کد خبر : 46453

مهم‌ترین شاخص‌های بازار اکتان آسیا؛

جو بازار نفتا آسیا همزمان با افزایش عرضه آربیتراژ غربی و قیمت‌های پایین گاز مایع (که تقاضا را تعدیل کرده) کاهشی بوده است.

پتروتحلیل-در ابتدای هفته در روز 13 دسامبر معاملات برای اجزای مخلوط اکتان آسیا به دلیل جو کاهشی نفتا، تولوئن و بازارهای ایزومر زایلن مخلوط ضعیف بوده است. بازار به واسطه متیل‌ترت بوتیل‌اتر آسیا که پیش‌بینی می‌شود همراه با سیر صعودی بنزین و بازارهای نفت خام حرکت کرده، روند خود را حفظ کرد.

نفت برنت بازارهای معاملات آتی فوریه در ساعت 12:30 بعد از ظهر 13 دسامبر در سنگاپور با رشد 1.87 دلاری در هر بشکه (یا 2.52 درصدی) نسبت به پایان معاملات 10 دسامبر در میزان 76.13 دلار در هر بشکه قرار گرفت.

نفتا

همزمان با حرکت رو به جلوی چرخه تجاری در 16 دسامبر، فعالیت محموله‌های نفتا آسیا برای تحویل در نیمه اول فوریه به شمال آسیا در این هفته آغاز خواهد شد. 

جو بازار نفتا آسیا همزمان با افزایش عرضه آربیتراژ غربی و قیمت‌های پایین گاز مایع (که تقاضا را تعدیل کرده) کاهشی بوده است.

براساس داده‌های پلتس، پیش‌بینی می‌شود همزمان با افزایش 87 سنتی فاصله قیمتی میان بنزین ران 92 سنگاپور و مشتقات نفتا سنگاپور در مقایسه هفتگی، و رسیدن آن به 8.70 دلار در هر بشکه (در 10 دسامبر) و ثبت بیشترین میزان در 6 هفته گذشته، تقاضای نفتا در این هفته صعودی شود. آخرین بار در 29 اکتبر با میزان 9.56 دلار در هر بشکه شاهد فاصله قیمتی بیشتری بودیم. هر چقدر میزان فاصله قیمتی بیشتر باشد، صرفه اقتصادی استفاده از نفتا به عنوان اجزای مخلوط برای تولیدکنندگان بنزین بیشتر است. 

داده‌های پلتس نشان داد، ضعف صنایع پایین‌دستی فاصله قیمتی میان شاخص پارازایلن تایوان/ چین (سی‌اف‌آر) و نفتا ژاپن (سی‌+اف) را در مقایسه هفتگی 14.30 دلار در هر تن کاهش داد و در 10 دسامبر آن را به میزان 129.21 دلار در هر تن رساند. بگفته منابع، این فاصله قیمتی همچنان زیر میزان سربه‌سری حدودی 280 تا 300 دلار در هر تن بوده که احتمالاً نرخ‌های بهره‌برداری جداکنندگان را پایین نگاه دارد.

متیل‌ترت بوتیل‌اتر

پیش‌بینی می‌شود همزمان با کمتر شدن نگرانی‌ها در مورد سویه اومیکرون کرونا و ضعف دلار آمریکا،‌ بازار متیل‌ترت بوتیل‌اتر آسیا به پشتوانه سیر صعودی بنزین و نفت خام بهبود یابد. 

مذاکرات بازار همزمان با افت فعالیت‌های تجاری در پایان سال و ادامه مذاکرات قراردادهای مدت‌دار متیل‌ترت بوتیل‌اتر 2022، ضعیف بود. 

قراردادهای مدت‌دار متیل‌ترت بوتیل‌اتر مالزی برای سال 2022 با میزان برتری قیمتی 10 دلار در هر تن (فوب سنگاپور) ارزیابی شد. فاصله‌های قیمتی میان قرارداد‌های مدت‌دار 2022 در مقایسه با قراردادهای مدت‌دار 2021، با میزان 18 دلار در هر تن برتری قیمتی، مقداری کمتر بوده است.

تولوئن

تقاضای ضعیف و مذاکرات اندک همچنان معاملات در بازار تولوئن آسیا را در روندی کاهشی نگاه داشته است. 

ذخایر بالا در هند و چین معامله‌کنندگان را از خریدهای بیشتر بازداشت. 

داده‌های پلتس نشان داد، فاصله قیمتی تولوئن با نفتا همچنان روی خط نازکی در حال حرکت بوده، و با افت 28.25 دلاری در مقایسه هفتگی در 10 دسامبر در میزان 1.88 دلار در هر تن قرار گرفت.  

ایزومر زایلن مخلوط

رکود بازار پارازایلن و ضعف تقاضای اختلاط بنزین، بازار ایزومر زایلن مخلوط را با روندی نزولی مواجه کرده است. 

فاصله قیمتی ایزومر زایلن مخلوط با نفتا تحت فشار در مقایسه هفتگی 29.25 دلار کاهش یافت و در 10 دسامبر به میزان تک‌رقمی 7.80 دلار در هر تن رسید.

اتانول

قیمت‌های اتانول صادراتی آمریکا به فیلیپین از 769.67 دلار در هر متر مکعب در 3 دسامبر به 767 دلار در هر متر مکعب در 10 دسامبر کاهش یافت. 

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا در 8 دسامبر نشان داد، تولیدات اتانول آمریکا در هفته منتهی به 3 دسامبر با افزایش 55 هزار بشکه در روز در مقایسه هفتگی و افزایش 99 هزار بشکه در روز در مقیاس سالانه در میزان 1090 میلیون بشکه در روز قرار گرفت. 

یکی از منابع گفت که تقاضای بنزین فیلیپین به حدود 80 درصد از سطوح پیش از کرونا رسیده، و همزمان فعالیت‌های اقتصادی بعد از برداشته شدن محدودیت‌های جابجایی در حال بهبود است.

قیمت‌های اتانول در بازار داخلی فیلیپین در میزان بالای 60 پزو در هر پوند قرار گرفته، و براساس شنیده‌ها تولیدکنندگان اتانول در کشور تولیدات کافی داشته و مصارف داخلی را پوشش می‌دهند. شرکت‌های نفتی به طور عمده خریدهای اتانول وارداتی سه ماهه اول خود را تکمیل کرده، و همزمان خریدهای سه ماهه دوم اواخر ژانویه یا فوریه آغاز خواهد شد. 

براساس شنیده‌ها قیمت‌های تحویل فوریه یا مارس به فیلیپین در میزان 870 دلار در هر متر مکعب قرار گرفت. 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار