کد خبر : 46467

مهم‌ترین شاخص‌های بازار پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل- احتمال می‌رود دورنمای اکثر محصولات پتروشیمی با توجه به ضعف بازار در ایام پایان سال، کاهشی باشد. اگرچه تقاضا برای اختلاط بنزین می‌تواند در هفته منتهی به 24 دسامبر برخی از آروماتیک‌ها را مورد حمایت قرار دهد. 

تولوئن

همزمان با تقاضای ضعیف تولوئن از چین، قیمت‌های این محصول شاهد جوی پیچیده تا نزولی بود. 

بگفته منابع، فاصله قیمتی تولوئن و نفتا همزمان با شرایط مناسب نفتا و رکود تقاضا برای تولوئن در دو ماه گذشته، بیش از پیش در محدوده منفی سرازیر شد. 

اگرچه واحدهای تسهیم نامتناسب تولوئن به واسطه تقاضای صعودی بنزن و جذابیت نسبی قیمت‌ها به عملیات‌های خود ادامه خواهند داد.

ایزومر زایلن مخلوط

بگفته منابع بازار، تقاضای اختلاط بنزین در شرق چین همچنان یک فاکتور حمایتی برای زایلن مخلوط به حساب آمده، و همزمان ذخایر مخلوط شرق چین در هفته منتهی به 17 دسامبر با میزان 22300 تن در کمترین میزان‌های خود در بیش از دو سال اخیر به سر برده، بنابراین عرضه محموله‌های تحویل فوری نیز محدود است.

فاصله قیمتی میان زایلن مخلوط و نفتا نزدیک به کمترین میزان‌های تاریخی خود بوده و احتمالاً تولیدکنندگان را تحت فشار قرار داده تا تولیدات زایلن مخلوط را محدود کنند.  

متیل‌ترت بوتیل‌اتر

احتمال می‌رود با توجه به رکود بازار در پایان سال معاملات متیل‌ترت بوتیل‌اتر در بازار آسیا در این هفته ساکن باقی بماند. نوسانات در بازارهای انرژی به دلیل تردیدهای موجود در رابطه با سویه اومیکرون می‌تواند این بازار را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد. 

پالایشگاه کره‌ای هیوندای ایل‌بانک نرخ بهره‌بردای واحد متیل‌ترت بوتیل‌اتر خود با ظرفیت 200 هزار تن در سال را تا میزان 80 درصد افزایش داده، که این امر می‌تواند عرضه متیل‌ترت بوتیل‌اتر را افزایش دهد.

استایرن مونومر

احتمال می‌رود بازار استایرن مونومر آسیا با توجه به عرضه اضافی داخلی و ضعف تقاضا در بازار وارداتی تحت فشار قرار گیرد. تراکم بنادر عامل اصلی ضعف تقاضای وارداتی به حساب می‌آیند. 

معامله‌کنندگان بازار فرآیند آغاز فعالیت واحد جدید استایرن مونومر یانتای وانهوآ با ظرفیت 650 هزار تن در سال را زیر نظر داشته، که انتظار می‌رود از این هفته آغاز شود.  

بنزن

تقاضای فاندامنتالهای بازار در سه ماهه اول همزمان با کاهش تقاضا پیش از فصل جشن‌های سال جدید قمری، پیچیده به نظر می‌رسد. 

خریداران میل کمتری به ذخیره‌سازی محموله‌ها داشته، و بازی‌های زمستانه المپیک 2022 در پکن می‌تواند فاکتوری محتمل در روند کاهشی تقاضا باشد. 

قیمت‌های نقدی بنزن فوب کره در 17 دسامبر در میزان 914 دلار در هر تن قرار گرفته، و در این ماه تا به امروز رقم میانگین 902.05 دلار در هر تن را ثبت کرده است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار