کد خبر : 45959

آیا افزایش قیمت های پلی پروپیلن در طی دو هفته گذشته تقاضا برای موارد غیر ضروری همچون صنایع اتومبیل و ساخت و ساز را کاهش میدهد یا خیر؟

پتروتحلیل-بازار پلی پروپیلن آسیا در طی دوره طولانی مدت پاندمی قوی باقی مانده است، و قیمت های آن به تدریج از اواخر سه ماهه دوم سال گذشته بهبود یافتند. این بازار همچنین از تقاضای مناسب برای استفاده هایی همچون بسته بندی غذا، لوازم خانه و ابزار آلات، در کنار لوازم پزشکی و همچنین محدودیت عرضه پیش بینی نشده، تقویت میشود. 

قیمت های پلی پروپیلن چین در 25 فوریه با 1250 دلار در هر تن (CFRچین) به بیشترین میزان های خود در بیش از 2 سال اخیر رسیدند. قیمت های پلی پروپیلن هند و جنوب شرق آسیا در 25 فوریه به ترتیب به 1480 تا 1500 دلار در هر تن (CFR هند) و 1330 تا 1350 دلار در هر تن (CFRجنوب شرق آسیا) صعود کرده، و نسبت به سال گذشته به ترتیب 64 درصد و 47 درصد افزایش یافتند.  

بازار آمریکای لاتین

از ابتدای سال جاری و با تقاضای صعودی و محدودیت عرضه، بازار آمریکای لاتین به یکی از مناطق جذاب در منطقه برای تولیدکنندگان منطقه ای برای صادارت پلی پروپیلن تبدیل شده است، و علیرغم ضعف تقاضای بازار وارداتی چین، بازار آسیا را به تعادل رسانده است. 

عرضه پلی پروپیلن با وجود اختلالات در واحد های آمریکا در فوریه و همزمان از دست رفتن یکی از منابع اصلی وارداتی آمریکای لاتین، بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

شرکت برزیلی Braskem قرار است واحد کراکینگ و پلی پروپیلن خود رادر ماه مارس به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل کند. 

تقاضای پلی پروپیلن در آمریکای لاتین صعودی است و قیمت های گرید هموپلیمر در هفته گذشته به حدود 1800 دلار در هر تن رسیدند.

چین به یک صادر کننده بدل شده است

چین که در سال 2020 با واردات 6/5میلیون تن، یک وارد کننده خالص بود، در حال حاضر این محصول را به مناطق مختلف صادر میکند. چین در نیمه دوم 2020، در حدود 2/6 میلیون تن در سال به ظرفیت خود اضافه کرد. 

تبدیل کنندگان چینی در زمان تجدید ذخایر محتاط بودند، و استرس کاهش تقاضا برای محصولات نهایی در ژانویه را داشتند. تولیدکنندگان داخلی تخفیفات بالایی ارائه دادند تا ذخایر انبار های داخلی را پایین نگه دارند. 

ذخایر داخلی چین در 25 فوریه و 2 هفته بعد از تعطیلات سال نوی قمری در میزان 865000 تن قرار گرفتند، در حالی که این میزان در سال های 2019 و 2020 به ترتیب 1/1 میلیون تن و 1/3 میلیون تن بود.

اما کمبود عرضه در بیرون چین، تولیدکنندگان را تشویق کرده است تا برای رسیدن به سودهای بیشتر پلی پروپیلن خود را صادر کنند. قیمت های پلی پروپیلن در اواخر فوریه در مقایسه با میزان های ژانویه با ارقام 1100 تا 1150 دلار در هر تن، به 1300 تا 1380 دلار در هر تن (FOB چین) افزایش یافت.

عملیات تامین و نگهداری واحد ها و اختلالات

سرمایی سختی که در اواسط فوریه آمریکا را تحت تاثیر خود قرار داد، تولیدکنندگان را مجبور کرد تا شرایط فورس ماژور اعلام کنند. تقریبا 7 میلیون تن از ظرفیت تولید پلی پروپیلن برای مدت حداقل 2 هفته تعطیل شد. 

افزایش ناگهانی قیمت های پلی پروپیلن در آمریکا فرصت آربیتراژ غیر معمولی را فراهم کرد، و بیش از پیش عرضه را به دیگر مناطق محدود کرد. 

تعطیلی واحد های پلی پروپیلن در سراسر آسیا نیز عرضه نقدی در اواخر فوریه را محدود کرد. 

شرکت Hindustan Petroleum-Mittal Energy joint venture واحد پلی پروپیلن خود با ظرفیت 440000 تن در سال را در اواخر ژانویه برای مدت 45 روز تعطیل کرد. 

جنوب شرق آسیا در ماه فوریه شاهد چهار تولیدکننده بود که پشت سرهم تولیدات پلی پروپیلن خود را به دلیل کمبود خوراک پروپیلن و مشکلات تکنیکی، کاهش دادند.

انتظار میرود حدود 1 میلیون تن ظرفیت پلی پروپیلن تا آخر ماه مارس به دلیل عملیات تامین و نگهداری تعطیل شود.

پیش بینی میشود دو تولید کننده واحد های خود را در ماه مارس به مدت 2 تا 3 هفته تعطیل کنند، که ظرفیت 800000 تن در سال را تحت تاثیر قرار میدهد. 

بهره وری تولیدکنندگان غرب آسیا

تولیدکنندگان غرب آسیا که صادرکنندگان همیشگی به آسیا هستند، به دلیل محدودیت عرضه از اروپا و آمریکا و محدودیت های کشتیرانی که از تجارت های راه دور جلوگیری میکند، بهره مند شده اند. تولیدکنندگان غرب آسیا با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، فرصت این را دارند که به آمریکا، اروپا و آمریکای جنوبی، پلی پروپیلن صادر کنند. 

همچنین پیش بینی میشود تولیدکنندگان غرب آسیا بر صادرات خود در آسیا سرمایه گذاری کنند تا سود فروش خود را به بیشترین میزان ممکن برسانند.  

چین شاهد افزایش تقاضای صادارتی خود میباشد. انتظار میرود صادرات پلی پروپیلن چین برای ماه های فوریه و مارس به میزان 150 تا 200 هزار تن بیشتر شود. 

در حال حاضر تولیدکنندگان جنوب شرق آسیا توانایی این را دارند که به مناطق دیگر به غیر از آسیا محموله های پلی پروپیلن را صادر کنند، که پیش از این در اوایل سال به دلیل هزینه بالای آن، قادر به انجام این کار نبودند.

مسیر بازار به کدام سمت است؟

باید منتظر بود و دید که آیا افزایش قیمت های پلی پروپیلن در طی دو هفته گذشته تقاضا برای موارد غیر ضروری همچون صنایع اتومبیل و ساخت و ساز را کاهش میدهد یا خیر. 

اما اهمیت آن در بسته بندی مواد غذایی، و محصولات پزشکی، که وسعت تقاضای آن ها در طی پاندمی بیشتر شده است، تقاضای بالا را در این بخش ها حفظ کرده است. 

کاهش قیمت ها به اینکه تا چه زمانی عرضه پلی پروپیلن جهانی به حالت نرمال خود بازمیگردد و شروع فعالیت واحد های جدید بستگی دارد. 

پیش بینی میشود چین و کره جنوبی در سه ماهه اول سال و یا در ماه مارس، در حدود 2 میلیون تن در سال به ظرفیت تولید پلی پروپیلن اضافی کنند. این میزان شامل واحد Oriental Energy چین با ظرفیت 800000 تن در سال، Hanwha Total کره جنوبی با ظرفیت 400000 تن در سال و واحد SK-Advanced-Polymirae با ظرفیت 400000 تن در سال میباشد.

همچنین انتظار میرود شرکت OQ عمان در سه ماهه اول سال فعالیت خود را در واحدی با ظرفیت 300000 تن در سال آغاز کند. 

شرکت Pengerang Refining and Petrochemical مالزی نیز آغاز فعالیت در واحد جدید پالایشی و پتروشیمی خود را تا نیمه دوم سال 2021 به تعویق انداخت. 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار