کد خبر : 46047

پتروتحلیل-رئیس جمهور ایران روز گذشته گفت، ایران در هفته های آتی قادر خواهد بود تا از خارج تنگه هرمز نفت خود را صادر کند. 

روحانی در گفتگویی با فعالان سیاسی گفت: «در طی چند هفته آتی هزار کیلومتر خط لوله احداث شده آماده به کار میشود و نفت ما علاوه بر جزیره خارک از جاسک صادر خواهد شد.»

خط لوله ای که به ضخامت 46 اینچ از جنوب غربی ایران در استان بوشهر به جاسک کارگذاری شده است، که در خلیج غربی ایران در سواحل عمان قرار دارد، تانکر های ذخیره نفتی با ظرفیت نگه داری حدود 10 میلیون بشکه در روز خواهد داشت. زمانی که این پروژه عملی شود، پایگاه جاسک با ظرفیت 1 میلیون بشکه در روز فشار را از پایانه اولیه ایران در جزیره خارک که تحت نظارت شرکت ملی نفت کشور میباشد، برخواهد داشت.

در حال حاضر بیشترین میزان صادرات نفت خام ایران از جزیره خارک میباشد، که اخیرا تحت خرید های حمایتی مستقیم و غیر مستقیم مشتری طولانی مدت نفت خام ایران، کشور چین قرار گرفته است. پایانه های نفتی کوچکتری نظیر سیری، لاوان و سروش موجود هستند که اضافه های نفت خام را در خود نگاه میدارند، اما معمولا تانکر ها پر از محموله نمیشوند، و پایانه عسلویه وظیفه صادرات مشتقات نفتی را بر عهده دارد. 

مشخص نیست ایران به چه میزان نفت صادر میکند. آرگاس ارزیابی میکند تولید نفت ایران در ماه مارس، 2.22 میلیون بشکه در روز بوده باشد.  

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار