کد خبر : 46154

جدول صادرات فراورده‌های نفتی کلیدی چین (به هزار تن)

483F4CEB-856B-4277-B0F0-FBC113411FAD

پتروتحلیل-مهدی کائینی: طبق داده‌های اولیه از اداره کل گمرک چین منتشر شده در 18 ژوئن، صادرات فراورده‌های نفتی کلیدی این کشور در ماه مه (در محاسبات ماهیانه) شاهد 21.6 درصد سقوط بوده است. به گفته تحلیل‌گران و منابع بازار، این سقوط صادرات چین، در پی نگهداشتن ذخایر از سوی شرکت‌های بزرگ نفتی در داخل این کشور به منظور تأمین تقاضای داخلی، باتوجه به محدودیت دسترسی به سهمیه صادراتی و رکورد صعودی ظرفیت پذیرش نفت خام، رقم خورده است.

طبق داده‌های موجود، صادرات این کشور در حوزه بنزین، گازوئیل، و سوخت هواپیما از 4.85 میلیون تن در آوریل و نسبت به رکورد صعودی 11 ماهه در ماه مارس با رقم 5.08 میلیون تن، در ماه مه به 3.8 میلیون تن کاهش پیدا کرده است.

داده‌های سازمان ملی آمار چین نشان می‌دهد که ظرفیت پذیرش نفت خام چین در ماه مه با رشد 1.1 درصدی نسبت به آوریل و 4.5 درصدی نسبت به مه 2020، به رکورد تاریخی 14.31 میلیون بشکه در روز رسیده است.

باتوجه به داده‌های اداره کل گمرک این کشور، صادرات گازوئیل و سوخت هواپیمای این کشور در ماه مه به ترتیب با سقوط ماهیانه 38.3 درصدی و 13.4 درصدی به 1.68 میلیون تن و 570 هزار تن رسید.

سطح سقوط صادرات گازوئیل فراتر از پیش‌بینی کاهش 23 درصدی از سوی فعالان بازار بود. بنابر گزارش پیشتر ما در پلاتس، شرکت‌های نفتی چین برنامه داشتند تا در ماه مه 1.89 میلیون تن گازوئیل صادر کنند.

بااین‌وجود، صادرات محقق شده بنزین در ماه مه با رشد 5.4 درصدی نسبت به حجم 1.47 میلیون تنی صادرات در ماه آوریل و بالاتر از برنامه صادراتی 1.29 میلیون تنی شرکت‌های نفتی، در رقم 1.55 میلیون تن ایستاد.

به گفته یک منبع آگاه، احتمال می‌رود دلیل این صادرات فراتر از حد انتظار بنزین، دو برابر شدن تولید شرکت نفت و شیمی ژجیانگ از میزان برنامه‌ریزی شده 50 هزار تنی برای ماه مه باشد.

بااین‌حال، طبق داده‌های اداره کل گمرک چین، صادرات بنزین و گازوئیل این کشور در ارزیابی سالانه در بازه ژانویه تا مه به ترتیب شاهد رشد 13.9 و 3.3 درصدی بودند. سوخت هواپیما در ارزیابی سالانه در پنج ماه ابتدایی سال شاهد سقوط 59.8 درصدی بود.

محدودیت سهمیه صادرات

طبق داده‌های پلاتس، کل صادرات فراورده‌های کلیدی در بازه ژانویه تا مه در رقم 21.57 میلیون تن ایستاد که این امر موجب شده است 7.93 میلیون سهمیه صادراتی برای ادامه سال و تا تخصیص سهمیه جدید، باقی بماند.

بنابر ارزیابی‌های پلاتس، در میان دارندگان سهمیه، پتروچین از 85 درصد از سهم خود در پنج ماه اول 2021 استفاده می‌کند، درحالی‌که سینوپک، سینوکم، و شرکت ملی نفت فلات قاره چین در مدت مشابه بیش از 50 درصد را استفاده می‌کنند.

بنابر گزارش پیشین پلاتس، احتمال می‌رود پکن تخصیص سهمیه جدید را برای باقی‌مانده سال جاری به کمتر از 10 میلیون تن محدود کند. انتظار می‌رود سهمیه جدید در پایان ژوئن تخصیص یابد.

در مقابل، کل سهمیه تخصیص یافته برای 2020، 59.03 میلیون تن بود که 45.74 میلیون تن از آن به صورت صادرات محقق شد.

در نتیجه، صادرات فراورده نفتی چین برای ادامه سال جاری در سطوح پایینی باقی خواهد ماند.

بعلاوه، پیش‌بینی می‌شود پالایشگاه‌ها به منظور جبران کاهش واردات بنزین و گازوئیل آمیخته، بشکه‌های نفت بیشتری را برای بازار داخلی نگه دارند.

پکن همچنین از ژوئن 12 بر نفت چرخۀ سبک و آروماتیک‌های مخلوط، که فراورده‌های آمیخته کلیدی هستند، مالیات مصرف اعمال کرده است.

به گفته یک تحلیل‌گر مستقر در پکن «این موضوع نیز از دلایل سقوط صادرات ماه مه علیرغم افزایش تولید فراورده نفتی داخلی است.»

پلاتس پیشتر گزارش داده بود، شرکت‌های نفتی چین برنامه دارند تا در ژوئن صادرات بنزین و گازوئیل خود را بیش از پیش و به ترتیب در حدود 24 و 18 درصد نسبت به ماه مه، کاهش دهند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار