کد خبر : 45537

A7426FC0-6A5A-4D4F-ABDC-A0B914435F92

پتروتحلیل-قیمت‌های مونومر استایرن داخلی چین در اکتبر به پشتوانه جمعی از عوامل از جمله عرضه پایین و تقاضای محکم، و همچنین رشد قوی در بازار آتی، شاهد جهش بودند.

احتمال می‌رود این وضعیت در نوامبر نیز برقرار باشد؛ اما چشم‌انداز عرضه در ماه دسامبر به سبب احتمال بالا رفتن واردات در پی جهش اخیر در قیمت‌ها و همچنین افزایش تولید داخلی، نامشخص‌تر است.

طبق داده‌های آیسیس، در 29 اکتبر، متوسط قیمت مونومر استایرن (ex-tank) در شرق چین با افزایش 30 درصدی نسبت به اواخر سپتامبر، بین 6890 تا 7150 یوآن در هر تن بسته شد.

باتوجه به انتظار ادامه وضعیت قوی تقاضا، احتمال می‌رود سطح ذخیره انبارها در بنادر شرق چین در ماه نوامبر سقوط کند.

محتمل است تولیدکنندگان پایین‌دستی باتوجه به وضعیت مطلوب حاشیه سود تولید و ذخیره محدود محصولات نهایی همزمان با وضعیت مناسب سفارشات، قادر باشند نرخ بهره‌برداری بالای خود را حفظ کنند و این روند تا نیمه دوم نوامبر نیز ادامه پیدا کند.

در سوی عرضه، تولید داخلی در نوامبر به سبب تعطیلی‌های از پیش برنامه‌ریزی شده واحدهای تولیدی، کاهش پیدا خواهد کرد.

شرکت جیانگسو لستی واحد 200 هزار تنی مونومر استایرن خود را در اوایل ماه بعد برای دوره تأمین و نگهداری 45 روزه تعطیل خواهد کرد؛ و پتروشیمی سکو شانگهای نیز واحد 670 هزار تنی خود را از اواسط نوامبر برای دوره‌ای مشابه خواهد بست.

احتمال می‌رود محموله‌های وارداتی در اکتبر تا نوامبر غالباً به قراردادهای سالانه برای تولیدکنندگان پایین‌دستی مرتبط باشد، و محتمل است که این حجم محموله‌ها نسبت به متوسط 236972 تن در اوت تا سپتامبر (زمانی که قیمت‌های غیررقابتی موجب محدودیت جذب پیشنهادات وارداتی به چین شد و واردکنندگان نیز جو خرید محدودی را نشان دادند) افت داشته باشد.

چشم‌انداز دسامبر نامشخص‌تر است.

جهش قیمت‌های داخلی در اکتبر موجب باز شدن پنجره آربیتراژ بین چین و اروپا شده که این امر به منزله بالا رفتن جذابیت خرید در بازار وارداتی است. محتمل است این امر، به همراه بالا رفتن قیمت‌ها در دیگر مناطق آسیا، موجب ورود محموله‌های بیشتر از اروپا و ایالات متحده به آسیا شود.

علاوه بر این، افزایش قیمت‌ها به تولیدکنندگان مستقل مونومر استایرن در چین کمک کرده است تا زیان‌ها را به حداقل رسانده و در نتیجه قادر شوند نرخ بهره‌برداری خود را در کوتاه مدت حفظ کنند.

اگرچه داده‌های خاص، مشخص نیستند، اما احتمال می‌رود ابل کمیکال بزودی تولید در واحد 250 هزار تنی خود را ادامه دهد؛ همزمان محتمل است واحد مونومر استایرن 300 هزار تنی پتروشیمی تانگشان ریسان نیز در نیمه دوم نوامبر به تولید پایدار دست یابد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار