کد خبر : 46339

پتروتحلیل-آرامکو سعودی به جز یکی از گریدها، قیمت رسمی تمام گریدهای صادراتی خود برای بارگیری در نوامبر را کاهش داد. 

به جز محموله صادراتی نفت فوق سبک عربی به آمریکا که در شاخص آرگاس، با برتری قیمتی 2.40 دلار در هر بشکه بدون تغییر باقی ماند، قیمت باقی گریدها افزایش یافت. قیمت‌های نوامبر برای دیگر گریدهای نفتی آرامکو برای خریداران آمریکایی در این ماه 10 سنت در هر بشکه کاهش یافت. 

از آنجایی که با توجه به افزایش تقاضا در اروپا، رقابت قیمتی محموله‌های آبی در سواحل خلیجی آمریکا بیشتر شده است، افت قیمت محموله‌های ارسالی به آمریکا نسبت به دیگر مقصدها آن‌چنان چشم‌گیر نبود. تا به این‌جای معاملات نوامبر، میانگین تخفیف وست تگزاس اینترمدیت (اف او بی هیوستون) نسبت به برنت در میزان 1.12 دلار در هر بشکه قرار گرفت، و در مقایسه با زمان مشابه در ماه اکتبر با میانگین تخفیف 1.45 دلار در هر بشکه افزایش 33 سنتی در هر بشکه را ثبت کرد.

بعد از توفان آیدا و آسیب به تجهیزات شرکت شل در خلیج مکزیک، تولید گرید مدیوم آمریکا که اغلب با گرید وارداتی از غرب آسیا رقابت می‌کند نیز تعلیق شده است.

در این میان آرامکو برای حفظ سهم بازار خود در برابر قیمت‌های رقابتی آفریقایی و دیگر تولیدکنندگان غرب آسیا، قیمت‌های خود به دیگر مقاصد را کاهش داد. 

برای مشتریان آرامکو که در بازار آسیا-اقیانوسیه حضور دارند، قیمت‌ها نسبت به اکتبر 10 تا 50 سنت در هر بشکه کاهش یافته است. 

قیمت‌ّها برای شمال غرب اروپا 50 سنت تا 1 دلار در هر بشکه کاهش یافته است، درحالی‌که مشتریان مدیترانه‌ای شاهد کاهش 30 تا 65 سنتی در هر بشکه (اف او بی راس تنوره و اف او بی سیدی کریر) خواهند بود.

کاهش قیمت‌ها با دور دیگر از افزایش سهمیه تولیدات نفت خام عربستان سعودی از سوی اوپک پلاس همزمان شد. تولیدات عربستان از 9.809 میلیون بشکه در روز در اکتبر به 9.913 میلیون بشکه در روز در نوامبر افزایش خواهد یافت. 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار