کد خبر : 46502

عرضه‌کنندگان کره‌ای بازار آمریکا را برای صادرات زیر نظر دارند. جو نزولی بازار بوتادین چین همزمان با افزایش تولیدات.

پتروتحلیل-اختلاف قیمتی بوتادین سی‌ف‌آر چین و فوب کره در 7 ژانویه در میزان منفی 80 دلار در هر تن محاسبه شد، که کمترین میزان از 27 اوت 2021 می‌باشد. به دنبال این امر عرضه‌کنندگان کره‌جنوبی در پی صادرات محموله‌های خود به آمریکا هستند.

بازار بوتادین چین همزمان با افزایش تولیدات داخلی روند کاهشی به خود گرفت.

براساس داده‌های پلتس، در 7 ژانویه قیمت بوتادین سی‌ف‌آر چین در میزان 600 دلار در هر تن ارزیابی شد، در حالی که قیمت‌های بوتادین فوب کره در میزان 680 دلار در هر تن قرار گرفتند. منابع بازار اشاره داشتند که احتمال می‌رود فاصله قیمتی در کوتاه‌مدت در محدوده منفی باقی بماند.

صادرات محموله‌های بوتادین کره به آمریکا

تا به الان برای ژانویه تا فوریه 4 محموله از کره با میزان مجموع 21500 تن برای آمریکا تنظیم شده است. یک محموله 5500 تنی برای بارگیری در ژانویه از کره‌جنوبی به آمریکا با میزان قیمتی بالای 600 دلار در هر تن هماهنگ شده است.

سه محموله دیگر با میزان مجموع 16 هزار تن برای بارگیری در فوریه آماده شده‌اند. از تمام این محموله‌ها، دو قرارداد براساس فرمول قیمتی آمریکا منعقد شده، در حالی که دیگر محموله‌ها زیر 700 دلار در هر تن (فوب کره) فروخته شده‌اند.

پنجره آربیتراژ از آسیا به آمریکا کاملاً باز باقی ماند. براساس داده‌های پلتس، قیمت بوتادین بازار خلیج ایالات متحده در 7 ژانویه در میزان 55 سنت در هر پوند، یا 1212.20 دلار در هر تن ارزیابی شد. داده‌ها نشان داد، اختلاف قیمتی میان آمریکا و کره در میزان 532.20 دلار در هر تن قرار داشته، که بالای هزینه‌های معمول باربری با میزان 300 تا 350 دلار در هر تن می‌باشد.

عرضه چین

براساس داده‌های منابع بازار، همزمان با آغاز به کار واحدهای بوتادین سابق و جدید، عرضه چین در ژانویه از دسامبر پیشی گرفت.  بگفته منابع بازار، شرکت سینوپک شیمیایی و پالایشگاهی ژنهای برنامه دارد تا فعالیت واحد بوتادین نینگبو خود با ظرفیت 165 هزار تن در سال را در این هفته آغاز کند.

سینوکم گوانژو برنامه دارد تا در نیمه دوم ژانویه و بعد از تکمیل تأمین و نگهداری، فعالیت واحد بوتادین خود با ظرفیت 127 هزار تن در سال را مجدداً راه‌اندازی کند.

شرکت انرژی پاک نانجینگ چنگژی در اوایل ژانویه فعالیت واحد بوتادین خود با ظرفیت 100 هزار تن در سال را از سر گرفت. این واحد در اواسط اکتبر 2021 و برای تبعیت از طرح دولت چین مبنی بر کاهش انتشار کربن تعطیل شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار