کد خبر : 45806

قیمت صادراتی پتروشیمی های ایرانی در بازار ترکیه؛

پتروتحلیل-باوجود ذخیره بالای خریداران پلیمر در بازار ترکیه و عدم خرید دوباره آنها با نرخ های بالا، قیمت پلیمرها همچنان از سوی نشریه آیسیس روندی صعودی دارد.

به گفته کارشناسان و فعالان این حوزه به نظر می رسد نرخ های اعلامی نشریه آیسیس برای بازار ترکیه منطقی و درست نیست؛ چرا که انبارهای پلیمر در ترکیه ذخیره بالایی دارند و اکثر معامله گران حاضر نیستند با نرخ های آیسیس اقدام به معامله پلیمر در بازار ترکیه کنند. به نظر می رسد این نرخ های بالا برای تریدرهای بزرگ در بازار ترکیه به صرفه باشد و هدف هم فروش محموله های آنها با نرخ های بالا باشد؛ چرا که اغلب معامله گران در بازار ترکیه پلیمرهای خود را با نرخ های پایین تر از آیسیس پیشنهاد داده و معامله می کنند.

این در حالی است که محموله های پتروشیمی های ایرانی هم که با نرخ های بالایی در هفته جاری پیشنهاد شده بودند، مورد استقبال خریداران در بازار ترکیه قرار نگرفتند.

به گفته تاجران در بازار ترکیه تقاضا برای پلی اتیلن سبک خطی و پلی پروپیلن ها بیشتر از محصولات دیگر به چشم می خورد و انبار ذخیره پلیمر، تریدرهای بزرگ در ترکیه پر شده است.

در همین حال هلدینگ خلیج فارس نرخ پلی اتیلن سنگین F7000 را در هفته جاری ۱۰۵۵ دلار در هر تن اعلام کرده است. نرخ این پلیمر پیش تر در بازار ترکیه ۱۰۶۵ دلار در هر تن پیشنهاد شده بود.

همچنین پتروشیمی مارون قیمت ایکس فایو (EX5) را برای بازار ترکیه ۱۰۳۰ دلار در هر تن و BL3 را هم ۱۰۲۰ دلار در هر تن FCA اعلام کرده است.

پتروشیمی جم هم نرخ پلی اتیلن سنگین 52518 را 995 دلار در هر تن، HD5000S را ۱۰۶۰ دلار در هر تن، HF4760(BL3) را ۱۰۶۰ و PE100N را ۱۰۸۰ دلار در هر تن FCA برای بازار ترکیه اعلام کرده است. پتروشیمی جم نرخ این محصولات را برای بازار CIS، افغانستان و عراق ۲۰ دلار گران تر از بازار ترکیه به صورت FCA پیشنهاد داده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار