کد خبر : 46240

بحران زنجیره عرضه مواد شیمیایی؛

پتروتحلیل-اطلاعات جدید نشان داد نرخ باربری کانتینرها در مسیر اصلی آسیا به اروپا و آسیا به آمریکا مجدداً افزایش یافته و به شکستن رکوردها ادامه می‌دهد. 

شرکت‌های شیمیایی از نیمه دوم 2020 همزمان با رشد مجدد تقاضا که کشتی‌داران و زنجیره عرضه را متعجب کرد، با سیر صعودی نرخ باربری کانتینرها، تعویق‌ها و دسترسی کم دست و پنجه نرم می‌کنند.

آخرین داده‌های نرخ باربری نشان می‌دهد قیمت هر کانتینر 40 فوتی برای مسیر آسیا به اروپا 18500 دلار بوده و برای آسیا به سواحل شرقی آمریکا تقریباً نزدیک به 22000 دلار می‌باشد. پیش از پاندمی نرخ این مسیرها زیر 3000 دلار بود. 

ظرفیت شرکت‌های کشتیرانی در سال گذشته همزمان با سقوط اقتصاد جهانی در میان قرنطینه‌های شدیدترین موج کرونا، از بین رفت. اما سبک زندگی قرنطینه‌ای رفتار مصرف‌کننده را تغییر داد. مردم از صرف هزینه‌ برای خدمات‌رسانی‌هایی همچون تعطیلات و صرف غذا در رستوران، بر وسائل الکترونیکی منزل، مبلمان و در آخر بهسازی کلی منزل سرمایه‌گذاری کردند.

این اتفاق منتج به سیر صعودی تقاضا از نیمه دوم 2020، به خصوص برای محصولات نهایی ساخت چین و آسیا برای ارسال به اروپا و آمریکا شد. همچنین خرید اینترنتی تقاضا برای بسته‌بندی را افزایش داد. 

شرکت‌های کشتیرانی در این مدت قادر به تامین اوج‌گیری اجتناب‌ناپذیر تقاضا نبوده‌اند، و همزمان گردباد قطبی آمریکا و بسته شدن کانال سوئز به مدت یک هفته این بحران را تشدید کرد. اخیراً، قرنطینه‌های موج جدید ویروس کرونا در آسیا فشار بر شبکهٔ کشتیرانی جهانی را بیشتر کرده است.

پیش‌بینی می‌شود با نزدیکی به ایام کریسمس و شکر‌گزاری، تقاضا برای کشتیرانی به قوت خود باقی بماند. در بیانیه‌ای در سایت Freightos اشاره شده است: «هزینه باربری بسیار بالا است، اما به دلیل کمبود شدید ظرفیت، بسیاری از واردکنندگان و صادرکنندگان حاضرند مبلغی به علاوه نرخ‌‌های موجود بپردازند تا تحویل‌دهی اجناسشان به تعویق نیافتد. و با تقاضای بالای مصرف‌کننده و سطوح ضعیف ذخایر انبارها، قیمت‌ها به این زودی شاهد سیر نزولی نخواهند بود.»

بحران زنجیره عرضه مواد شیمیایی

زنجیرهٔ عرضه مواد شیمیایی همزمان با اقبال بیشتر به سوی بازار منطقه‌ای به دلیل هزینه‌های بالا و تعویقات در معاملات برون منطقه‌ای، تحت تاثیرات قابل توجهی قرار گرفت. ظرفیت اضافی در آسیا قیمت‌های این منطقه را تحت فشار قرار داده در حالی‌که کمبود خوراک در اروپا منتج به امواج فورس ماژور شده است.

جان ریچاردسون، مشاور ارشد آیسیس آسیا در هفته جاری در بلاگ خود اشاره داشت که، بازارهای سرگردان پلی‌پروپیلن موجب افزایش فاصله قیمتی تاریخی بین مناطق شده، و فرصت مناسبی را برای خریداران آمریکایی فراهم آورده است. 

همچنین نرخ‌‌های موجود در سایت Freightos نشان می‌دهد که ارسال بار از اروپا و آمریکا به آسیا چقدر نسبت به مسیر برعکس ارزان تر است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار