کد خبر : 46195

نشانه هایی از رشد تقاضا در بازار پلیمر ترکیه؛

پتروتحلیل- با افزایش واکسیناسیون کرونا در ترکیه، بازار پلیمر که در هفته های گذشته وارد فاز ثبات شده بود، حالا نشانه هایی از رشد تقاضا را یدک می کشد. به این ترتیب روند قیمت برخی از پلیمرها در بازار ترکیه پس از ماهها افت، تغییر جهت داده و در هفته جاری اندکی افزایش یافت. البته نگاهها به دلتا و میزان همه گیری آن و تاثیرش بر بهبود اقتصادی دوخته شده است و اینکه کاهش محدودیت های کرونایی در شرایط فعلی و در ترکیه می تواند همچنان به رشد تقاضا کمک کند یا نه؟

با این حال نوسانات قیمتی در بازار ترکیه بیش از پیش دیده می شود و احتمال دارد دلیل آن چشم انداز نامشخص و ابهامات پیش روی بازار باشد.

در هفته جاری تنها گریدی که به کاهش خود ادامه داد؛ پلی اتیلن سبک خاورمیانه بود که با ۳۰ دلار کاهش به کانال ۱۴۲۰ تا ۱۵۰۰ دلاری به صورت CFR در بازار ترکیه رسید.

اما پلی اتیلن های سبک ایران در کانال ۱۴۳۰ تا ۱۴۸۰ دلاری به صورت CPT ماندند. البته همچنان قیمت پلی اتیلن های سبک در بازار ترکیه به رغم افت هفتگی، گران تر از گریدهای دیگر پلی اتیلن است.

گریدهای دیگر پلی اتیلن ها روندی ثابت نسبت به هفته گذشته داشتند؛ به طوری که پلی اتیلن های سبک خطی در کانال ۱۲۰۰ تا ۱۲۷۰ دلاری به صورت CPT برای محموله های ایرانی ثبت شدند.

پلی اتیلن های سنگین فیلم هم برای محموله های ایرانی که به کمترین رقم در هفته گذشته رسیده بود، این هفته با ۵۰ دلار افزایش دوباره به کانال ۱۲۱۰ تا ۱۲۴۰ دلاری به صورت CPT به بازگشت. پلی اتیلن های سنگین بادی هم برای محموله های ایرانی در کانال ۱۱۳۰  تا ۱۱۶۰ دلاری به صورت CPT گزارش شده و ثابت بوده است.

در گروه پلی پروپیلن ها، اما شاهد افزایش دوباره قیمت گریدهای فایبر و رافیا در نشریه آیسیس برای بازار ترکیه بودیم. به طوری که گرید رافیای خاورمیانه به کانال ۱۳۳۰ تا ۱۳۹۰ دلاری به صورت CFR با ۴۰ دلار افزایش رسید. رافیای ایرانی هم ۳۰ دلار افزایش داشت و به رقم ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۰ دلار در هر تن CPT رسید. اما فایبر ایرانی نسبت به هفته قبل در کانال ۱۳۸۹ تا ۱۴۲۰ دلاری به صورت CPT رسید که ۴۰ دلار نسبت به هفته قبل گران شد، فایبر خاورمیانه در محدوده قیمتی ۱۳۸۰ تا ۱۴۹۰ دلار به صورت CFR ترکیه گزارش شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار