کد خبر : 45618

بازگشت بازار پلی اتیلن ها با عبور از کانال هزار دلاری؛

پتروتحلیل- بازار پلی اتیلن در آسیا و در هفته جاری پایدار و محکم تر از روزهای قبل بود.قیمت LDPE در چین و جنوب شرق آسیا متاثر از کمبود عرضه افزایش یافت و بسیاری از معامله گران منتظر پیشنهادات دسامبر در هفته آینده هستند. 

در همین حال قیمت واردات پلی اتیلن (PE) چین در این هفته به دلیل بازار داخلی قوی ، محدودیت عرضه از خارج از کشور و ادامه افزایش ارزش یوان چین در برابر دلار آمریکا ، به طور قابل توجهی افزایش یافت. 

این در حالی است که پتروشیمی لاله بارگیری محموله های قراردادی خود برای بازار چین در ماههای اوت و سپتامبر هم لغو کرده است و از این رو از حجم واردات پلی اتیلن سبک به چین کاهش خواهد یافت. پتروشیمی لاله در اواخر مهرماه به دلیل مشکل فنی در کمپرسور خود از فاز تولید خارج شده است و همچنان توقف آن ادامه دارد.

البته به نظر نمی رسد باتوجه به حجم واردات پلی اتیلن به چین از کشورهای دیگر و همچنین پتروشیمی های ایرانی دیگر، پتروشیمی لاله بتواند بر بازار پلی اتیلن در چین تاثیر گذار باشد. احتمالا این افزایش قیمت در بازار پلی اتیلن های سبک باتوجه به این کالا در ماههای اخیر بیشترین افت را در بازارهای جهانی داشت، بی ارتباط نیست. اما نکته مهم این است که پتروشیمی لاله چه زمانی دوباره می تواند به مدار تولید بازگردد؟ هنوز اطلاعات در این زمینه به طور شفاف وجود ندارد!

اما در جنوب شرقی آسیا ، قیمت های واردات ثابت بود.

قیمت واردات LLDPE و HDPE در معاملات محدود انجام شده در این هفته بسیار پایدار بود و اکثر فعالان بازار منتظر پیشنهادهای تازه برای محموله های حمل بار در ماه دسامبر هستند که از هفته آینده انتظار می رود اعلام شود.

به این ترتیب در هفته جاری قیمت پلی اتیلن سبک فیلم (LDPE FILM) در چین با ۴۰ دلار افزایش به رقم ۱۲۳۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر تن سی اف آر رسید. قیمت این کالا در جنوب شرق آسیا هم ۳۰ دلار گران تر شد و به ۱۱۶۰ تا ۱۲۵۰ دلار در هر تن سی اف آر رسید. قیمت پلی اتیلن سبک خطی هم ۲۰ دلار افزایش یافت و به رقم ۹۲۰ تا ۹۷۰ دلار در هر تن سی اف آر رسید، در جنوب شرق آسیا قیمت (LLDPE) در محدوده ۹۲۰ تا ۹۷۰ دلار در هر تن سی اف آر رسید.

قیمت پلی اتیلن سنگین فیلم هم با ۱۰ دلار افزایش به ۹۴۰ تا ۹۹۰ دلار در هر تنCFR چین رسید. قیمت پلی اتیلن سنگین تزریقی هم ۴۰ دلار و بادی ۲۰ دلار گران تر شد و به محدوده ۹۲۰ تا ۹۴۰ دلار و ۹۳۰ تا ۹۹۰ دلار در هر تن CFR چین رسیدند. به این ترتیب افتی که بازار پلی اتیلن ها در ماههای اخیر متاثر از کرونا و کاهش قیمت نفت متحمل شده بود، جبران شده و محدوده قیمت برای پلی اتیلن ها به کانال ۱۰۰۰ دلاری بازگشت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار