کد خبر : 46175

باوجود نزدیکی به فاز ثبات در بازار ترکیه، برخی گریدها به افت خود ادامه دادند؛

پتروتحلیل- باوجود اینکه بازار ترکیه در دو هفته اخیر روند با ثباتی را پیش گرفته، اما همچنان برخی از گریدهای پلی اتیلن به افت خود ادامه می دهند. پلی اتیلن های سبک جز این دسته از محصولات هستند که به نظر می رسد همچنان به کف قیمتی خود نرسیده اند، در هفته جاری این گروه از محصولات ۳۰ تا ۱۰۰ دلار افت قیمت را در بازار ترکیه تجربه کردند، به طوری که پلی اتیلن های سبک ایران به کانال ۱۴۳۰ تا ۱۴۸۰ دلاری به صورت CPT با ۷۰ دلار افت سقوط کردند. پلی اتیلن های سبک خاورمیانه و آمریکا نیز افت ۳۰ تا ۱۰۰ دلاری را تجربه کردند تا به ترتیب در محدوده ۱۴۵۰ تا ۱۵۰۰ و ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلاری قرار گیرند که هنوز بیشترین کانال قیمتی در بین گریدهای مختلف پلی اتیلن در بازار ترکیه محسوب می شود.

گریدهای دیگر پلی اتیلن ها روندی ثابت نسبت به هفته گذشته داشتند؛ به طوری که پلی اتیلن های سبک خطی در کانال ۱۲۰۰ تا ۱۲۷۰ دلاری به صورت CPT برای محموله های ایرانی ثبت شدند.

پلی اتیلن های سنگین فیلم هم برای محموله های ایرانی به کمترین رقم رسیده و به صورت CPT به کانال ۱۱۶۰ دلاری عقب نشینی کرده اند و پلی اتیلن های سنگین بادی هم برای محموله های ایرانی در کانال ۱۱۳۰  تا ۱۱۶۰ دلاری به صورت CPT گزارش شده اند.

در گروه پلی پروپیلن ها، اما شاهد افزایش قیمت گریدهای فایبر و رافیا در نشریه آیسیس برای بازار ترکیه بودیم. به طوری که گرید رافیای خاورمیانه به کانال ۱۲۹۰ تا ۱۳۵۰ دلاری به صورت CFR با ۲۰ دلار افزایش رسید. رافیای ایرانی هم ۳۰ دلار افزایش داشت و به رقم ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ دلار در هر تن CPT رسید. اما فایبر ایرانی نسبت به هفته قبل در کانال ۱۳۴۰ تا ۱۴۰۰ دلاری به صورت CPT باقی ماند، اما فایبر خاورمیانه در همین محدوده قیمتی به صورت CFR ترکیه گزارش شده است.

به نظر می رسد همچنان محموله های غیرایرانی در بازار ترکیه با محموله های ایرانی رقابت می کنند و هنوز هم تعدادی از خریداران نسبت به خرید محموله ها دچار تردید هستند. اما آنچه که دیده می شود این است که بازار ترکیه به ثبات نزدیک شده و محدودیت های کرونایی آن هم کمتر شده است، اما نکته مهم این است که آیا با برچیده شدن کامل محدودیت های کرونایی، شاهد افزایش دوباره کرونا در این کشور خواهیم بود یا نه؟ چرا که کاهش محدودیت های کرونایی دو پیامد می تواند برای بازار پلیمر ترکیه داشته باشد افزایش تقاضا یا افزایش موارد مبتلا به کرونا.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار