کد خبر : 45786

پتروتحلیل-با رشد تقاضای ٥.٩میلیون بشکه در روز برای ٢٠٢١و رشد عرضه کشورهای غیر اوپک+ به میزان ١.١میلیون بشکه در روز؛ طبق توافق دسامبر، در ماه فوریه ٥٠٠ هزار بشکه به تولید ٢٣ کشور اضافه شود.

‌٢-با رشد تقاضای ٣.٩میلیون بشکه در روز برای ٢٠٢١ و رشد عرضه کشورهای غیر اوپک+ به میزان ٨٠٠ (یا ٩٠٠) هزار بشکه در روز؛ طبق توافق دسامبر، در ماه فوریه ٥٠٠ هزار بشکه به تولید ٢٣ کشور اضافه شود. (مانند ژانویه) این سناریوی مانند سناریوی اول است منتهی با پیش بینی های پایین تر.

٣- در ماه های فوریه و مارس ٥٠٠ هزار بشکه اضافه نشود. و در ماه های آوریل، می، ژوئن هر ماه ٥٠٠ هزار بشکه به تولید نفت اوپک+ اضافه شود. البته در همین حالت، باز هم هر ماه وزرا جلسه می گذارند و بازار را بررسی و تصمیم می گیرند.

٤-  ٥٠٠ هزار بشکه ای که در ماه ژانویه اضافه شده بود در ماه فوریه کم شود. در ماه مارس هم تولید اضافه نشود. به جای آن در ماههای آوریل، می، ژوئن و جولای هر ماه ٥٠٠ هزار بشکه به تولید نفت کشورها اضافه شود. 

٥- اوپک پلاس قبلا برای ماه ژانویه، ٥٠٠ هزار بشکه به تولید خود اضافه کرده بود. یعنی الان کاهش تولید اوپک نسبت به قبل از آوریل ٢٠١٩، روزانه ٧.٢ میلیون بشکه است.

‌روسیه با دو دلیل با پیشنهادهای ٣و٤ مخالف است.اول اینکه می گوید از قبل قرار بود هر ماه فقط برای ماه بعد تصمیم گرفته شود و و دوم اینکه نباید سهم بازار را برای کشورهای دیگر تولیدکننده ، به ضرر کشورهای اوپک +باز کرد. کشورهای عضو به غیر از روسیه و قزاقستان با سناریوی شماره ٣موافقند؛ یعنی با توجه به موج جدید کرونا، در ماه فوریه و مارس (فعلا با تاکید بر فوریه) ٥٠٠هزار بشکه به تولید کشورها اضافه نشود.

اما تاثیر این سناریوها بر ایران چیست؟ با وجود تحریم ها، فعلا هیچ. اما با توجه احتمال بازگشت آمریکا به برجام در ماه فوریه، هر چه نفت کمتری به بازار تزریق شود، می تواند برای ایران بهتر باشد تا با سختی کمتری بتواند وارد بازار شود. هر چند ورود ایران به بازار نفت، بعد از لغو تحریم ها، بسیار دشوار است. به همین دلیل زنگنه دیروز، نه در زمین مسکو بازی کرد نه در زمین ریاض. هر چند احساس می شد با افزایش تولید نفت در ماه فوریه موافق نیست. در صورتیکه ایران وارد بازار نفت شود جلسات سخت تر اوپک+ در راه خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار