کد خبر : 46237

پتروتحلیل-رامین کریمی: آخرین اقدامات قرنطینه‌ای ویتنام برای جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان به گونه دلتا کرونا ویروس، بازار‌های پتروشیمی این کشور را تحت فشار قرار داده است. 

افزایش تعداد مبتلایان کشور از آوریل سال جاری مقامات را مجبور کرد تا مجدداً محدودیت‌های جابجایی را به خصوص در شهر هو چی مینچ که 60 درصد از مبتلایان کشور را به خود اختصاص می‌دهد، اعمال کنند. 

وزیر بهداشت ویتنام روز سه‌شنبه خبر از 8429 مبتلای جدید داد، که آمار کلی تعداد مبتلایان این کشور را به 170190 نفر رساند.  

وزیر بهداشت کشور اضافه کرد که تعداد فوتی‌های کرونا تا به روز سه‌شنبه در میزان 2071 نفر قرار دارد. تعداد زیادی از فوتی‌ها در ماه پیش گزارش شدند. 

معامله‌کنندگان بازار پلی‌اتیلن ویتنام گفتند که به دلیل این محدودیت‌های شدید با ضعف تقاضا مواجه شده‌اند. 

به بسیاری از شرکت‌های صنایع پایین دستی اعلام شده است تا برای کارکنان خود در درون محوطهٔ شرکت غذا و محل سکونت فراهم کنند تا با جامعه بیرونی مراوده‌ای نداشته باشند.

شرکت‌هایی که توانایی این کار را نداشته یا تمایلی به آن ندارند، باید تعطیل شوند. 

یکی از منابع بازار در ویتنام گفت: «ما و اکثر مشتری‌هایمان در این هفته به دلیل قرنطینه‌های کرونا تقریبا تمام معاملات خود را متوقف کرده‌ایم.»

«در این هفته به دلیل تقاضای کم فروش زیادی نداشتیم؛ شرکت‌ها تولیدات خود را متوقف کرده یا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش داده اند، و همچنین به دلیل محدودیت جابجایی اعمال شده توسط دولت، توان تحویل محموله به بندر/انبار مشتریان را نداریم.»

علیرغم این امر، از آنجایی‌که تعدادی از معامله‌کنندگان با انتظار افزایش تقاضا بعد از کمتر شدن اقدامات قرنطینه‌ای، به سراغ تجدید ذخایر انبارهای خود رفتند، قیمت‌های پلی‌اتیلن در هفته گذشته سیر صعودی قابل توجهی را ثبت کرد.  

برخی از تبدیل‌کنندگان پلی‌اتیلن لوله صنایع پایین دستی گفتند که در حال حاضر با کمبود نیروی کار مواجه بوده، و این محدودیت‌ها همچنین تقاضا این بخش را تحت تاثیر خود قرار داده است. 

میل به خرید در ژوئیه هم‌زمان با افزایش تعداد مبتلایان و قرنطینه شهر هو چی مینچ از 9 ژوئیه، ساکن بوده است.

در بازار استایرنیک‌ها، تقاضای رزین بازار‌های وارداتی و داخلی از سوی مصرف‌کنندگان نهایی یا توزیع‌کنندگان از اواخر ژوئیه تضعیف شد، زیرا فروش صنایع پایین دستی در بازار داخلی هم‌‌زمان با تصمیم برخی از شرکت‌ها برای تعطیلی یا کمتر کردن نرخ بهره‌برداری واحد خود در پاسخ به اعمال محدودیت‌ها از سوی دولت، کاهش یافت.

فروشندگان استایرنیک‌های ویتنام مانند پلی‌استایرن انبساطی و پلی‌استایرن معمولی در تلاش هستند تا از طریق مذاکرات صادراتی، با فشارهای تحمیل شده از سوی محدودیت‌های جابجایی که شاید تا پایان اوت تداوم یابد، مقابله کنند.

با توجه به تعطیلی غیر منتظره تعدادی از واحدهای پتروشیمی، تعطیلی احتمالی کوتاه‌مدت واحد‌های استایرنیک ویتنام دور از ذهن نیست. 

متعاقباً این امر می‌تواند فروش استایرن مونومر اوت و اوایل سپتامبر در منطقه را مورد فشار قرار دهد.  

یکی از تاجران منطقه‌ای گفت: «همه در تلاش هستند تا ذخایر بالایی از خوراک یا رزین در دست نداشته باشند.»

در این میان،‌ روند خرید رزین اتیلن وینیل استات از تولیدکنندگان صنایع پایین دستی کفش در ویتنام نامشخص است. 

برخی از تبدیل‌کنندگان با توجه به فراهم آوردن شرایط سکونت با دائر کردن چادر و تامین غذا برای کارکنان مجموعه، قادر بودند تا فعالیت خود را در این شرایط قرنطینه‌ای ادامه دهند.

اما با توجه به چالش‌های بهداشتی و لجستیک، تهیه خوراک آن‌ها نیاز محور شده است. دیگر واحد‌های تبدیل‌کننده کوچک‌تر تعطیل باقی مانده‌اند. 

روند خرید رزین اتیلن وینیل استات از تولید‌کنندگان کفش در ویتنام در مقایسه با دیگر بازار‌ها ثبات بیشتری داشته و با توجه به سفارش‌های صادراتی برای محصولات نهایی تقویت شد، اگرچه همچنان مشخص نیست که شرکت‌ها چه زمانی می‌توانند با تمام قوا به فعالیت خود بازگردند.  

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار