کد خبر : 45377

پتروتحلیل-سرخط خبرها

روند کاهشی فعالیت پالایشگاه های کره جنوبی در سه ماهه چهارم

بازار های حمل سوخت با وجود عرضه چین با روند مخالف مواجه شدند

محدودیت روند صعودی فاکتور های عرضه

منابع بازار به S&P Global Platts گفتند، احتمال میرود بخش عرضه مواد اساسی در بازار های حمل سوخت آسیا در کوتاه مدت ساکن باقی بمانند، زیرا کاهش فعالیت های پالایشگاه های کره جنوبی عمدتا زیر سایه عرضه فراوان دیگری از چین قرار خواهد گرفت.

طبق داده منابع بازاریابی سوخت در شرکت های SK Innovation، S-Oil Corp، GS Caltex و Hyundai Oilbank که در هفته منتهی به 27 سپتامبر جمع آوری شد، تخمین زده میشود صادرات سوخت موتوری کره جنوبی در سه ماهه چهارم به حدود 60 میلیون بشکه برسد، که این آمار نسبت به سال گذشته نشان دهنده 14 درصد کاهش و نسبت به سه ماهه سوم نشان دهنده 9 درصد کاهش می باشد.

منابع بازار گفتند، کاهش صادرات بنزین و گازوئیل کره جنوبی زمانی رخ داد که بازار در تلاش برای برقرار کردن تعادل میان عرضه و تقاضا در داخل و منطقه بود، و در این بین حاشیه سود های ضعیف پالایش و همچنین تعطیلی غیر منتظره واحد ها نیز تولید را تحت فشار قرار داد.

برای مثال شنیده شد که بزرگترین پالایشگاه کره جنوبی برنامه دارد تا در ماه سپتامبر در واحد اولسان با ظرفیت 840000 بشکه در روز، با میزان 70 تا 80 درصد به فعالیت خود ادامه دهد، اما در حال در نظر گرفتن احتمال فعالیت کمتر در اکتبر می باشد. 

همچنین شنیده شده بود که Hyundai Oilbank دیگر پالایشگاه کره جنوبی، با ظرفیت 520000 بشکه در روز،علیرغم برنامه های ابتدایی سال برای افزایش میزان فعالیت از میانگین 75/7 درصد در نیمه اول سال 2020،  با ظرفیت کمتری نسبت به سال گذشته فعالیت کند.

معامله کنندگان بازار شاهد نشانه های کوچکی از پیشنهاد هایی از گازوئیل نقدی به کره جنوبی برای ماه اکتبر بوده اند، اما عده ای می گویند که پالایشگران داخلی کشور به دلیل حاشیه سود های نامناسب پالایش در این ماه به دنبال هیچ گونه عرضه نقدی نیستند. 

در بخش هوایی، صنعت تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا قرار گرفته که به دنبال افت مسافرت هوایی، تقاضا نامید کننده شده است، و فروشندگان اشاره داشتند که تقریبا هیچ محموله نقدی سوخت جت در بازار موجود نیست، و اضافه کردند تجارت نقدی برای سوخت هواپیما «در این روز ها بسیار نایاب است.»

این حرکت به سمت صادرات کمتر در سه ماهه چهارم با تدابیر سه ماهه سوم متفاوت است. در این بازه پالایشگاه های کره جنوبی در تلاش هستند تا در میان افت شدید مصرف داخلی و تقاضای صنعتی، مقداری از ذخایر اضافی داخلی را تخلیه کنند.

تداوم روند صعودی عرضه چینی

علیرغم کاهش عرضه از سوی کره جنوبی، انتظار میرود صادرات بنزین چینی با وجود جستجوی پالایشگران آن ها برای استفاده از بازار منطقه ای به عنوان خروجی برای جبران فشار بر ذخایر داخلی، بالا باقی بماند.

منابع صنعت در روز 24 سپتامبر اشاره داشتند که، شرکت های نفت چین برنامه دارند تا مقدار صادرات بنزین ماه اکتبر خود را بدون تغییر نسبت به ماه گذشته در میزان 1/428 میلیون تن نگاه دارند، در حالی که قصد دارند تا صادرات گازوئیل خود را به طور ماهانه به میزان 5/9 درصد کاهش دهند و به 1/76 میلیون تن برسانند.

طبق گفته منابع بازار، در مقایسه، دیگر شرکت ها نظیر Sinopec، PetroChina، CNOOC و Sinochem برنامه داشتند تا در ماه سپتامبر در مجموع به میزان 1/43 میلیون تن بنزین و 1/87 میلیون تن گازوئیل صادر کنند. 

در این میان، شرکت های Sinopec و PetroChina برنامه ریزی کردند که بعد از صادرات 300000 تن سوخت جت در سپتامبر، برای اکتبر این میزان را به 407000 تن برسانند، که سهم هر کدام به ترتیب 302000 تن و 105000 تن می باشد. 

یکی از منابع واقع در سنگاپور گفت: «فشار ذخایر بسیار جدی است. حتی پالایشگاه های داخلی به دنبال صادرات محصولات خود می باشند.»

پالایشگاه شرکت PetroChina's با ظرفیت 110000 بشکه در روز نیز شامل همین امر می شود، که طبق گزارشات برنامه داشت تا پس از فرستادن محموله های خود به منطقه شمال شرقی به بندر دالیان، برای ماه سپتامبر نیز 70000 تن بنزین صادر کند.

تاثیر بازار 

بر خلاف این امر، تاجران آسیایی بسیار محتاط بوده اند، و اشاره داشتند که پیش بینی می کنند روند صعودی اخیر در بازار سوخت موتوری طولانی مدت نباشد.

یکی دیگر از تاجران بنزین گفت: «بازار بنزین به دلیل تعطیلی شرکت های کره ای تا میزانی تقویت شده است. اما چه کسی میداند این امر تا کی ادامه دارد.»

در رابطه با گازوئیل، شاهد دورنمای نامناسبی بودیم، و همزمان تاجران اشاره داشتند که با توجه به پیش بینی ها از روند صعودی صادرات چینی ها در طی چند ماه آتی، انتظار هیچ گونه سیر صعودی را ندارند.

یکی از تاجران ارشد گازوئیل وافع در سنگاپور گفت: «از آنجایی که انتظار داریم صادارت چینی ها در میزان بالا تداوم داشته باشد، هیچ گونه پیش بینی ای از بهبود دورنما نداریم»، و اضافه کرد، تقاضای منطقه ای برای گازوئیل ضعیف است، و همزمان محدودیت های مربوط به پاندمی مصرف را تحت فشار قرار داده است.

طبق داده های Platts، از 29 سپتامبر، میانگین تفاوت قیمت نقدی گازوئیل سولفور پایین در میزان منفی 64 سنت در هر بشکه قرار داشت، در حالی که این میزان در ماه اوت به طور میانگین، منفی 28 سنت بود.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار