کد خبر : 46462

پتروتحلیل-عرضه‌کنندگان قیر از سراسر دنیا فرصت صادرات به آفریقای جنوبی را زیر نظر دارند؛ جایگاه این بازار به دلیل تعطیلی طولانی‌مدت یک‌سری واحدها و تعطیلی قریب‌الوقوع یک‌سری دیگر از مازاد خالص معمول با سرعت به سمت کسری خالص در حال حرکت است. 

فصل اوج هموارسازی جاده‌ها در نیم‌کره جنوبی و مصرف قیر میل زیادی برای عرضه‌کنندگان در اروپا، آفریقای غربی، کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیا –اقیانوسیه به وجود آورده است.

در طی چند ماه گذشته چند محموله قیر فله به آفریقای جنوبی و عمدتاً شهر کیپ تاون ارسال شده، که پالایشگاه آسترون انرژی این شهر با ظرفیت 110 هزار بشکه در روز از ژوئیه 2020 به دلیل آتش‌سوزی تعطیل بوده است. مقامات شرکت آسترون اشاره داشتند که شرکت آن‌ها تا تاریخی نامشخص در سال 2022 تعطیل خواهد بود. 

در جریان اخیر وورد محموله‌ها به آفریقای جنوبی اولین محموله از کلمبیا و در کشتی پالانکا کادیز شرکت پوما انرژی بارگیری شده و در مه به کیپ تاون رسید، و سپس عازم پایانه شرکت در شهر کالابار در نیجریه شد تا باقی بار خود تحویل دهد. به دنبال آن، در ماه سپتامبر محموله‌ای 5 هزار تنی با یکی دیگر از کشتی‌های شرکت پوما (The Prospector ) به کیپ تاون تحویل داده و سپس عازم آنگولا، نیجریه و بنین شد تا باقی بار خود را تحویل دهد.

شرکت فرانسوی روبیس که دارای عملیات گسترده پایانه‌ای و صادرات قیر متمرکز در غرب آفریقا می‌باشد، در ماه سپتامبر فعالیت‌های مسیر کیپ تاون به دوربان را فراهم کرده، که این فعالیت‌ها توسط کشتی Viveka با تناژ مرده 9776 با بارگیری در مرکز پایانه قیر شرکت در لومه کشور توگو صورت گرفت. به دنبال این عملیات‌ها تلاش دیگری برای تحویل بار از لومه به کیپ تاون صورت گرفت، اما با توجه به مشکلات موجود در بار قبلی، محموله بزرگی به کیپ تاون تحویل داده نشد. 

شرکت روبیس پیش از این 4 هزار تن ظرفیت ذخیره قیر در شهر کیپ تاون راه‌اندازی کرده تا تقاضای داخلی را تامین کند. تعدادی از معامله‌کنندگان بازار اشاره داشتند که اخیراً به شرکت روبیس مناقصه‌ای برای اجاره تانکری با ظرفیت 4 هزار تن در شهر کیپ تاون به مدت 12 ماه از فوریه 2022 تحویل داده شده است.

یکی دیگر از شرکت‌های تجاری بین‌المللی با تاکید بر میل گسترده صادرات به آفریقای جنوبی وارد فرآیند این مناقصه شد، درحالی‌که پیش‌بینی می‌شود محموله‌ای 5 هزار تنی از شرکتی جداگانه در آسیا – اقیانوسیه در ژانویه به مقصد جزیره رئونیون و موریس که پیش از این توسط شرکت‌های قیر آفریقای جنوبی تامین می‌شده، عازم شود. احتمال می‌رود بخشی از این محموله مذکور به آفریقای جنوبی ارسال شود.

همچنین بازار آفریقای جنوبی پیشنهاداتی در رابطه با صادرات قیر بشکه‌ای از کشورهای حوزه خلیج فارس با میزان قیمتی 10350 رند در هر تن (655 دلار در هر تن) (سی‌اف‌آر کیپ تاون) دریافت کرده، اگرچه قراردای صورت نگرفت. قیمت‌های داخلی قیر فله آفریقای جنوبی در حال حاضر در میزان 9300 تا 9700 رند در هر تن (ex-works) ارزیابی می‌شود. در هفته‌های اخیر عرضه‌کنندگان در کشورهای حوزه خلیج فارس مطلع شده که آفریقای جنوبی به محموله‌های فله احتیاج مبرم داشته، اما همچنان هیچ معامله‌ای با واردگنندگان آفریقایی صورت نگرفت.

احتمال می‌رود این میل در سال بعدی و بعد از آن رو به افزایش باشد. مقامات شرکت انجن پترولیوم در آوریل اشاره داشتند که برنامه دارند پالایشگاه دوربان خود را تعطیل کرده و آن را به پایانه وادراتی تبدیل کنند. آن‌ها اضافه کردند که محیط چالش‌برانگیر پالایشگاهی این مجموعه را با مشکلات اقتصادی مواجه کرده است. تولیدات قیر این واحد در سال‌های 2019 و 2020 به 130 تا 160 هزار تن می‌رسید، که نصف آن برای صادرات به بازارهای آفریقای جنوبی بود. این مجموعه از دسامبر 2020 به دلیل انفجار و آتش‌سوزی تعطیل شد.  

سازمان منابع معدنی و انرژی آفریقای جنوبی در ماه مه اشاره داشت که به جز پالایشگاه انجن دوربان، یکی دیگر از پالایشگاه‌های آفریقای جنوبی احتمالاً تعطیل شده، و همزمان پالایشگاه‌های ساحلی همگی در خطر هستند. و در اوت، مسئول ارشد امور مالی شرکت ساسول، پاول ویکتور اشاره داشت که با وجود حاشیه سود‌های اخیر و برای سرمایه‌گذاری لازم در پالایشگاه مشترک ما و شرکت توتال با ظرفیت 107 هزار بشکه در روز، باید از قوانین قریب‌الوقوع سوخت پاک آفریقای جنوبی تبعیت کرد. به جز شرکت بی‌پی شل در دوربان آفریقای جنوبی با ظرفیت 180 هزار بشکه در روز که تنها پالایشگاه فعال در حوزه تولیدقیر می‌باشد، دیگر شرکت‌ها تصمیم به تعطیلی یا فروش مجموعه خود گرفتند. 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار