کد خبر : 46199

پتروتحلیل- مهدی کائینی: یکی از مقامات رسمی گفت، شرکت ENEOS واحد تقطیر نفت خام خود در پالایشگاه Marifu با ظرفیت 120000 بشکه در روز، در غرب ژاپن را در 22 ژوئن به دلیل آتش سوزی تعطیل کرد. آتش سوزی در 20 ژوئن درساعت 20:55 به وقت محلی در واحد کاتالیزور ریفورمر مداوم با ظرفیت 27000 بشکه در روز آغاز شد، و واحد فوق الذکر و چندین واحد گوگرد زدایی را تعطیل کرد. این مقام رسمی گفت: «تمام واحد‌ها را به دلایل ایمنی تعطیل کردیم» و اضافه کرد، عملیات جمع آوری و از سر‌گیری فعالیت واحد‌ها سریعا صورت نگرفت. 

یکی از مقامات رسمی در 28 ژوئن گفت، شرکت ENEOS فعالیت خود در واحد تقطیر نفت خام Sakai در غرب ژاپن با ظرفیت 141000 بشکه در روز را از 24 ژوئن و بعد از تکمیل عملیات تامین و نگهداری برنامه ریزی شده آغاز کرد.

چین|براساس اطلاعات منتشر شده در وی چت رسمی شرکت در 31 مه، شرکت پتروشیمی PetroChina Jilin در شمال شرقی استان Jilin، بر اساس برنامه ریزی کل واحد پالایشگاهی خود را از 1 ژوئن تا 19 ژوئن به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل کرد. این عملیات تامین و نگهداری 48 روز دیگر به طول خواهد انجامید. آخرین عملیات تامین و نگهداری این پالایشگاه در تاریخ 5 مه تا 19 ژوئن 2018 صورت گرفت.

واحد پتروشیمی PetroChina Dagang واحد خود را از 10 آوریل تا پایان ژوئن به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل کرد. 

واحد پتروشیمی Sinopec Cangzhou نیز از 10 مه تا 30 ژوئن عملیات تامین و نگهداری خود را انجام داد.

شرکت پتروشیمی Sinopec شانگهای واحد تقطیر نفت خام خود با ظرفیت 6 میلیون تن در سال و واحد های ثانویه را در طی آوریل تا ژوئن برای عملیات تامین و نگهداری تعطیل کرد. این شرکت همچنین واحد‌های پتروشیمی خود را از 1 مارس تعطیل کرد، در حالی که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود دو واحد پتروشیمی، شامل دو واحد تقطیر نفت خام از 15 آوریل تعطیل شوند. شرکت Sinopec شانگهای برنامه داشت تا عملیات تامین و نگهداری خود را تا 8 ژوئن تکمیل کند. 

شرکت پالایشگاهی و شیمیایی Sinopec فوجیان قرار است واحد پالایشگاهی خود واقع در جنوب شرقی استان فوجیان با ظرفیت 4 میلیون تن در سال را برای عملیات تامین و نگهداری از اواسط اکتبر تا اواسط نوامبر تعطیل کند.

پالایشگاه گائوجیائو Sinopec شانگهای به دلیل عملیات تامین و نگهداری از اواسط اکتبر تا اوایل دسامبر تعطیل خواهد بود. 

شرکت پتروشیمی کیلو Sinopec  واحد تقطیر نفت خام خود با ظرفیت 4 میلیون تن در سال را از اواسط اوت تا اواخر سپتامبر به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل خواهد کرد. 

شرکت پتروشیمی شیجیاژوانگ Sinopec از اواخر اوت تا اواخر اکتبر عملیات تامین و نگهداری سراسری خواهد داشت.

شرکت پتروشیمی مائومینگ Sinopec واحد تقطیر نفت خام خود با ظرفیت 10 میلیون تن در سال را از اوایل ژوئن تا اواسط ژوئیه به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل خواهد کرد. 

شرکت پتروشیمی گوانگژو Sinopec واحد تقطیر نفت خام 8 میلیون تنی خود را از اواسط اکتبر تا اواخر نوامبر به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل خواهد کرد.

ژاپن|یکی از مقامات رسمی در 8 ژوئن گفت، شرکت ENEOS ژاپن واحد تقطیر نفت خام واقع در پالایشگاه سندای در شمال شرق کشور با ظرفیت 145000 بشکه در روز را در 7 ژوئن به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل کرد. مقام رسمی اضافه کرد، شرکت برنامه دارد تا فعالیت این واحد را از اواسط ژوئیه از سر بگیرد. 

یکی از مقامات رسمی در 18 مه گفت، شرکت Idemitsu Kosan واحد تقطیر نفت خام شماره 3 خود با ظرفیت 155000 بشکه در روز، در پالایشگاه یوکایچی واقع در مرکز ژاپن با ظرفیت 255000 بشکه در روز را براساس برنامه‌ریزی‌های قبلی در 17 مه تعطیل کرد. آن شخص اضافه کرد، عملیات تامین و نگهداری این واحد یک و نیم تا دو ماه به طول خواهد انجامید.

مقامات شرکت پالایشگاهی ژاپنی Fuji oil در 10 مه گفتند قصد دارند واحد تقطیر نفت خام خود در پالایشگاه سادگائورا واقع در خلیج توکیو با ظرفیت 143000 بشکه در روز را در 12 مه تا موعد 7 ژوئیه تعطیل کنند. یکی از مقامات رسمی شرکت گفت، عملیات تامین و نگهداری شرکت، که فرآیندی گسترده بوده و هر چهار سال یکبار صورت می‌گیرد، ظرفیت حداکثری نفت خام و فروش محصولات نفتی را در سال مالی 2021 تا 2022 (آوریل تا مارس) همزمان با پاندمی ویروس کرونا کاهش می‌دهد. در سال مالی 2021 تا 2022، شرکت Fuji oil برنامه دارد تا حجم تولید حداکثری نفت خام خود را در مقایسه سالانه 7/3 درصد کاهش داده و آن را به 250/6 میلیون لیتر یا 107702 بشکه در روز برساند، و قصد دارد با در نظر نگرفتن تاثیر بالای عملیات تامین و نگهداری پالایشگاه، به دلیل تاثیرات منفی جاری از پاندمی ویروس کرونا، نرخ بهره برداری پالایشگاه خود را در میزان حدودی 90 درصد حفظ کند.  

شرکت Cosmo Oil ژاپن برنامه دارد تا واحد تقطیر نفت خام شماره یک خود با ظرفیت 75000 بشکه در روز در پالایشگاه چیبا واقع در خلیج توکیو با ظرفیت 177000 بشکه در روز، به علاوه واحد تقطیر نفت خام پالایشگاه ساکای با ظرفیت 100000 بشکه در روز واقع در غرب ژاپن را در طی پاییز برای عملیات تامین و نگهداری تعطیل کند. پیش بینی می‌شود تعطیلی هر واحد در حدود یک ماه زمان ببرد. 

شرکت Idemitsu Kosan ژاپن برنامه دارد تا واحد تقطیر نفت خام خود در پالایشگاه آیچی را از اکتبر تا نوامبر تعطیل کند.

یکی از مقامات شرکت در 13 آوریل گفت، پالایشگاه ژاپنی Taiyo Oil برنامه دارد تا دو واحد تقطیر نفت خام در پالایشگاه کیکوما با ظرفیت 138000 بشکه در روز را از اوایل ژوئن تا اوایل اوت برای عملیات تامین و نگهداری تعطیل کند. مقام رسمی شرکت اضافه کرد، شرکت یکی از واحد‌ها را به مدت یک ماه تعطیل خواهد کرد، و سپس دیگر واحد را تعطیل خواهد کرد، اما هنوز تصمیم گیری نشده است که آیا در ابتدا فعالیت واحد تقطیر شماره یک با ظرفیت 106000 بشکه در روز، یا واحد شماره 2 با ظرفیت 32000 بشکه در روز متوقف شود. او گفت: «ما عرضه محصولات نفتی خود را به طور ثابت حفظ خواهیم کرد، زیرا به هنگام عملیات تامین و نگهداری در یکی از واحد‌ها، از دیگر واحد خود بهره‌برداری می کنیم.» مقام رسمی شرکت اشاره داشت، شرکت Taiyo Oil هر چهار سال یک بار با برنامه ریزی های انجام شده تمام واحد‌های خود را برای عملیات تامین و نگهداری تعطیل می‌کند، که این امر شامل واحد RFCC با ظرفیت 32000 بشکه در روز می‌شود، که عملیات نگهداری آن برای سال 2022 برنامه ریزی شده است.

یکی از مقامات شرکت ENEOS ژاپن در 22 مارس گفت این مجموعه برنامه دارد تا فعالیت واحد تقطیر نفت خام خود در پالایشگاه Oita با ظرفیت 136000 بشکه در روز که دچار حریق شد را از ماه اوت آغاز کند. از سر‌گیری فعالیت واحد تقطیر نفت خام پالایشگاه Oita بعد از اینکه کمیته تجسس، شامل متخصصان خارجی، گزارشی گردآوری کرد که مورد تایید مقامات مربوطه قرار گرفت، صورت می‌گیرد. یکی از مقامات رسمی زن شرکت گفت، شرکت ENEOS که محصولات نفتی را از دیگر پالایشگاه‌های خود در ژاپن به Oita منتقل کرده است، به دنبال آخرین برنامه‌های خود برای از سر‌گیری فعالیت واحد تقطیر نفت خام Oita، بهترین نرخ بهره برداری را برای مجموعه پالایشگاه‌های شرکت در جهت تضمین ثبات عرضه در نظر خواهد گرفت. واحد تقطیر نفت خام پالایشگاه Oita شرکت ENEOS در 26 مه سال گذشته در طی عملیات تامین و نگهداری که از 12 مه آغاز شده بود، دچار حریق شد.

یکی از مقامات شرکت ENEOS بزرگترین پالایشگاه ژاپن گفت، آن‌ها برنامه دارند تا واحد تقطیر نفت خام شماره یک با ظرفیت 120000 بشکه در روز در پالایشگاه Negishi با ظرفیت 270000 بشکه در روز در خلیج توکیو را در اکتبر 2022  از مدار خارج کنند، و مجموع ظرفیت پالایشگاهی خود را به حدود 1/75 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. آخرین اقدام شرکت ENEOSبا در نظر گیری مسیر‌هایی برای بهینه‌سازی سیستم پالایشگاهی خود در ژاپن در مواجه با افت شدید تقاضای نفت خام داخلی، تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا، همزمان با افزایش رقابت در آسیا، صورت گرفت. در پی آخرین اقدام، شرکت همچنین واحد‌های ثانویه پیوسته به واحد تقطیر نفت خام شماره یک شامل واحد تقطیر خلا و کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر را از مدار تولید خارج خواهد کرد، که البته میزان ظرفیت این واحد‌ها تا به کنون فاش نشده است. شرکت ENEOS همچنین برنامه دارد تا واحد تولید روغن‌های روان ساز با ظرفیت 270000 بشکه در روز، واقع در پالایشگاه Negishi را از مدار خارج کند.

موارد اصلاح شده و به روز رسانی‌های جدید

براساس منابع پالایشگاه‌هایی، شرکت پتروشیمی PetroChina گوانگشی در جنوب استان گوانگشی برنامه دارد تا پایان سال 2021 در پروژه رو به پیشرفت خود ساخت و ساز انجام دهد، و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها این عملیات 36 ماه به طول خواهد انجامید. این پروژه شامل به روز رسانی واحد‌های پالایشگاهی موجود در کینژو و همچنین دائر کردن تجهیزات جدید پتروشیمی می‌شود که به هنگام تکمیل پروژه، پالایشگاه را به مجموعه پتروشیمی و پالایشگاهی بدل می کند. به روز سازی پالایشگاه بر توسعه دو واحد موجود تمرکز دارد: واحد کراکینگ هیدروژنی واکس نفتی با ظرفیت 2/2 میلیون تن در سال، و واحد پالایشگاهی هیدروژنه کردن نفت گاز با ظرفیت 2/4 میلیون تن در سال. برای بخش‌های پتروشیمی در حدود 11 واحد اصلی ساخته خواهد شد، که شامل کراکینگ اتیلن با ظرفیت 1/2 میلیون تن در سال، واحد پلی اتیلن سنگین با ظرفیت 450000 تن در سال و واحد پلی اتیلن منعطف با ظرفیت 500000 تن در سال، و همچنین دیگر تجهیزات خواهد شد.

یکی از منابع نزدیک به شرکت در 30 ژوئن گفت، پالایشگاه فلگشیپ Sinopec از مجموعه شیمیایی و پالایشگاهی ژنهای، فعالیت ساخت و ساز خود را در فاز دو پروژه گسترش مجموعه از 2 اکتبر آغاز خواهد کرد، و علاوه بر اضافه کردن 11 میلیون تن در سال به ظرفیت پالایشگاهی، واحد اتیلن با ظرفیت 1/5 میلیون تن در سال را نیز به مجموعه اضافه خواهد کرد. زمانی که پروژه‌ها تکمیل شود، ظرفیت اولیه پتروشیمی ژنهای با ظرفیت اتیلن 3/7 میلیون تن در سال، به 38 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. این پروژه به دنبال تکمیل فاز یک پروژه گسترش مجموعه است، که در 29 ژوئن به اتمام رسید. براساس گزارش شرکت در اکانت رسمی وی چت در 29 ژوئن، فاز یک این پروژه 40 میلیارد یوانی (6/19 میلیارد دلار)، عمدتا شامل دائر سازی واحد تقطیر نفت خام با ظرفیت 4 میلیون تن در سال و واحد اتیلن با ظرفیت 1/2 میلیون تن در سال می‌شود، که عملیات ساخت و ساز آن‌ها در آوریل 2020 آغاز شد. این منبع اضافه کرد، این تجهیزات جدید با 23 میلیون تن در سال ظرفیت موجود تقطیر نفت خام و همچنین 1 میلیون تن در سال ظرفیت اتیلن یکپارچه خواهند شد. در بلند مدت، شرکت قصد بلند پروزانه ای دارد تادر سال 2030، ظرفیت پالایشگاهی خود را به 60 میلیون تن در سال و ظرفیت اتیلن خود را به 7 میلیون تن در سال برساند.

موارد موجود

بگفته منابع شرکتی، شرکت پتروشیمی چنگلینگ Sinopec واقع در بخش مرکزی هونان برنامه دارد تا ساخت واحد تایید شده خود با ظرفیت یک میلیون تن در سال را در سال جاری آغاز کند و از پروژه به روز شده بندری خود تا اواخر دسامبر بهره برداری کند. 

شرکت Idemitsu Kosan ژاپن، برنامه دارد تا فعالیت خود را در افزایش ظرفیت باقی مانده کراکینگ خود در کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر با ظرفیت 45000 بشکه در روز آغاز کند، زیرا قصد دارد تولید سوخت نفتی کم سولفور را افزایش دهد. به روز سازی شرکت Idemitsu Kosan در پالایشگاه چیبا بخشی از واکنش مجموعه به دستور جهانی سازمان بین المللی دریانوردی به کشتی‌های نظامی در جهت استفاده از سوخت کم سولفور از ژانویه می‌باشد. 

یکی از منابع صنعت گفت، واحد پتروشیمی لویانگ Sinopec چین پیش بینی می‌کند گسترش واحد تقطیر نفت خام 2 میلیون تنی خود تا نیمه اول 2021 به تعویق بیافتد. 

مقامات شرکت Axens گفتند، فناوری پارامکس آن‌ها توسط شرکت ملی نفت فلات قاره چین برای گسترش واحد پتروشیمی انتخاب شده است. هدف این پروژه افزایش ظرفیت تولید آروماتیک‌هایی با خلوص بالا تا میزان 3 میلیون تن در سال است. مقامات شرکت اضافه کردند، مجموعه جدید آروماتیک‌ها، سالانه 1/5 میلیون تن پارازایلن تولید خواهد کرد. مجموعه پتروشیمی هویژو از سال 2009 با ظرفیت تولید 1/3 میلیون تن آروماتیک، زیر مجموعه Axens Paramax فعالیت کرده است. 

طبق منابع نزدیک به پالایشگاه، عملیات ساخت و ساز واحد کوکر با ظرفیت 1 میلیون تن در سال در پالایشگاه مستقل هایو، در شرق شاندونگ، متوقف شده است. پیش بینی میشد از واحد کوکر جدید در سال 2019 بهره برداری شود. 

پالایشگاه پتروشیمی جینلینگ Sinopec با ظرفیت 21 میلیون تن در سال در شرق چین، واحد تقطیر خلا جدیدی با ظرفیت 600000 تن در سال خواهد ساخت. آن ها ساختار واحد شماره 3 هیدروتریتر بنزین خود را برای تولید 360000 تن در سال سوخت نفتی کشتی با محتوای سولفور کمتر از 0/5 درصد تغییر داده اند. 

راه اندازی ها

موارد جدید و اصلاح شده

یکی از منابع شرکت در 1 ژوئیه گفت، شرکت پتروشیمی خصوصی Shenghong بعد از تکمیل ساخت تجهیزات مرکزی تا 30 ژوئن، خود را برای دور آزمایشی در واحد لیانیونگانگ آماده می‌کند. منبع گفت: «شرکت برنامه دارد تا دور آزمایشی را در 26 اوت آغاز کنند، و در حال حاضر در انتظار سهمیه وارداتی نفت خام برای خرید این محصول هستند.» طبق اخبار منتشر شده در وی چت رسمی شنگنگ به تاریخ 30 ژوئن، تجهیزات مرکزی شامل واحد تقطیر نفت خام با ظرفیت 16 میلیون تن در سال، واحد بازیابی گوگرد، کراکینگ هیدروژنه نفتا و تانکر‌های نفت خام می شود. این مجموعه که در لیانیوگانگ در شرق استان جیانگسو واقع شده، دارای بزرگترین واحد تقطیر نفت خام چین است. این مجموعه که عملیات ساخت و ساز خود را در دسامبر 2018 آغاز کرد، با هدف عرضه پارازایلن به پتروشیمی هوگانگ و واحد‌های اسید ترفتالیک خالص شنگانگ در لیانیوگانگ احداث شد. 

موارد موجود

بگفته منابع پالایشگاهی، مجموعه پتروشیمی و پالایشگاهی خصوصی چینی Zhejiang Petroleum & Chemical برنامه دارد تا بهره برداری از دومین واحد 10 میلیون تنی (200000 بشکه در روز) تقطیر نفت خام خود در فاز 2 پروژه 20 میلیون تنی در ژوئن را آغاز کند، که تقاضای این مجموعه را برای خوراک نفت خام افزایش خواهد داد. آن‌ها بهره برداری از اولین واحد تقطیر نفت خام خود از فاز دو پروژه را در نوامبر 2020 آغاز کردند. پالایشگاه اولین بار فعالیت خود را از دسامبر 2019 آغاز کرد.  

مقامات شرکت Honeywell گفتند، شرکت پتروشیمی یولانگ شاندونگ چین از پلتفرم پیشرفته و فناوری های آروماتیک محصولات جهانی نفتی شرکت Honeywell در مجموعه یکپارچه پتروشیمی خود استفاده خواهد کرد. این مجموعه شامل واحد محصولات جهانی نفت بستر یونین فاینینگ نفتا، فناوری پلتفرم کاتالیزور ریفورمر مداوم برای تبدیل نفتا به بنزین و آروماتیک های اکتان بالا، و فناوری همپارش ایزومر خواهد بود. در زمان تکمیل این مجموعه، شرکت یولانگ برنامه دارد تا سالانه 3 میلیون تن آروماتیک مخلوط تولید کند. مقامات پتروشیمی یولانگ از مجموعه پالایشگاهی مستقل شاندونگ اعلام داشتند، عملیات ساخت و ساز در جزیره یولانگ در شهر یانتای را در اواخر اکتبر آغاز خواهند کرد. انتظار می‌رود عملیات ساخت و ساز در 24 ماه به پایان برسد. این مجموعه قصد دارد ظرفیت‌های قدیمی استان شاندونگ را مستحکم کند. طبق برنامه ریزی‌های اولیه، مجموع 10 پالایشگاه مستقل، با ظرفیت مجموع 27/5 میلیون تن در سال، در طی سه سال آینده از مدار خارج خواهند شد. قرار است این 10 پالایشگاه تمام سهمیه نفت خام خود با میزان 13 میلیون تن در سال را به پروژه جدید شهر یانتای در شرق استان شاندونگ انتقال دهند. شرکت‌های پتروشیمی Jinshi، Yuhuang، و Zhonghai Fine Chemical سه پالایشگاه اولی هستند که در سال جاری از مدار خارج خواهند شد. شرکت های پتروشیمی Yuhuang و Zhonghaiمدتی است که در فرآیند تعطیلی و خروج از مدار هستند، در حالی که شرکت Jinshi پیش از این از مدار خارج شده است. واحد‌های بزرگی که قرار است ساخته شوند شامل دو واحد 10 میلیون تنی تقطیر نفت خام، دو واحد 1/5 میلیون تنی کراکینگ اتیلن و همچنین دیگر واحد‌های مرتبط می‌شود.

منابع مستقیم مطلع به پلتس خبر دادند، شرکت آرامکو سعودی پس از خروج از پروژه مشترکی به دنبال ساخت مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی در شمال شرق چین است. بعد از جلسه شاهزاده محمد بن سلمان در فوریه 2019 در پکن، آرامکو با گروه صنایع شمال و Panjin Sincen قراردادی امضا کرد تا شرکت پتروشیمی هوآجین آرامکو را تشکیل دهند. این سرمایه گذاری مشترک 10 میلیارد دلاری برای مجموعه پتروشیمی و پالایشگاهی در شمال شرق چین در شهر پانجین استان لایونینگ، با هدف ساخت کراکینگ اتیلن 1/5 میلیون تنی و واحد پارازایلن 1/3 میلیون تنی طرح ریزی شده است.

شرکت PetroChina به طور رسمی در 5 دسامبر 2018، عملیات ساخت مجموعه پالایشگاهی پتروشیمی گوانگدونگ در جنوب استان گواندونگ را آغاز کرد. پیش بینی می‌شود دور آزمایشی این مجموعه در اکتبر آغاز شود. 

ژویانگ، گروه تولیدکننده مواد شیمیایی پایه زغال سنگ اعلام کرد که برای ساخت مجموعه پتروشیمی و پالایشگاهی با ظرفیت 15 میلیون تن در سال در تانگشانگ مرکز استان هبئی برنامه ریزی کرده است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار