کد خبر : 46521

• بازار راکد اتیلن همزمان با حاشیه سودهای ضعیف مشتقات. • اختلاف قیمتی اتیلن و نفتا از 23 دسامبر زیر میزان 350 دلار در هر تن بوده است. • روند کاهشی بازار نفتا به دلیل افت تقاضا از کراکینگ‌های بخار.

پتروتحلیل-داده‌های پلتس در 18 ژانویه نشان داد که، ضعف بازار اتیلن آسیا حاشیه سودهای اتیلن و نفتا را به کمترین میزان‌های خود در 20 ماه اخیر رسانده است.

بازار راکد اتیلن آسیا تحت تاثیر کاهش حاشیه سود صنایع پایین‌دستی قرار گرفت، و همزمان اختلاف قیمتی استایرن مونومر، اتیلن گلیکول و پلی‌اتیلن سنگین به روند خود در منطقه منفی ادامه دادند. در این میان روند بازار نفتا به دلیل تقاضای کاهشی کراکینگ‌ها، نزولی بود.

فاصله قیمتی اتیلن سی‌ف‌آر شمال شرق آسیا و نفتا سی‌+اف ژاپن در مقیاس هفتگی 88.25 دلار در هر تن کاهش یافت و در 18 ژانویه در میزان 143 دلار در هر تن قرار گرفت. براساس داده‌های پلتس، آخرین بار در 5 مه 2020، فاصله قیمتی با میزان 134.50 دلار در هر تن، کمتر از میزان فعلی بود.

از آنجایی که این فاصله قیمتی برای تولیدکنندگان غیریکپارچه زیر قیمت سربه‌سری 300 تا 350 دلار در هر تن بوده، کراکینگ‌ها مجبور شده‌اند تا نرخ‌های بهره‌برداری خود را کاهش دهند، و همزمان براساس گزارش‌های قبلتر پلتس، یکی از واحدها در ژانویه به این امر مبادرت خواهد ورزید. براساس داده‌ها، فاصله قیمتی اتیلن و نفتا از 23 دسامبر زیر 350 دلار در هر تن بوده است.

حاشیه سودهای ضعیف صنایع پایین‌دستی، اتیلن را تحت فشار گذاشتند

از آنجایی که خریداران اصلی نگران حاشیه سودهای از بین رفته مشتقات هستند، جو خرید در بازار اتیلن آسیا کاهشی بوده است.

خریداران غیریکپارچه، نرخ‌های بهره‌برداری صنایع پایین‌دستی شامل استایرن مونومر، مونواتیلن گلیکول و پلی‌اتیلن سنگین را در سه ماهه چهارم همزمان با تقاضای ضعیف و افت قیمت‌ها کاهش دادند، که این امر میل به خرید اتیلن نقدی را نیز کم کرد.

یکی از خریداران واقع در تایوان گفت: «در حال حاضر نرخ‌های بهره‌برداری مونواتیلن گلیکول ما در حدود 70 درصد بوده، و حاشیه سودها واقعاً ضعیف است، بنابراین با وجود روند افت قیمت‌های اتیلن، به دنبال خرید محموله‌های اضافی نیستیم.»

چندین تولیدکننده اتیلن در شمال شرق و جنوب شرق آسیا، در جهت مدیریت موجودی‌های انبار خود همزمان با رکود تقاضا، نرخ‌های بهره‌برداری خود را کاهش داده، و همزمان این نرخ‌ها در حال حاضر در سراسر آسیا در میزان 80 تا 95 درصد ارزیابی می‌شود.

پیشنهادات خرید اندک بوده است، و همزمان تولیدکنندگان در رابطه با افزایش قیمت‌های نفتا و افت ارزش نقدی اتیلن نگران هستند.

یکی از تولیدکنندگان واقع در شمال شرق آسیا گفت: «در حال حاضر سفارش خریدی ارائه نمی‌دهیم، زیرا پیش از این به دلیل ضررهایی که در تولید اتیلن کردیم تحت فشار قرار گرفتیم، و البته برای فروش موجودی‌های خود عجله‌ای هم نداریم.»

روند کاهشی نفتا به دلیل افت تقاضای کراکینگ‌ها

همزمان با افت اختلاف قیمتی اتیلن و نفتا، روند نفتا آسیا به دلیل کاهش تقاضا از سوی کراکینگ‌ها نزولی بود.

اختلاف قیمتی ناسالم اتیلن و نفتا، کراکینگ‌های آسیا را مجبور کرده تا نرخ‌ بهره‌برداری خود را کاهش دهند. براساس گزارش‌های پلتس، حداقل یکی از واحدهای کراکینگ نرخ بهره‌برداری خود را در ژانویه کاهش داد، و یکی دیگر از واحدها به پلتس گفت که این اقدام را در اواخر ماه صورت خواهد داد.

داده‌های پلتس نشان داد، اختلاف قیمتی اتیلن و نفتا از 23 دسامبر با میزان 313 دلار در هر تن زیر قیمت سربه‌سری 350 دلار در هر تن بوده است.

جریان کاهشی بازار نفتا در فاصله قیمتی نفتا نقدی ژاپن در مقابل نفت خام برنت بازارهای معاملات آتی نمودار شد، و این فاصله قیمتی با افت 8.25 دلاری در مقیاس هفتگی در 18 ژانویه به 123.50 دلار در هر تن رسید.

همزمان با این روند کاهشی، جو قیمتی کوتاه‌مدت نفتا ژاپن در مقیاس روزانه 1.50 دلار در هر تن کاهش یافت و در 18 ژانویه به مثبت 8.75 دلار در هر تن رسید. براساس داده‌های پلتس، در ابتدای ماه این میزان 11.50 دلار در هر تن ارزیابی شد، و در حال حاضر شاهد افت 23.91 درصدی نسبت به آن زمان هستیم.

علاوه بر افت قیمت مشتقات، فاصله قیمتی نفتا ژاپن سه ماهه اول و سه ماهه دوم در مقیاس روزانه 50 سنت در هر تن افت کرد، و در میزان 25.92 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار