کد خبر : 45695

گزارش مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه از واردات گاز ایران به این کشور؛

پتروتحلیل-مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه گزارش داده است که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی این کشور گاز از ایران دریافت نکرده است.

خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه آخر مارس در خاک ترکیه توسط گروه «پ‌کاکا» منفجر شد و این بار برخلاف موارد مشابه سال‌های پیش، ترکیه تا سه ماه تعمیر خط لوله را به تعویق انداخت و گازی از ایران دریافت نکرد.

در موارد مشابه پیشین، ترکیه معمولا طی یک هفته خط لوله گازی را تعمیر می‌کرد. این بار اما تا اوایل ماه ژوئیه طول کشید تا دوباره گاز ایران راهی ترکیه شود.

آمارهای مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد که در نیمه اول سال جاری میلادی، این کشور تنها ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۴۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. 

همچنین گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد کل واردات این کشور از ایران در شش ماه ابتدایی سال ۴۶۸ میلیون دلار بوده، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال حدود ۳.۷ میلیارد دلار بود که هشت برابر افت نشان می‌دهد.

آمارهای مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد این کشور واردات گاز از روسیه را نیز طی نیمه نخست سال جاری ۴۳ درصد کاهش داده و به ۴.۶ میلیارد متر مکعب رسانده است.

اما واردات گاز از آذربایجان ۲۳ درصد افزایش یافته و به ۵.۵ میلیارد متر مکعب رسیده است.بدین ترتیب سهم آذربایجان در بازار گاز ترکیه طی سه سال گذشته دو برابر، سهم روسیه کمتر از نصف و سهم ایران نیز تقریبا نصف شده است.

ترکیه همچنین واردات گاز مایع از آمریکا را ۲.۵ برابر کرده و به نزدیک ۸۸۵ میلیون متر مکعب رسانده است.

در مجموع واردات گاز مایع ترکیه در نیمه اول سال رشدی ۳۰ درصدی داشته و به بالای ۱۰ میلیارد متر مکعب رسیده است. بدین ترتیب سهم گاز مایع از بازار گاز ترکیه طی سه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار