبود می‌یابد

قیمت ال‌پی‌جی آسیا در هفته‌های گذشته همزمان با افت تقاضای آسیا برای نیاز گرمایشی در زمستان، کاهش تقاضای چینی برای واحدهای هیدروژن‌زدایی پروپان، در کنار بخش تولیداتی، قبل و در طی تعطیلات سال نوی قمری از اواخر ژانویه تا اولیل فوریه،روی روند نزولی بوده است، در حالی که پیش‌بینی می‌شود تقاضای هند در حوالی مارس سیر افزایشی به خود بگیرد.

قیمت‌های پروپان معاملات آتی نیمه دوم فوریه شمال آسیا (سی‌ف‌آر) در 19 ژانویه با افت 5.50 دلاری در مقایسه روزانه در میزان 751.5 دلار در هر تن قرار گرفت؛ این کمترین میزان از 20 دسامبر 2021 با میزان 750.50 دلار در هر تن می‌باشد.

در 20 ژانویه، همزمان با افزایش فعالیت‌های تجاری قیمت‌های پروپان شمال آسیا نیمه دوم فوریه یک دلار در هر تن افزایش یافت. پلتس در 20 ژانویه، قیمت‌های بوتان شمال آسیا برای نیمه دوم فوریه را 9 دلار در هر تن زیر قیمت‌های پروپان ارزیابی کرد. 

اگر روند نزولی ال‌پی‌جی تداوم یابد، می‌تواند به صورت مقطعی جایگاهش را به عنوان خوراک جایگزین کراکینگ‌ها استوار کند، و به طور بالقوه تقاضای نفتا را با روند کاهشی مواجه کند.

اما زمانی که چین از تعطیلات طولانی‌مدت خود بازگشته و تقاضای نقدی هند از مارس بهبود یابد، آسیا شاهد بازگشت روند صعودی قیمت‌های ال‌پی‌جی خواهد بود؛ بگفته تاجران، تقاضای منطقه‌ای باید روند رو به رشد خود را ادامه دهد تا با اوج‌گیری مصرف محموله‌های آمریکایی در اروپا و آمریکای لاتین رقابت کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار