کد خبر : 45867

پتروتحلیل-انتظار معامله گران از کاهش دوباره نرخ پی وی سی در بازارهای جهانی و داخلی سبب شده تا همچنان بازار پی وی سی ایران در شرایط آرامی به سر برد. از سوی دیگر با توجه به اینکه نرخ پی وی سی در بازارهای آسیایی کمتر از ایران پیشنهاد می شود، صادرات پی وی سی هم به سختی انجام می شود. نرخ پیشنهادی هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی غدیر در محدوده ۱۲۵۰ دلار به صورت نقدی برای صادرات به هند و به صورت EXW است. البته هندوستان، محموله های پی وی سی را از تایوان و کره با نرخ ۱۳۲۰ دلار در هر تن خریداری می کند؛ چرا که این محموله ها به صورت یوزانس و بدون تعرفه ترجیحی فروخته می شوند. اما در بازار داخل همچنان پی وی سی سازهای ایرانی در مقابل کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی و افت قیمت دلار در بازار ایران مقاومت کرده و به گفته واحدهای پایین دست حاضر به ارائه تخفیف به خریداران نیستند که به نظر می رسد این تصمیم گیری می تواند سبب از دست رفتن بازارهای منطقه برای صنایع پایین دست شود، این در حالی است که حاشیه سود پی وی سی سازها در ماههای اخیر حتی به بیش از ۷۰ درصد نیز رسید و حتی پتروشیمی اروند در نمایشگاه نفت و پتروشیمی اعلام کرد که حاشیه سود این شرکت در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته ۵ برابر بوده است، به نظر می رسد شرکتهای پتروشیمی باید دیدگاه خود را نسبت به صنایع پایین دست خود تغییر دهند و این موضوع باید با روش های درست نرخ گذاری بدون تصمیم گیری های سلیقه ای انجام شود و سپس این شرکتها باید با قراردادهای بلندمدت به صنایع پایین دست مواد اولیه بفروشند، بورس کالا وقتی نمی تواند صنایع پایین دست را از دلالان تفکیک کند، نمی تواند مکان درستی برای فروش نقدی محصولات پتروشیمی به خریداران باشد.

این در حالی است که هر سال شاهد ورود دلالان به بورس کالا و خریدها با حاشیه های سود بالا در حوزه صنعت پتروشیمی هستیم اما هیچ زمانی چاره ای برای آن اندیشیده نشده است، نفوذ افراد قدرتمند در هیات مدیره شرکتها توانسته است به فعالیت ادامه دار این بنگاه معاملاتی بدون تغییر ساختارها و رفع اشکالات کمک کند.

با این حال در بازارهای آسیایی روند قیمت پی وی سی کاهش است و احتمالا هفته آینده هم قیمت پایه این کالا کاهش خواهد یافت، این موضوع سبب شده تا حجم خریدهای بورسی کاهش یابد و قیمتها در بازار داخل به کمتر از بورس و حدود ۳۱ هزار ۲۰۰ تومان برسد، در بورس قیمت تمام شده پی وی سی بیش از ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان رقم می خورد.

گفته می شود ۴ واحد از مدار خارج شده پی وی سی در ایالات متحده تا دو ماه آینده دوباره به مدار تولید بازخواهند گشت از این رو احتمال می رود در ماه مارس قیمت های پی وی سی باز هم کاهشی باشد. به عقیده معامله گران احتمال کاهش قیمت پی وی سی تا ۱۰۰ دلار دیگر در فوریه نیز وجود دارد و از این رو خریداران تمایلی به خرید نشان نمی دهند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار