کد خبر : 46413

پتروتحلیل-به گفته مدیر عامل شرکت دولتی ادنوک، صنعت جهانی نفت و گاز «در خوابی وارد محدودیت عرضه شده» و به 600 میلیارد دلار در هر سال برای تامین رشد تقاضا در دهه آتی احتیاج دارد.

سلطان الجابر به نمایندگان کشورها در نمایشگاه نفت و گاز ادیپک در ابوظبی گفت که امارات متحده عربی از رویکردی عمل‌گرایانه برای استفاده از سوخت‌های فسیلی در جهت تضمین تقاضای جهانی در طی دوران گذاربه سیستم‌های انرژی کم کربن حمایت می‌کند.

او گفت: «اگر ما قصد داریم به سیستم انرژی فردا راه یابیم، نمی‌توانیم به سادگی سیستم انرژی امروز را رها کنیم. ما نمی‌توانیم به طور ناگهان این تجهیزات را خاموش کنیم. درحالی‌که جهان تصمیم گرفته که این انتقال انرژی را تسریع ببخشد، اما همچنان تا میزان زیادی به نفت و گاز متکی است. به دنبال بهبود اقتصاد‌ها از پاندمی کووید-19 (با بیشترین سرعت) تا 50 سال آتی، تقاضا از عرضه پیشی گرفته و تقریباً بعد از یک دهه سرمایه‌گذاری ناکافی در صنعت ما، جهان در خوابی به سمت محدودیت عرضه رفته است. زمان بیدار شدن از آن خواب فرا رسیده است.»

او در حالی این گفته را مطرح کرد که همایش تغییرات اقلیمی کاپ 26 در گلاسگو با این توافق به پایان رسید تا همه کشورها سیاست‌هایی را «در جهت تسریع کاهش تدریجی استفاده از زغال‌سنگ و حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی اتخاذ کنند.» همایش تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد با توافقی به پایان رسید که برای اولین بار زغال سنگ و سوخت‌های فسیلی را به صراحت مورد هدف تغییرات خود قرار داد، اگرچه گزارش نهایی آن به دنبال مداخله هند و چین، نسبت به نسخه‌های پیشین تضعیف شد. 

الجابر، که به عنوان نماینده ویژه امارات در همایش تغییرات اقلیمی کاپ 26 شرکت کرده بود، اشاره داشت که علیرغم تعدیل زبان نسخه آخر نتایج، مذاکرات در مجموع موفقیت آمیز بود. او اشاره داشت، امارات متحده عربی به عنوان میزبان همایش تغییرات اقلیمی کاپ 28 در سال 2023 برگزیده شده، و این امر فرصتی چندین تریلیون دلاری را برای بازسازی سیستم انرژی جهانی فراهم می‌کند.

امارات متحده عربی جزء اولین تولیدکنندگان نفت خام غرب آسیایی بود که اقتصاد کربن صفر را تا سال 2050 هدف‌گذاری کرد، اما همچنان هدف کوتاه‌‌مدت‌تر توسعه ظرفیت تولیدی در سراسر زنجیره ارزشی هیدروکربن‌ها، شامل هدف ادنوک برای تقویت ظرفیت تولید نفت خام خود تا میزان 25 درصد (5 میلیون بشکه در روز) تا سال 2030 را دنبال می‌کند. ادنوک علاوه بر سرمایه‌گذاری در رشد ظرفیت نفت خام خود، در تلاش است تا جایگاهش را به عنوان یکی از تولیدکنندگان کم‌هزینه همراه با انتشار حداقلی کربن در جهان تثبیت کند. شرکت از ژانویه برای عملیات‌های نفت و گاز خود تا میزان 100 درصد از انرژی تجدید‌پذیر یا هسته‌ای استفاده خواهد کرد. 

الجابر گفت: «این امر به میزان قابل‌توجهی، انتشار گاز‌های سمی مجموعه ادنوک را کاهش خواهد داد. همزمان با این امر یک‌سوم مسیر ما به سمت کاهش انتشار کربن تا سال 2030 رقم خواهد خورد.»

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار