کد خبر : 46348

عراق و شورون در اوت 2020 به چارچوب توافقات دست یافتند. کمیسیون انرژی پیشنهاد داد تا پروژه پتروشیمی نبراس به جریان بیافتد. توسعه پالایشگاه دیوانیه تائید شد.

پتروتحلیل-براساس بیانیه‌ وزارت نفت در 4 اکتبر، کمیسیون انرژی دولت عراق مذاکره با شرکت شورون برای ایجاد چهار بلوک اکتشافی در جنوب استان ذی قار را تائید کرد. دومین تولیدکننده بزرگ اوپک به تلاش خود برای جلب نظر شرکت‌های بین‌المللی نفتی برای بخش انرژی خود ادامه می‌دهد. 

براساس بیانیه وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا در آن زمان: «شرکت شورون و وزارت نفت عراق در اوت 2020 به چارچوبی برای مذاکرات گسترده تر حول اکتشاف، توسعه و تولید در استان ذی قار دست یافتند.»

توافق با شورون جزئی از قراردادهای 8 میلیارد دلاری میان شرکت‌های انرژی آمریکا و عراق در زمان نخست وزیری مصطفی الکاظمی در اوت 2020 بود. 

همچنین کمیسیون انرژی عراق پیشنهاد کرد که پروژه پتروشیمی نبراس به جریان بیافتد. 

علی الجنابی رئیس هیئت گروه شرکت‌ّهای شل در کشور در 22 سپتامبر به پلتس گفت، مذاکرات شل با عراق بر سر کراکینگ اتان با ظرفیت 1.5 میلیون تن در سال ادامه دارد. 

شرکت شل و عراق در سال 2015 توافق‌نامه کلی حول این پروژه امضا کردند.

جنابی گفت، شرکت شل هزینه این پروژه را اصلاح کرده است، اما هزینه مشخص شده را افشا نکرد. هزینه پروژه پیش از این 8 میلیارد دلار تخمین زده شده بود. 

این کمیسیون همچنین توسعه پالایشگاه دیوانیه را تائید کرد، اما اطلاعات بیشتری ارائه نداد. 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار