کد خبر : 45874

دورنمای پتروشیمی آسیا؛

پتروتحلیل-انتظار میرود جو بازار آروماتیک های آسیا در هفته آغازین با 31 ژانویه به دلیل اختلالات عرضه منطقه ای، صعودی باشد. به تعویق افتادن فعالیت مجدد واحد آروماتیک نینگبو چین نیز میتواند در زنجیره قیمتی آروماتیک ها و صنایع پایین دستی ترفتالیک اسید تاثیر گذار باشد. اگرچه، شرایط مواد اساسی در بازار اولفین ها با وجود روند صعودی در تجدید ذخایر و در کنار آن تجارت های ضعیف در بازار های دیگر پیش از تعطیلات سال نوی قمری، پیچیده است.

پارازایلن

پیش بینی میشود جو بازار پارازایلن آسیا مورد حمایت اختلال عرضه منطقه ای قرار بگیرد که قیمت ها را در هفته منتهی به 30 ژانویه، به بیشترین میزان خود در 11 ماه اخیر رسانده است. 

منابع گفتند، تولیدکنندگان پارازایلن آسیا در اندیشه افزایش نرخ فعالیت به پشتوانه بهبود حاشیه سود های تولید میباشند. فاصله قیمتی پارازایلن و نفتا در هفته منتهی به 30 ژانویه با میزان 192/13دلار در هر تن به بیشترین میزان خود در 8 ماه گذشته رسید.

واحد نینگبو چین به دلیل مشکلات تکنیکی فعالیت مجدد واحد خود را به تعویق انداخت. منابع بازار گفتند که مشخص نیست که این واحد فعالیت خود را تا یک ماه دیگر آغاز کند یا خیر. 

این واحد آروماتیک ظرفیت این را دارد تا در طی یک سال 1/6میلیون تن پارازایلن و 500000 تن بنزن تولید کند. 

ایزومر زایلن مخلوط

احتمال میرود تقاضای ایزومر زایلن مخلوط در این هفته به دلیل فاصله قیمتی بالای پارازایلن و نفتا افزایش بیابد. منابع تجاری گفتند، اگرچه تقاضای گرید های مخلوط در حال حاضر در چین اندک است و خریداران به دنبال محموله های ماه مارس میباشند.  

از آنجایی که شرایط مواد اساسی مساعد است، تولیدکنندگان پارازایلن در حال تماشای فاصله قیمتی پارازایلن و زایلن مخلوط هستند. یکی از تولیدکنندگان آسیایی گفت که، فاصله قیمتی بالای 100 دلار در هر تن میان این دو محصول میتواند منجر به این شود که تولیدکنندگان به طور مجدد افزایش ظرفیت های زایلن مخلوط خود را در نظر بگیرند. در 29 ژانویه، فاصله قیمتی این دو محصول از 85/50 دلار به 105 دلار در هر تن رسید. زایلن مخلوط کره (FOB) با افزایش 21/50 دلاری در هفته در 29 ژانویه با تقاضای مساعد در منطقه به 599 دلار در هر تن رسید. 

متیل ترت بوتیل اتر

با وجود روند صعودی تقاضای بنزین در حال حاضر، پنجره متیل ترت بوتیل اتر سنگاپور به چین میتواند شاهد روند صعودی در فعالیت های تجاری باشد. 

فاصله قیمتی متیل ترت بوتیل اتر وارداتی جنوب چین با سنگاپور در حدود 50/38 دلار در هر تن میباشد، که نشان دهنده این است که میتواند هزینه حمل بار 3000 تنی را با میزان 30 دلار در هر تن را پوشش دهد.

اگرچه، احتمال میرود تقاضا در دیگر مناطق آسیا، پیش از تعطیلات سال نوی قمری وابسته به میزان محموله های بازار باشد.

اسید ترفتالیک خالص

پیش بینی میشود به دنبال خودداری شرکت ها از گرفتن سفارش جدید، تجارت های نقدی محموله های اسید ترفتالیک خالص فوری پیش از سال جدید قمری کاهش یابد. 

مواد اساسی بازار چین به دلیل ذخایر بالای اسید ترفتالیک خالص ضعیف باقی ماند، در حالی که انتظار میرود عرضه در بسیاری از مناطق آسیا متعادل تا محدود باقی بماند.

بر اساس منابع، قیمت های اسید ترفتالیک خالص آسیا به خصوص بعد از اینکه قیمت های قراردادی پارازایلن ماه فوریه آسیا به 705 دلار در هر تن (CFR) رسید، تحت تاثیر قیمت های صنایع بالادستی قرار گرفتند.

پلی پروپیلن

اکثر معامله کنندگان پلی پروپیلن آسیا در میان جهت نامشخص بازار پیش از تعطیلات سال نوی قمری، موضع انتظار و رصد را اتخاذ کردند.

طبق گفته منابع، اکثر فروشندگان بین المللی بازار های جذاب تری نظیر آفریقا، ترکیه، آمریکای لاتین و آمریکا را مورد هدف قرار میدهند. 

بر خلاف آن، خریداران آسیایی محتاطانه عمل کرده و تنها بر اساس نیاز های خود خرید میکنند. 

پلی اتیلن ترفتالات خالص

احتمال میرود در میان محدودیت های تجارت بین المللی به دلیل محدودیت کانتینر ها و هزینه های بالای حمل بار، قیمت های این محصول حول میزان های کنونی شناور باشند. 

خوراک های بطری های این محصول در اکثر مناطق جنوب شرق آسیا به دلیل پاندمی محدود باقی ماندند.

مونو اتیلن گلیکول

قیمت های مونو اتیلن گلیکول آسیا به دلیل فعالیت های تجدید ذخایر و عرضه مناسب برای تحویل در دوره بعد از تعطیلات سال نوی قمریافزایش یافت. ذخایر با میزان 676000 تن، در کمترین میزان خود در یک سال گذشته میباشند.

پلی اتیلن

به دنبال تجارت های اندک پیش از تعطیلات سال نوی قمری، قیمت های پلی اتیلن آسیا، ثابت تا ضعیف باقی ماندند. تبدیل کنندگان نهایی گفتند که تجدید ذخایر را به پایان رسانده اند، و به دنبال این هستند تا با تعطیلی کارخانه ها، به کارگران فرصت دهند تا تعطیلات خود را آغاز کنند.

پروپیلن

به نظر میرسد بازار پروپیلن در این هفته بعد از فعالیت دو شرکت کره ای YNCC و LG Chemical با بیشترین ظرفیت، سیری نزولی در پیش بگیرد. تعدادی از خریداران در چین تمایل داشتند تا پیش از تعطیلات سال نوی قمری ذخایر خود را تجدید کنند، و در انتظار این بودند تا قیمت ها سیر کاهشی به خود بگیرد.

آکریلونیتریل

احتمال میرود بازار آکریلونیتریل با رویه مثبت صنایع پایین دستی ای بی اس، مورد حمایت قرار بگیرد. 

شرکت فورموسا بعد از تعطیلی واحد خود در 8 ژانویه به دلیل عملیات تامین و نگهداری، قرار است در 2 فوریه فعالیت این واحد 280000 تنی را آغاز کند. بعد از اینکه تولیدکنندگان بزرگ تجدید ذخایر خود را در خاور دور تکمیل کردند، خریداران انتظار داشتند که قیمت ها تحت فشار نزولی قرار بگیرد.  

متانول

از آنجایی که قیمت متانول اروپایی به پشتوانه محدودیت عرضه جهانی و زمان نامشخص شروع فعالیت مجدد دو شرکت بزرگ متانول اروپایی طی روندی صعودی به 427 دلار در هر تن رسید، قیمت های این بازار در آسیا میتواند شاهد روند صعودی باشد.

طبق گفته منابع تجاری، تولیدکنندگان و تاجرانی که به دنبال صادرات مجدد محموله های متانول به چین بودند، در حال بررسی ارسال این محموله ها به اروپا هستند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار