کد خبر : 46458

مهم‌ترین شاخص‌های پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل-پیش‌بینی می‌شود به واسطه بهبود قیمت‌های نفت خام، تعدادی از محصولات آروماتیک و میانی‌ها تقویت شده، درحالی‌که احتمال می‌رود همزمان با عملکرد ضعیف مشتقات، محصولات اولفین نظیر اتیلن و پروپیلن تحت فشار باقی بمانند.

آروماتیک‌ها

متیل‌ترت بوتیل‌اتر

پیش‌بینی می‌شود بازار متیل‌ترت بوتیل‌اتر آسیا در این هفته با تکیه بر سیر صعودی بازارهای نفت خام و بنزین همزمان با کاهش نگرانی‌ها در مورد تاثیر سویه اومیکرون بر تقاضا و ضعف دلار آمریکا، بهبود یابد. اگرچه احتمال می‌رود مذاکرات همزمان با ضعف معاملات پایان سال و تداوم مذاکرات قراردادهای مدت‌دار برای سال 2022، ضعیف باقی بمانند. 

قراردادهای مدت‌دار متیل‌ترت بوتیل‌اتر مالزی برای سال 2022 با میزان برتری قیمتی 10 دلار در هر تن (فوب سنگاپور) ارزیابی شد. فاصله‌های قیمتی میان قرارداد‌های مدت‌دار 2022 در مقایسه با قراردادهای مدت‌دار 2021، با میزان 18 دلار در هر تن برتری قیمتی، مقداری کمتر بوده است.

پارازایلن

انتظار می‌رود قیمت‌های پارازایلن در این هفته هم‌جهت با قیمت‌های نفت خام صنایع بالادستی و نفتا حرکت کرده، درحالی‌که فاصله قیمتی پارازایلن و نفتا به دلیل تقاضای نامناسب برای اسید ترفتالیک خالص و پلی‌استر، تحت فشار باقی ماند. 

براساس شنیده‌ها مذاکرات قراردادی پارازایلن سال 2022 پیشرفت داشته، و عده‌ای پیش‌بینی می‌کنند که در این هفته قراردادهای مدت‌دار بسته شوند. 

استایرن مونومر

احتمال می‌رود قیمت‌های نقدی استایرن مونومر آسیا به دلیل دیرکرد در تحویل بار در استان چجیانگ، به دلیل اقدامات کنترلی پاندمی مورد حمایت قرار بگیرند. 

احتمال می‌رود صادرات استایرن مونومر در این هفته در چین تداوم داشته، که همزمان قیمت‌ها و حجم‌ها به سطوح ذخایر داخلی و قیمت‌های خارجی وابسته است. 

بنزن

بازار بنزن آسیا هفته تجاری 13 تا 17 دسامبر را متعادل آغاز کرده، اگرچه ساختار وارونگی کوتاه‌مدت کوچک‌تر شده است. 

قیمت‌های نقدی بنزن فوب کره از میزان 800 دلار در هر تن بهبود یافته و در 10 دسامبر با حمایت از سوی سیر صعودی نفت خام به میزان 905.33 دلار در هر تن رسیدند. 

متانول

بعد از این‌که بازارهای معاملات آتی متانول همراه با بهبود قیمت‌های نفت خام سیر افزایشی به خود گرفتند، این هفته می‌توانند شاهد مقداری فشار صعودیباشند. 

پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های متانول کره‌جنوبی در این هفته همزمان با محدودیت عرضه نقدی و تقاضای سالم صنایع پایین‌دستی روندی ثابت تا صعودی داشته، درحالی‌که قیمت‌های جنوب شرق آسیا می‌تواند شاهد فشار صعودی از تعطیلی‌های غیربرنامه‌ریزی شده در منطقه باشند. 

اولفین‌‌ها

اتیلن

دورنمای کوتاه‌مدت برای اتیلن آسیا همزمان با ضعف تقاضای مشتقات (که همچنان تقاضای نقدی را مختل کرده) کاهشی ماند. بگفته منابع بازار، تعدادی از کراکینگ‌ها در نظر داشتند تا برای مدیریت حاشیه سودها همزمان با بی‌ثباتی صنایع بالادستی و ضعف تقاضای پایین‌دستی، نرخ‌های بهره‌برداری خود را افزایش دهند. 

خریداران همچنان در مورد حاشیه سودهای منفی چندین محصول صنایع پایین‌دستی نظیر استایرن مونومر، مونو اتیلن گلیکول و پلی‌اتیلن سنگین نگران بوده، و پیش‌بینی می‌شود میل به خرید اتیلن در نتیجه ضعیف بماند. 

شاخص‌های فروش اتیلن در هفته گذشته همزمان با بی‌ثباتی نفت خام و نفتا و هزینه‌های بالای باربری، ثابت بود.

پروپیلن

از آنجایی که تقاضای ضعیف پلی‌پروپیلن صنایع پایین‌دستی و رشد ظرفیت نقدی داخلی بازار را تحت فشار نزولی قرار داد، پیش‌بینی می‌شود پروپیلن چین (سی‌اف‌آر) در این هفته به روند نزولی خود ادامه دهد. 

شاخص سی‌اف‌آر چین در مقایسه هفتگی 10 دلار در هر تن کاهش یافت و در 10 دسامبر به 990 دلار در هر تن رسید. 

خریداران چینی با توجه به نزدیکی به پایان سال، ذخایر خود را در میزان‌های بسیار اندکی نگاه داشته‌اند.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار