کد خبر : 45894

دورنمای پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل-از آنجایی که فعالیت های تجاری پیش از تعطیلات سال نوی چینی افت میکند، بی ثباتی در بازار های صنایع بالادستی پتروشیمی آسیا میتواند عامل اصلی برای تعیین جریان قیمتی بازار های پایین دستی باشد.

پروپیلن

انتظار میرود بازار پروپیلن چین در این هفته بعد از اینکه عمدتا تجدید ذخایر پیش از تعطیلات سال نوی چینی تکمیل شده است، روندی ثابت داشته باشد. 

پیش بینی میشود همزمان با شروع فعالیت واحد Hanwha Total در نیمه دوم فوریه، بازار کره جنوبی حمایت هایی برای مواد نقدی خود دریافت کند. 

شرکت دولتی CPC تایوان قصد دارد تا فعالیت واحد کراکینگ مایع خود را در 8 فوریه آغاز کند. این واحد کراکینگ ظرفیت تولید سالانه 450000 تن پروپیلن را داراست.

پلی پروپیلن

احتمال میرود بازار پلی پروپیلن در طی تعطیلات سال نوی چینی از 11 تا 17 فوریه روند نزولی را پیش بگیرد. 

با وجود بازار های نقدی جذابی همچون ترکیه، آمریکای لاتین، ایالات متحده و آفریقا، پیشنهاد های بین المللی فروشندگان به چین صعودی باقی ماند.

احتمال میرود در میان محدودیت عرضه به دلیل تعطیلی های برنامه ریزی شده، تقاضای جنوب آسیا  مناسب باشد.

تولوئن

بازار تولوئن آسیا شاهد روند صعودی تقاضا در هفته منتهی به 6 فوریه بود، و حفظ این روند پیش از تعطیلات به میل به تجارت چینی ها بستگی دارد. 

طبق گفته منابع، جابجایی قیمت ها در بازار های مشترک همچون بنزن به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا قیمت تولوئن در این هفته کوتاه پیش رو مشخص گردد.

ایزومر زایلن مخلوط

احتمال میرود زایلن مخلوط رویه قیمتی نفت خام و پارازایلن را دنبال کند، که اخیرا هر دو آن ها روند صعودی را ثبت کرده اند. 

قیمت های زایلن مخلوط در 5 فوریه و با سیر صعودی صنایع بالادستی، با قیمت 636 دلار در هر تن به بیشترین میزان خود در یک سال اخیر رسیدند.  

ارتوکسیلن

احتمال میرود قیمت های این محصول در این هفته پیش از تعطیلات، شاهد حمایت از سوی بازار داخلی و فتالیک آنیدرید صنایع پایین دستی باشد.

شرکت SINOPEC چین در 7 فوریه قیمت های داخلی ارتوکسیلن را در جنوب، شرق و شمال چین به میزان 300 تا 500 یوان در هر تن افزایش داد.

افزایش قیمت های Sinopec به پشتوانه سیر صعودی سریع قیمت های خوراک میباشد، که همچنین قیمت های بین المللی ارتوکسیلن را افزایش داد.

استایرن

احتمال میرود سیر صعودی اخیر بازار استایرن در آسیا به پشتوانه افزایش قیمت های صنایع بالادستی و پایین دستی تداوم یابد. 

انتظار میرود فعالیت های تجاری به دنبال کاهش تولیدات یا تعطیلی واحد ها از سوی تولیدکنندگان در طی ایام سال نو، سیر کاهشی به خود بگیرد.

با این وجود، میزان ذخایر فعلی قابل مدیریت است و انتظار میرود تقاضای معامله کنندگان در دوره پس از تعطیلات مثبت باشد.  

اسید ترفتالیک خالص

مواد اساسی بازار اسید ترفتالیک خالص میتواند عمدتا روند ثابتی داشته باشد. 

جابجایی قیمت ها در بازار های صنایع بالادستی پارازایلن میتواند جهت قیمتی اسید ترفتالیک خالص را مشخص کند.

آکریلونیتریل

تعطیلی واحد آمریکایی موجب محدودیت عرضه در بازار آکریلونیتریل آسیا و کاهش عرضه نقدی شده است.

شرکت Cornerstone، یکی از تولیدکنندگان اصلی در آمریکا، در هفته منتهی به 6 فوریه اعلام شرایط فورس ماژور کرد. این شرکت ماهانه 6000 تا 7000 تن به هند آکریلونیتریل صادر میکند. 

انتظار میرود در نتیجه اختلال عرضه، خریداران هندی نیز برای خرید محموله در آسیا با دیگران رقابت کنند.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار