کد خبر : 46325

ادامه چالش محدودیت کانتینرهای باربری و نرخ بالای کشتیرانی؛

پتروتحلیل-رامین کریمی: نرخ‌ بالای کانتینرهای باربری چالش ارسال محصولات را بیشتر کرد، درحالی‌که تعدادی از شرکت‌های واقع در چین تحت تاثیر قوانین «کنترل دوجانبه» قرار گرفتند که توسط مقامات این کشور معرفی شد. 

اسید ترفتالیک خالص

محدودیت کانتینرهای باربری و نرخ بالای کشتیرانی همچنان بزرگ‌ترین چالش تجارت‌های دلاری در آسیا و در بازارهای بین‌المللی است. 

منابع گفتند، قوانین کنترل دوجانبه اخیر که شامل مصرف انرژی و اقداماتی در راستای بازدهی بالاتر آن می‌شود، همچنان بازار اسید ترفتالیک خالص در هر دو سوی عرضه و تقاضا را تحت فشار نگاه خواهد داشت، و منتج به جو پیچیده و دورنمای نامشخص بازار خواهد شد.

پلی‌پروپیلن

پیش‌بینی می‌شود تجارت‌های نقدی در بازار دلاری آسیا و بین‌الملل به دلیل جو پیچیده و فاصله زیاد میان پیشنهادات قیمتی، ضعیف باقی بماند. 

احتمال می‌رود کاهش عرضه در واحدهای پلی‌پروپیلن زغال‌سنگ سوز به حمایت از قیمت‌ّهای این محصول در چین ادامه دهد، اگرچه مشتریان همزمان با حاشیه سود‌های اندک و رکود تقاضا به دلیل قوانین کنترل مصرف انرژی و کمبود کانتینرهای باربری برای صادرات، مقاومت نشان می‌دهند. 

پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی

پیش‌بینی می‌شود فروشندگان پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی آسیا در این هفته قیمت‌های جدید اکتبر را ارائه کنند، اگرچه آن‌ّها همچنان به دلیل کمبود کانتینرهای باربری و هزینه‌های بالای آن، با تلمبار شدن سفارشات قبلی مواجه هستند. 

همزمان با برداشته شدن قرنطینه‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیایی، شاهد نشانه‌هایی از بهبود تقاضا در بازار مصرف‌کننده به خصوص در بسته‌بندی و فیلم‌های انعطاف پذیر هستیم. این اتفاق می‌تواند به طور بالقوه عرضه بیشتری برای پلاستیک‌های بازیافتی تامین کند، اگرچه بازار همچنان در جنوب شرق آسیا محدود است.

پروپیلن

بعد از این‌که دولت چین در طرح جدید خود اعلام کرد واحدهایی با ضریب آلودگی بالا باید مجموعه خود را تعطیل کرده و یا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش دهند، تقاضای محصولات صنایع پایین‌دستی پروپیلن C3 آسیب دید، و پیش‌بینی می‌شود بازار پروپیلن چین در این هفته رویه نزولی داشته باشد.

تولیدکنندگان کره‌جنوبی همچنان به دلیل هوای توفانی در بندرها با افزایش عرضه و به طبع آن کاهش قیمت‌ها مواجه بوده، و تقاضا در این کشور ضعیف باقی ماند. 

فاصله قیمتی پروپیلن چین (سی‌اف‌آر) و کره (اف‌او‌بی) در 24 سپتامبر با افت هفتگی 5 دلاری به دلیل کاهش تقاضای پروپیلن در چین،‌ به 30 دلار در هر تن رسید.

اکسو الکل‌ها

احتمال می‌رود قیمت‌های 2-اتیل هگزانول در این هفته به دنبال بازگشایی واحدهای بزرگ تولیدی در چین، به روند نزولی خود ادامه دهند. 

براساس برنامه‌ریزی‌ها، 5 واحد 2-اتیل هگزانول فعالیت خود را در این هفته آغاز می‌کنند.

شاخص 2-اتیل هگزانول چین (سی‌اف‌آر) تحت فشار بود و با افت 75 دلاری در مقایسه هفتگی در 24 سپتامبر در میزان 1975 دلار در هر تن قرار گرفت.

متانول

با حمایت‌هایی از سوی چین و هند، پیش‌بینی می‌شود روند صعودی متانول آسیا در این هفته تداوم یابد. 

متانول معاملات آتی چین این هفته تجاری را نسبت به جلسه گذشته با رشد 5.47 درصدی آغاز کرده و در 27 سپتامبر در میزان 3412 یوان در هر تن قرار گرفت، و در نتیجه این اتفاق، قیمت‌های شرق چین نیز نسبت به معاملات صبح 24 سپتامبر 200 یوان در هر تن افزایش یافتند. 

قیمت‌های نقدی محموله‌های وارداتی به تایوان و چین در 27 سپتامبر در میزان 440 تا 450 دلار در هر تن قرار گرفته، و قیمت‌ّها در هند در 24 سپتامبر حول 460 تا 465 دلار در هر تن شناور بودند، و در مجموع احتمال می‌رود متانول آسیا این هفته را با روند افزایشی به پایان برساند.

متیل‌ترت‌بوتیل‌اتر

انتظار می‌رود متیل‌ترت‌بوتیل‌اتر آسیا همزمان با روند پرنوسان بازارهای بنزین و نفت خام، بی‌ثبات باشد. 

با این وجود، انتظار می‌رود تقاضای متیل‌ترت‌بوتیل‌اتر از خریداران اصلی شامل چین و مالزی همزمان با ضعف تقاضای اختلاط بنزین داخلی، نامناسب باقی بماند. 

آن‌طور که شنیده شده، شرکت پتروشیمی فورموسا تایوان محموله‌ای 10000 تنی برای بارگیری در نیمه دوم اکتبر با تخفیفات تک رقمی بالا فروخته است. میزان این محموله نسبت به محموله بارگیری سپتامبر کمتر بود.

ایزومر زایلن مخلوط

انتظار می‌رود روند کاهشی ایزومر زایلن‌ مخلوط تداوم یابد، اگرچه شرکت CPC تایوان مجبور است بعد از آتش‌سوزی در یکی از واحد‌های ریفورمر با ظرفیت 193000 تن در سال، این واحد را 2 تا 3 ماه تعطیل نگاه دارد. 

عملیات‌ّهای نگهداری بزرگ در اکتبر، در کنار سختی‌ّهای کشتیرانی به چین همزمان با تراکم به وجود آمده در بندرها، موجب عرضه اضافی محموله‌ّهای کره‌ای شده، و شاخص را به کمترین میزان خود در 8 ماه گذشته در برابر نفتا رسانده است.

تولوئن

بازار تولوئن هند شاهد افزایش عرضه و کاهش اشتها است؛ البته احتمالاً تقاضا پیش از تعطیلات دیوالی افزایش یابد.

تقاضا از سوی اختلاط‌کنندگان بنزین و تولیدکنندگان شیمیایی در جنوب شرق آسیا اندک است. 

به دنبال کاهش نرخ بهره‌برداری واحدها در چین به دلیل اعمال قوانین جدید کنترل دوجانبه، تقاضای داخلی چین همچنان اندک است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار