کد خبر : 45884

تحلیل بازار اوره ترکیه در سال ۲۰۲۰/ترکمنستان، بازار پتروشیمی های اوره ساز ایرانی را در ترکیه تهدید می کند؛

ایران سهم خود از بازار اوره ترکیه را به ۵۲٪ افزایش داده و در صدر کشورهای صادرکننده اوره به ترکیه است

پتروتحلیل-در طول سال ۲۰۲۰ ترکیه بالغ بر ۲.۵ میلیون تن اوره گرانول کشاورزی خریداری و وارد کرده است که نسبت به واردات سال ۲۰۱۹ حدود ۷٪ کاهش داشته است.

ایران سهم خود از بازار اوره ترکیه را به ۵۲٪ افزایش داده و در صدر کشورهای صادرکننده اوره به ترکیه است.

در سال ۲۰۲۰ ایران بالغ بر ۱.۳ میلیون تن اوره گرانول به کشور ترکیه صادر کرده که ۵۱۰ هزار تن از این حجم اوره به شکل مستقیم و مابقی با مدارک حمل عمان و امارات صادر شده است و نشان می دهد که ترکیه یکی از اصلی ترین بازار های هدف صادرات اوره ایران در غیاب هندوستان شده است.

هم اکنون دو کشور ترکیه و برزیل، بیشترین سهم را از اوره صادراتی ایران دارند.

گزارش های منابع بین المللی حاکی از تاخیر در ورود اوره های خریداری شده از ایران است که قرارداد خرید آنها در دسامبر منعقد شده بود و علت این تاخیر قطع گاز در دو ماه گذشته و افزایش سهمیه تکلیفی اوره داخلی در ایران بوده است. احتمالا ورود این اوره ها به ترکیه تا ماه مارچ به تعویق بیفتد.

رقابت سرسختانه اوره سازان ایرانی با مصری بر سر سهم بازار ترکیه، سبب کاهش ۷۰٪ سهم بازار مصری ها شد و این در حالی است که مصر از مزیت معافیت عوارض گمرکی ۶.۵ درصدی جهت واردات اوره به ترکیه نیز برخوردار است. در همین راستا صادرات اوره روسیه به مصر نیز به یک پنجم سال ۲۰۱۹ کاهش داشته است. 

تهدید اصلی سهم بازار ایران در ترکیه، صادر کننده نوپای منطقه آسیای میانه یعنی ترکمنستان است که با راه اندازی واحدهای بزرگ اوره خود در سال ۲۰۲۰ و ارسال اوره تولیدی خود به سمت غرب از یکسو و برخورداری از مزیت رقابتی گاز خوراک بسیار ارزان از سوی دیگر، با ارایه قیمت های بسیار پایین اوره، سهم بازار خود را در ترکیه ۸٪ افزایش داده است و همچنان با تمرکز بر این بازار، در حال تلاش برای نفود بیشتر به این بازار است.

قیمت های اوره در بازار ترکیه به دلیل دسترسی به اوره تولیدکنندگان منطقه بالتیک و دریای سیاه عموما پایین تر از قیمت اوره در کشورهای مصرف کننده شرق ایران است.

ترکیه به دلیل امکان دسترسی لجستیک هم زمینی و هم دریایی و روابط نسبتا مطلوب سیاسی با ثبات در دراز مدت، یکی از مقاصد جذاب صادراتی برای پتروشیمی های ایران است و تهدید های ناشی از تحریم، کمتر از سایر مقاصد صادراتی بر این بازار جذاب تاثیر داشته و خواهد داشت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار