کد خبر : 46452

برخی از معامله‌کنندگان می‌گویند که تغییر شاخص شرکت ملی نفت ایران در این زمان مشخص می‌تواند علامتی باشد مبنی بر آماده شدن ایران برای بازگشت به بازارهای جهانی.

پتروتحلیل-شرکت ملی نفت ایران شاخص قیمت‌های رسمی خود برای فروش نفت خام به اروپا را تغییر خواهد داد که این اتفاق به‌عنوان سیگنالی مبنی بر قصد تهران برای بازگشت پرقدرت به بازارهای جهانی تلقی می‌شود.

شرکت ملی نفت ایران در جدیدترین اعلامیه‌اَش درباره فرمول قیمت‌گذاری رسمی خود اشاره کرده است که این شرکت از تاریخ ۱ ژانویه شاخص خود را برای مشتریان شمال غرب اروپا و حوزه مدیترانه که بواسطه تحریم‌های هسته‌ای آمریکا از خرید نفت ایران منع شده‌اند، از بی‌وِیو (Bwave) به برنت (Brent) تغییر خواهد داد. در حوزه مدیترانه، تنها سوریه است که بطور نامنظم محموله‌های نفت ایران را دریافت می‌کند. مشتری اصلی ایران، پالایشگاه‌های چینی هستند.

معامله‌کنندگان می‌گویند که برای خریداران اروپایی قیمت‌گذاری و پوشش ریسک بر مبنای شاخص برنت راحت‌تر از شاخص بی‌ویو است.

شرکت ملی نفت ایران آخرین تولیدکننده نفت غرب آسیا بود که نفت خام خود را بر مبنای شاخص بی‌ویو به فروش می‌رساند. شرکت عربستانی آرامکو در سال ۲۰۱۷ شاخص خود را به برنت تغییر داد و سوموی عراق و کی‌پی‌سی کویت نیز محموله‌های شمال غرب اروپا و مدیترانه را با فرمول برنت مدت‌دار به فروش می‌رساندند.

برخی از معامله‌کنندگان می‌گویند که تغییر شاخص شرکت ملی نفت ایران در این زمان مشخص می‌تواند علامتی باشد مبنی بر آماده شدن ایران برای بازگشت به بازارهای جهانی. این اتفاق همزمان با از سرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام (برنامه جامعه اقدام مشترک) که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، رقم خورده است. مذاکرات در سه ماهه سوم سال جاری و پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران متوقف شد، اما هفته گذشته امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران تأکید کرد که کشورش به دنبال یک «توافق جدی» با همتایان خود است.

باتوجه به دشواری‌های موجود در زمینه سیستم‌های مالی، قراردادها و لجستیک پس از لغو تحریم‌ها، معامله‌کنندگان اروپا و حوزه مدیترانه در مورد احتمال دسترسی به نفت ایران در کوتاه مدت ابراز تردید کرده‌اند.

فقدان درگاه‌های فروش تأثیر قابل توجهی بر تولید نفت خام ایران گذاشته است که طبق بررسی‌های آرگوس در ماه گذشته در رقم ۲.۴۶ میلیون بشکه در روز قرار داشت.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار