کد خبر : 46394

افت معمول تقاضا در ماه‌های سرد سال هنوز مشاهده نشده است. به دنبال تعطیلی واحدها در نتیجه وقایع آب و هوایی در سال 2021 موجودی‌ها اندک ماندند.

پتروتحلیل- بگفته مدیر ارشد مالی این شرکت رابرت پترسون در 5 نوامبر، پیش‌بینی می‌شود تقاضای پلی‌وینیل کلرید از اکسی‌کم، قسمت شیمیایی شرکت اکسیدنتال پترولیوم، به قوت خود باقی مانده و به مانند گذشته در فصل سرما روند کاهشی به خود نگیرد، زیرا بر خلاف سابق در سال 2021، با توجه به چندین وقایع آب و هوایی شدید تولیدات تحت تاثیر قرار گرفت. 

او در جلسه نتایج مالی شرکت برای سه ماهه سوم گفت: «امروز در بخش شیمیایی شاهد شرایط مناسب معاملات وینیل و بهبود مداوم معاملات سدیم هیدروکسید هستیم. در حالت عادی ما در حال ورود به فصل آرام معاملات هستیم، اما تا کنون شاهد آن نبوده‌ایم.»

بگفته او شرایط عرضه در ابتدای سال 2021 محدود بود، سپس بعد از سرمای شدید در سواحل خلیجی آمریکا، تولیدات تقریباً به مدت دو ماه تعطیل شده، و در این بین تعطیلی گسترده واحدهای پتروشیمی در آن دوره منتج به از دست رفتن 57 درصد از ظرفیت پی‌وی‌سی شد.

سپس توفان آید در اواخر اوت لوئیزیانا را درنوردید، و منجر به تعطیلی 41 درصد از ظرفیت پی‌وی‌سی آمریکای شمالی شد. چند روز بعد، بعد از تعطیلی واحد صنایع بالادستی وینیل کلرید مونومر به دلیل مشکلات فنی، شرکت شینتک مجبور شد واحد پی‌وی‌سی خود در تگزاس را با ظرفیت 1.45 میلیون تن در سال تعطیل کند، که این امر ظرفیت تعطیل کلی آمریکای شمالی را به 59 درصد رساند.

پترسون گفت: «ترکیب آن وقایع آب و هوایی در کنار تقاضای بالا برای پی‌وی‌سی، دیگر مشتقات کلرین و سدیم هیدروکسید، تعادل عرضه و تقاضا را بسیار محدودتر از آن چه انتظار می‌رفت نگاه داشته است.»

پی‌وی‌سی مواد خامی در ساخت و ساز به حساب می‌آید که از آن در ساخت انواع لوله‌ها، فریم پنجره، وینیل سایدینگ و دیگر محصولات استفاده می‌شود. کلرین اولین بند از زنجیره تولید پی‌وی‌سی است، و سدیم هیدروکسید، محصول جانبی از تولیدات کلرین، خوراک اصلی برای آلومین، خمیر و کاغذ می‌باشد. 

بگفته پترسون، تقاضای داخلی پی‌وی‌سی از بازه ژانویه تا نوامبر 2021 در مقایسه با سال گذشته 13 درصد افزایش یافت، زیرا به دنبال کاهش تعطیلی‌های مربوط به کرونا، ساخت و ساز از اواسط 2020 شاهد رشد فزاینده‌ای بود. 

او گفت تقاضای بخش ساخت و ساز همچنان به قوت خود باقی است درحالی‌که ذخایر اندک است. علیرغم سقوط تقاضا در آوریل و مه 2020، صادرات پی‌وی‌سی آمریکا در 2021 در مقایسه با سال گدشته تا یک‌سوم کاهش یافت، زیرا رزین‌های کاربرد بالا در دسترس نیستند.

پترسون گفت، صادرات پی‌وی‌سی آمریکایی مشتریان قراردادی را تامین کرده است، درحالی‌که میزانی از پی‌وی‌سی که به طور معمول در بازارهای صادراتی به صورت نقدی به فروش می‌رسد تا میزان زیادی کاهش یافته تا تولیدکنندگان بتوانند نیاز داخلی را فراهم کنند. 

او گفت: «این شرایط برای این زمان از سال غیرمعمول است، اما در ادامه سال شاهد تعادل بازار خواهیم بود.»

آخرین بار پی‌وی‌سی صادراتی در 3 نوامبر در میزان 2060 تا 2070 دلار در هر تن (اف‌ای‌اس هیوستون) ارزیابی شد، و به بیشترین میزان‌های خود از زمان جمع‌آوری داده‌ها (توسط پلتس) از سال 1983 رسید. قیمت‌های پی‌وی‌سی داخلی آخرین بار در زمان مشابه در میزان 93.5 تا 95.5 سنت در هر پوند (2061 تا 2105 دلار در هر تن) ارزیابی شد، که همچنین بیشترین میزان قیمت‌ها از زمان جمع‌آوری داده‌ها (توسط پلتس) از سال 2001 می‌باشد، زیرا به گفته خریداران، این افزایش 5 سنت در هر پوند (110 دلار در هر تن) توسط چهار تولیدکننده اصلی پی‌وی‌سی آمریکا صورت گرفته است.

کاهش قیمت پی‌وی‌سی همزمان با افزایش عرضه

معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند در صورتی‌ که در هفته‌های آتی عرضه به واسطه گسترش یکی از واحدهای شینتک در یکی از مجموعه‌های لوئیزیانا خود به سیر افزایشی ادامه دهد، و از طرفی فعالیت‌های ساخت و ساز طبق معمول در طی ماه‌های سرد سال کاهش یابد، قیمت‌های صادراتی پی‌وی‌سی عقب‌نشینی می‌کنند.  

پترسون گفت: «آنچه که در این بین میلی به آن نداریم این است که تعداد زیادیخریدار می‌خواهند ذخایر خود را برای سال آتی تجدید کنند، زیرا براساس پیش‌بینی‌ها فعالیت‌های ساخت و ساز در بهار صعودی خواهد بود، و تا آن موقع زمان زیادی باقی نمانده است.»

او اشاره داشت، در صنایع بالادستی کلر-قلیا، با توجه به این‌که تولیدکنندگان به دنبال بیشترین قیمت‌ها برای محصول خود هستند عرضه کلرین محدود بوده، و برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که محصول خود را در تولید پی‌وی‌سی، یا دیگر مشتقات کلرین نظیر هیدروکلریک اسید، فوم پلی‌یورتان، ماده سردکننده و یا دیگر محصولات به کار ببرند.

بعد از بازگشایی‌ها و بازگشت عموم به وقایع ورزشی و کنسرت‌ها، افزایش سفر، و بازگشت به دفاتر و مدارس، تقاضا برای سدیم هیدروکسید در سال 2021 افزایش یافته است، زیرا تمام موارد ذکر شده تقاضا برای محصولات کاغذی و آلومینیوم را افزایش می‌دهد.

پترسون گفت: «با توجه به عقب‌نشینی پاندمی زندگی در حال بازگشت به حالت نرمال خود بوده، و بنابراین شاهد افزایش تقاضاهایی هستیم که پیش‌تر سرکوب شده بودند.»

شرکت اکسیدنتال بعد از ضرر 3.77 میلیارد دلاری در سه ماهه سوم سال گذشته، خبر از درآمد خالص 628 میلیون دلاری در زمان مشابه درسال آتی داد. بگفته ویکی هلوب رئیس شرکت اکسیدنتال پترولیوم، درآمد خالص بخش شیمیایی این مجموعه نیز از 178 میلیون دلار در زمان مشابه در سال گذشته به 407 میلیون دلار افزایش یافت، که این میزان بهترین نتیجه در درآمد شرکت از سال 1990 می‌باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار