کد خبر : 46048

مهم ترین شاخص های پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل-احتمال میرود بازار پتروشیمی آسیا  در این هفته روند نامشخصی داشته باشد، و همزمان بازار های مشخصی با محدودیت عرضه موجود رویه صعودی داشته باشند، در حالی که انتظار میرود با ضعیف شدن میل به خرید، بازار های اتیلن و مونو اتیلن گلیکول سیر نزولی بگیرند.

ایزومر زایلن مخلوط

احتمال میرود ایزومر زایلن مخلوط در این هفته همزمان با محدودیت عرضه به دلیل فصل عملیات تامین و نگهداری در مهم ترین کشور تولیدکننده ژاپن، رویه صعودی خود را حفظ کند. 

پیش بینی میشود بهبود تقاضای بنزین قیمت های زایلن مخلوط را تقویت کند، در حالی که حاشیه سود های تولید پارازایلن همزمان با فاصله قیمتی پارازایلن و زایلن مخلوط در میزان 66.83 دلار در هر تن در 16 آوریل، ضعیف باقی ماند.

استایرن

با وجود رویه کاهشی مواد اساسی و رویه صعودی خوراک بنزن و اتیلن، احتمال میرود استایرن در این هفته در بازه وسط قرار گیرد. 

تولیدکنندگان چینی که واحد های آن ها تحت عملیات تامین و نگهداری میباشد، فعالیت خود را در این هفته آغاز خواهند کرد، در حالی که ظرفیت های جدید به تدریج قادر خواهند بود که عرضه نقدی داشته باشند. 

سیر صعودی قیمت های استایرن با واکنش منفی از سوی تولیدکنندگان صنایع پایین دستی مواجه شده است و معامله کنندگان بازار پلی استایرن تا زمانی که این رویه صعودی ادامه پیدا کند محتاط خواهند ماند، و به دلیل حاشیه سود های اندک علاقه ای نشان نمیدهند.

تولوئن

از آنجایی که حمایت تقاضا از سوی بخش گسست ناهمگن تولوئن علیرغم روند صعودی گسترده بنزن ضعیف بوده است، انتظار میرود دورنمای تولوئن آسیا در این هفته پیچیده باشد. 

از آنجایی که قیمت های متیل ترت بوتیل اتر سیر افزایشی به خود گرفته اند، فرصت ها برای تولوئن در اختلاط بنزین نمایان شده است. 

متیل ترت بوتیل اتر سنگاپور در 16 آوریل به رقم قابل توجه 750 دلار در هر تن رسید، که بسیار بالاتر از میزان قیمتی تولوئن کره با رقم 707 دلار در هر تن میباشد.

متانول

انتظار میرود در هفته جاری مواد اساسی در بازار متانول با محدودیت عرضه در میان سلامتی تقاضای صنایع پایین دستی سیر افزایشی بگیرند. روند تخلیه انبار ها که در طی هفته ها انجام شد، بازار شرق چین را از ذخایر خالی کرده است. 

از آنجایی که فعالیت های اقتصادی در طی ماه رمضان و در می به دلیل جشن عید فطر آرام میشود، انتظار میرود تقاضای اندونزی برای صادرات محموله از چین ضعیف شود.

اتیلن

انتظار میرود به دلیل تقاضای وارداتی ضعیف از سوی خریداران چینی و محدودیت عرضه محموله ها، مذاکرات در بازار نقدی اتیلن آسیا در طی هفته جاری کاهش یابد. فراوانی عرضه در بازار چین منجر به میل خرید کمتر و شاخص خرید پایین تر میشود. 

به دنبال تعطیلی غیر برنامه ریزی شده در هفته 12 تا 16 آوریل، معامله کنندگان بازار در حال مشاهده زمان بهبود کراکینگ ها در تایوان و تایلند هستند. 

پلی اتیلن تصفیه شده

احتمال میرود پلی اتیلن سنگین تصفیه شده آسیایی همزمان با تقاضای ضعیف به دلیل کمبود مواد قابل تصفیه، رویه نزولی داشته باشد. 

گستره ای از قیمت ها شنیده شد، که همزمان قیمت رنگ های ضعیف تر به میزان 50 درصد از رزین های شفاف ارزان تر بود.

پلی اتیلن

قیمت های پلی اتیلن آسیا در طی هفته منتهی به 14 آوریل ثابت تا نزولی بودند.

قیمت های جنوب شرق آسیا به دلیل ضعف تقاضا در طی ماه رمضان افت کردند. 

یکی از مقامات شرکت گفت، شرکت SCG تایلند، واحد پلی اتیلن سبک خود با ظرفیت 160000 تن در سال را تا اوایل ماه می برای عملیات تامین و نگهداری تعطیل کرده است.

مونو اتیلن گلیکول

احتمال میرود قیمت های مونو اتیلن گلیکول آسیا در طی هفته همزمان با مذاکرات اندک در بازار نقدی رویه نزولی داشته باشند. ماه می معمولا فصل ضعیف بازار مونو اتیلن گلیکول است. 

شرکت MEGlobal قیمت های مونو اتیلن گلیکول خود برای ماه می را در میزان 830 دلار در هر تن CFR آسیا در بندر های اصلی قرار داده است، و نسبت به ماه آوریل قیمت های خود را 100 دلار در هر تن کاهش داده است، در حالی که شرکت Shell مونو اتیلن گلیکول خود را در میزان 850 دلار در هر تن قرار داده است و آن ها نیز میزان قیمت های خود را نسبت به ماه گذشته 100 دلار در هر تن کاهش داده اند.

پروپیلن

احتمال میرود در این هفته این بازار به دلیل میل خرید برای محموله های وارداتی همزمان با چند تعطیلی برنامه ریزی نشده در شمال شرق آسیا، حمایت های صعودی دریافت کند. 

طبق گزارشات عرضه شمال شرق آسیا بعد از اینکه شرکت Formosaتایوان واحد شماره 1 خود را در روز 10 آوریل تعطیل کرد محدود شد. شرکت برنامه دارد تا فعالیت مجدد خود را از روز 19 آوریل آغاز کند. 

همچنین شنیده شد یکی از شرکت های اصلی هیدروژن زدایی پروپان چین، واحد خود را به دلیل مشکلات تکنیکی در 12 آوریل به مدت 25 روز تعطیل کرد. قیمت ها در چین (CFR) در طی هفته 15 دلار در هر تن افزایش یافت و در روز 16 آوریل به 1185 دلار در هر تن رسید.

آکریلونیتریل

از آنجایی که خریداران به دلیل نزدیکی رسیدن محموله آکریلونیتریل از آمریکا و اروپا در شرق آسیا در اواسط ژوئن، خرید های نقدی خود را به تعویق انداخته اند، بازار آکریلونیتریل آسیا با فشار نزولی بر قیمت های خود مواجه شده است. 

عرضه آکریلونیتریل در آمریکا و اروپا از فوریه به دلیل اعلام شرایط فورس ماژور در شرکت های Cornerstone و Ineos محدود شده است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار