کد خبر : 45475

شرایط نامشخص دو واحد متانول بزرگ در جنوب شرق آسیا و تعطیلی یک واحد ایران، میتواند شرایط را برای روند افزایشی متانول چینی فراهم آورد؛

پتروتحلیل-بازار های پتروشیمی آسیا عمدتا تحت تاثیر روند مناسب بازار معاملات آتی چین، در میان دورنمای بهبود تقاضا تا سطوح نرمال در بازار های داخلی به دلیل کنترل بالاتر بر پاندمی کرونا ویروس، تقویت شدند.

اتیلن

احتمال میرود بازار اتیلن آسیا به دلیل بهبود عرضه، سیری نزولی در پیش بگیرد. پیش بینی میشود در اواخر نوامبر تا دسامبر 30000 تا 35000 تن محموله دریای عمیق به آسیا وارد شود. 

با پیش بینی آغاز به کار مجدد تولیدکننده بزرگ کره ای در واحد کراکینگ خود در نیمه دوم نوامبر، معامله کنندگان بازار احتمال میدهند که تولیدکنندگان کره ای به بازار صادرات نقدی بازگردند، که این امر نیز منجر به روند کاهشی در قیمت های نقدی خواهد شد. 

پروپیلن

قیمت های پروپیلن در بازار چین (CFR) در 16 اکتبر با میزان 920 دلار در هر تن، تقریبا به بیشترین میزان خود در یک سال اخیر رسیدند. 

شرکت Lotte Chemical کره جنوبی برنامه دارد تا فعالیت واحد آسیب دیده خود در دائسان را از 10 نوامبر تا پایان ماه به تعویق بیاندازد، و احتمالا این امر عرضه پروپیلن به چین را کاهش داده و قیمت ها را افزایش خواهد داد.

بوتادین

قیمت های نقدی بوتادین وارداتی بعد از کاهش عرضه و افزایش قیمت های داخلی چین، سیری افزایشی به خود گرفت. 

افزایش قیمت ای بی اس صنایع پایین دستی در هفته منتهی به 17 اکتبر، جو بازار چین را تقویت کرد. 

از آنجایی که حاشیه سود استایرن بوتادین رابر تحت فشار باقی مانده است، افزایش فاصله میان قیمت های خرید و فروش میتواند فعالیت های تجاری را مختل کند. 

پلی اتیلن

محدودیت عرضه در میان افزایش تقاضا در هفته تعطیلات در هند، قیمت های پلی اتیلن سنگین را در 14 اکتبر به 990 دلار در هر تن رساند که بیشترین میزان در 15 ماه اخیر به حساب می آید.

مشکلات تولید در یکی از واحد های پلی اتیلن سبک در ایران منجر به افزایش قیمت های پلی اتیلن سبک در چین و ویتنام شد. طبق گفته منابع، احتمال میرود مشکلات تولید پلی اتیلن سبک در ایران، تاخیرات گسترده ای در ارسال محموله ها ایجاد کند.

این اتفاق در زمانی رخ داد، که عرضه پلی اتیلن سبک در سراسر جهان در میان ظرفیت های جدید اندک، محدود بود. در نتیجه، پیش بینی میشود روند افزایشی قیمت در بازار پلی اتیلن سبک در کوتاه مدت تداوم یابد.

پلی پروپیلن

بعد از افزایش 40 دلاری پلی پروپیلن در هفته گذشته و رسیدن قیمت های آن به 990 دلار در هر تن در آسیای دور (CFR) در 16 اکتبر، تعدادی از خریداران به هر گونه افزایش قیمت مقاومت نشان دادند، که این امر جو بازار را محتاطانه کرد و خریداران را به انتظار و رصد سوق داد.

تعدادی از خریداران جنوب شرق آسیایی در این هفته، انتظار پیشنهادات قیمتی بالاتر را از تولیدکنندگان غرب آسیایی دارند. 

طبق گفته منابع، معامله کنندگان آسیایی از نزدیک شرایط واحد های جدید را رصد میکنند، و همزمان پیش بینی میشود واحد جدید پلی پروپیلن چینی با ظرفیت 500000 تن در سال فعالیت خود را در اواخر اکتبر آغاز کند.  

متانول

انتظار میرود متانول چینی در این هفته با قیمت های بالاتری معامله شوند. بعد از پایان تعطیلات ملی چینی، متانول معاملات آتی در بازار کالا ژنگژو به دنبال بازگشت مغازه داران به محل کار و افزایش سفر های درون شهری، 80 یوان در هر تن افزایش یافت. منابع تجاری گفتند، شرایط نامشخص دو واحد متانول بزرگ در جنوب شرق آسیا و تعطیلی یک واحد ایران، میتواند شرایط را برای روند افزایشی متانول چینی در طی هفته فراهم آورد. متانول چینی (CFR) در 16 اکتبر در میزان 208 دلار در هر تن ارزیابی شد، که در مقایسه روزانه 1 دلار و در مقایسه هفتگی 5 دلار افزایش در هر تن را ثبت کرد.

ایزومر - زایلن مخلوط

با افزایش فاصله قیمتی میان پارازایلن و زایلن مخلوط به بیش از 100 دلار در هر تن در هفته منتهی به 17 اکتبر، تقاضای نقدی از تولیدکنندگان پارازایلن میتواند در آینده نزدیک افزایش یابد، اما معامله کنندگان بازار نگران این امر نیز هستند که این فاصله قیمتی تداومی نداشته باشد، زیرا در چند ماه گذشته نیز ثابت شده است که این فاصله قیمتی ثباتی ندارد. 

به نظر میرسد تقاضا در چین، به خصوص در بخش بنزین، با نزدیکی به فصل زمستان نامناسب باشد، و البته ذخایر شرق چین در این زمان از سال بالا میباشد؛ این ذخایر در هفته گذشته در میزان 140000 تن، و در سال گذشته در حدود  28000 تن شناور بوده است.

تولوئن

جو کاهشی تحت تاثیر میل به خرید ضعیف، بازار تولوئن آسیا را در رصد معامله کنندگان قرار خواهد داد. تولوئن کره ای در 16 اکتبر علیرغم مقداری تقاضا، به 5/395 دلار در هر تن کاهش یافت.

محدودیت عرضه به دلیل تعطیلی های برنامه ریزی شده در تعدادی از واحد های تولوئن آسیا، قیمت ها را در جنوب و جنوب شرق آسیا حمایت کرد. در میان این مناطق، کشور های مصرف کننده اصلی نظیر هند تحت تاثیر این شرایط قرار نگرفتند، و در میان سطوح پایین ذخایر داخلی، تقاضای سالمی را ثبت کردند.

شرکت کره ای Lotte Chemical نیز برنامه دارد تا آغاز به کار مجدد در واحد دائسان را تا اواخر نوامبر به تعویق بیاندازد، که این امر نیز مشکلات عرضه در بازار را تشدید میکند. 

استایرن

با وجود روند صعودی در بازار های معاملات آتی استایرن و کاهش ذخایر همزمان با جو افزایشی، استایرن آسیا میتواند در این هفته با وجود محدودیت عرضه و تقاضای بالا، مورد حمایت قرار گیرد. انتظار میرود فاصله زمانی انتقال محموله های تحویل فوری و محموله های ارسالی کاهش یابد، در حالی که در این شرایط فروشنده باید جریمه دیرکرد بار را پرداخت کند.

اسید ترفتالیک خالص

انتظار میرود جو بازار اسید ترفتالیک خالص آسیا در این هفته افزایشی باقی بماند، زیرا تقاضا از بخش پلی استر صنایع پایین دستی منسوجات چینی و همچنین مشتریان هندی بالا می باشد. 

با این وجود، پیش بینی میشود مذاکرات نقدی برای اسید ترفتالیک خالص به دلیل فاصله زیاد میان قیمت محصول و قیمت های پیشنهادی، ساکت باقی بماند.

خریداران هندی اسید ترفتالیک خالص علیرغم افزایش هزینه های حمل بار، به دنبال محموله های شمال شرق آسیایی هستند. 

پلی اتیلن ترفتالات تصفیه شده

معامله کنندگان جنوب شرق آسیا عموما بر این باورند که پلی اتیلن ترفتلات تصفیه شده مسیر مشخصی ندارد، در حالی که پلی اتیلن ترتفتالات تصفیه شده ورقه ای از ماه اوت در میزان قیمتی مشخصی شناور بوده است. 

تولیدکنندگان این محصول عمدتا به دلیل قیمت های جذاب تر در مقایسه با فروش های داخلی به دنبال فرصت های صادراتی هستند، اگرچه تقاضای صادراتی نیز ضعیف به نظر میرسد. 

قیمت های رقابتی پلی اتیلن ترفتالات خالص و پلی استر میتواند بازار پلی اتیلن ترفتالات تصفیه شده را تحت فشار قرار دهد، و حاشیه سود تولیدکنندگان این محصول را کاهش دهد.

آکریلونیتریل

انتظار میرود قیمت های آکریلونیتریل در خاور دور در میان محدودیت عرضه نقدی و روند قوی تجدید ذخایر انبار ها، مورد حمایت صعودی قرار گیرد.

سه تولیدکننده بزرگ در آسیا از ابتدای اکتبر تا دسامبر تعطیلی های برنامه ریزی شده ای دارند. یکی از تولیدکنندگان اصلی در تایوان، شرکت CPDC واحد 240000 تن در سال خود را از 20 اکتبر به مدت یک ماهتعطیل کرد، و به دنبال آن شرکت چینی Secco و شرکت کره ای Taekwang واحد های خود را از یک دسامبر تعطیل خواهند کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار