کد خبر : 46354

پتروتحلیل-رامین کریمی:مقامات شرکت دولتی ادنوک با اشاره به تغییر دورنمای اقتصادی پروژه در چند روز گذشته تائید کردند که از ساخت پالایشگاه جدید در الرویس با ظرفیت 400000 بشکه در روز منصرف شده‌اند. 

مقامات ادنوک گفتند: «ما به صورت مداوم در طی مراحل برنامه‌ریزی، توسعه و عملیات، شرایط فنی تجاری و اقتصادی تمام پروژه‌ها را بررسی می‌کنیم. ما به طور مداوم شرایط بازار، و عرضه و تقاضای جهانی را مورد سنجش قرار می‌دهیم. این امر مقاومت اقتصادی و قوام و تداوم عملیات‌های تجاری ما در آینده را تضمین می‌کند. در نتیجه امکان‌سنجی و بررسی کلی ما از مهندسی و طراحی این پروژه، به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر ساخت یک پالایشگاه جدید از لحاظ اقتصادی جذابیتی برای مجموعه ندارد.»

این اتفاق دومین تغییر بزرگ در برنامه‌های صنایع پایین‌دستی ادنوک در سال‌های گذشته بود. برنامه اصلی، ساخت پالایشگاهی با ظرفیت 600000 بشکه در روز در الرویس بود، و ادنوک پروژه مهندسی و طراحی این مجموعه را در فوریه 2019 به شرکت مهندسی انگلیسی Wood Group اهداء کرد. اما بعد از این‌که در ادامه همان سال شرکت‌های ایتالیایی Eni و اتریشی OMV صاحب سهام‌هایی در حوزه‌ّهای پالایشگاهی و تجاری ادنوک شدند، مقامات شرکت به سراغ ایده ساخت پالایشگاهی کوچک‌تر با ظرفیت 400000 بشکه در روز و با تمرکز بر محصولات پتروشیمی، و توسعه و نوسازی 200000 بشکه‌ای پالایشگاه موجود الرویس با ظرفیت 817000 بشکه در روز رفتند. منطق پشت تغییر شکل پالایشگاه موجود این است که می‌تواند ادنوک را برای ارائه محصولاتی متناسب‌تر با تحرک بازار توان‌مند ساخته، درحالی‌که هزینه این نوسازی 50 درصد کمتر از ساخت پالایشگاهی تازه تاسیس است.

هدف این بود که توسعه 200000 بشکه‌ای پالایشگاه الرویس تا سال 2024 به پایان رسیده و تا سال 2026 پروژه ساخت پالایشگاه جدید با ظرفیت 400000 بشکه در روز تکمیل شده، و ظرفیت مجموع پالایشگاهی ابوظبی از 922000 بشکه در روز کنونی 65 درصد تقویت شده و به 1.5 میلیون بشکه در روز برسد. درحالی‌که ساخت پروژه جدید متوقف شده، احتمال دارد در صورت بهبود وضعیت اقتصادی، مجدد در دستور کار قرار گیرد. در این میان و براساس داده‌های موثق، ادنوک در حال جلو بردن پروژه نوسازی و توسعه پالایشگاه الرویس می‌باشد. بعد از تکمیل این پروژه ظرفیت مجموع پالایشگاهی ابوظبی از 1.1 میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد.

ادنوک در حال حاضر در میان پروژه نفتی 3.5 میلیارد دلاری در الرویس قرار دارد، که این اجازه را به پالایشگاه خواهد داد تا روزانه در حدود 400000 بشکه نفت خام سنگین‌تر فرآوری کرده و در نتیجه این امر می‌توانیم شاهد افزایش صادرات گریدهای سبک‌تر و شیرین‌تر نظیر موربان باشیم. حالا که بیش از 85 درصد از این پروژه تکمیل شده، مجموعه الرویس به زودی قادر خواهد بود برای اولین بار نفت گرید زاکوم که از میادین فراساحلی تامین می‌شود را پالایش کند. از آغاز سال آینده این پالایشگاه همچنین توانایی فرآوری 50 گرید دیگر منطقه‌ای و بین‌المللی را خواهد داشت.

در انتهای زنجیره ارزشی

علیرغم تعادل‌بخشی به برنامه‌های رشد ظرفیت پالایشگاهی، مقامات ادنوک اشاره داشتند که همچنان به عملیات توسعه صنایع پایین‌دستی در الرویس متعهد هستند. مقامات مجموعه گفتند: «ما کاملاً به پروژه‌های توسعه صنعتی و رشد صنایع پایین‌دستی خود متعهد بوده، و همزمان توجه ویژه‌ای به پروژه‌های گاز و پتروشیمی در الرویس داریم. همزمان با دورنمای پر رونق بازارهای گاز و پتروشیمی، شاهد فرصت‌های هیجان‌انگیری برای تداوم رشد و توسعه در سراسر این تجارت‌ها هستیم.»

مجموعه صنعتی الرویس که در منطقه غربی امارات متحده عربی در کنار خلیج فارس واقع شده، هسته مرکزی بلندپروازی‌های ابوظبی برای پررنگ کردن نقش خود در زنجیره ارزشی نفت خام است. الرویس در کنار پالایشگاه همچنین میزبان واحد پتروشیمی بروژ با ظرفیت 4.5 میلیون تن در سال است. این وحد سرمایه‌گذاری مشترکی میان ادنوک و بوریالیس، شرکت اتریشی تولیدکننده اولفین و پلی‌اولفین‌ها می‌باشد. برنامه توسعه‌ای ادنوک شامل اضافه کردن چهارمین کراکینگ بخار در واحد بروژ برای تقویت کردن صادرات پتروشیمی امارات است. آن‌ها همچنین قصد دارند با ایجاد زیر مجموعه‌ای در سرمایه‌گذاری مشترک تعزیز در الرویس، طیفی از محصولات شیمیایی و کودها را تولید کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار