کد خبر : 46451

رئیس شرکت Equate کویت: عرضه اتیلن گلیکول محدود است. کشورهای حوزه خلیج فارس در سال 2020، 9.4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری پتروشیمی جذب کردند.

پتروتحلیل-یکی از مدیران شرکت سرمایه‌گذاری عرب پترولیوم در 9 دسامبر به پلتس گفت که، کویت، عربستان سعودی و امارات متحده، بعد از افت اخیر، غرب آسیا را با پروژه‌های عظیم پتروشیمی رهبری خواهند کرد. 

احمد علی عتیج یکی از عوامل شرکت عرب پترولیوم در حاشیه همایش پتروشیمی و مواد شیمیایی کشورهای حوزه خلیج فارس در دبی گفت: «اکثر پروژه‌های بزرگ به پایان رسیده، بنابراین چرخه جدیدی باید آغاز شود. عربستان سعودی برنامه‌های بزرگی داشته، درحالی‌که کویت در تلاش است تا صنعت پایین‌دستی پتروشیمی خود را تقویت کند.»

او همچنین اضافه کرد، امارات متحده جزئی از پروژه‌های جدید خواهد بود. «شما شاهد موارد زیادی خواهید بود.»

عتیج در ادامه گفت: «غرب آسیا منبع اصلی خوراک گاز طبیعی و نفت خام صنعت پتروشیمی و شیمیایی باقی خواهد ماند، و با توجه به این مزیت بر این باورم که این بخش عمده شاهد تکاملی در فاز بعدی به سوی سرمایه‌گذاری های بیشتر خواهد بود.»

دبیر همایش پتروشیمی و شیمی کشورهای حوزه خلیج فارس، عبدالوهاب السادون گفت که، کشورهای حوزه خلیج فارس در سال 2020 میزان 9.4 میلیارد دلار برای پروژه‌های عظیم پتروشیمی جذب کرده، که نسبت به سال گذشته آن رشدی 14.3 درصدی را ثبت کردند، اما همچنان زیر سطوح دهه گذشته می‌باشد. او اضافه کرد، تولیدات پتروشیمی کشورهای حوزه خلیج فارس در سال گذشته بر خلاف افت 2.6 درصدی جهانی، 1.2 درصد افزایش یافته، درحالی‌که ظرفیت مصرف منطقه برخلاف ظرفیت جهانی 78.8 درصدی، 93.3 درصد می‌باشد. 

بعد از این‌که از رئیس شرکت Equate کویت ناصر الدورسر پرسیده شد که آیا شرکت پروژه بزرگی در برنامه‌های خود دارد، اشاره داشت: «ما در حال بررسی فرصت‌ها هستیم – در حال حاضر نمی‌توانم به مورد خاصی اشاره کنم.

شرکت Equate سالانه بیش از 6 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید کرده، و بعد از آغاز فعالیت در واحد اویستر کرییک با ظرفیت 940 هزار تن در سال در تگزاس در سال 2019، به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتیلن گلیکول در سطح جهانی تبدیل شد. او گفت: «ما حتی درطی پاندمی شاهد تقاضای مناسب برای اتیلن گلیکول بوده که در ضدیخ استفاده می‌شود، و این شرایط تداوم دارد.» از او پرسیده شد که آیا در طی زمستان با کاستی عرضه مواجه خواهیم بود و او اشاره داشت: «اتفاقات رخ می‌دهند، ما شاهد یخ‌بندان تگزاس در فوریه بودیم. بر این باورم که عرضه محدود بوده و با این شرایط تداوم خواهد داشت.»

او اضافه کرد: « شرکت با تمام قدرت در حال فعالیت است. ما تقاضای بسیاری برای محصولات خود داریم.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار