کد خبر : 45038

پتروتحلیل-شرکت دولتی غول آسای انرژی، آرامکو سعودی به دنبال افت درآمد در پی افت قیمت های نفت خام در میان پاندمی ویروس کرونا، به کنترل هزینه کرد خود ادامه میدهد.

مقامات شرکت در بیانیه ای گفتند: «شرکت آرامکو به اعمال برنامه بهینه سازی و کارایی در مصرف سرمایه خود ادامه خواهد داد، و پیش بینی میکند که میزان سرمایه مصرفی در سال 2020 در میزان 25 تا 30 میلیون دلار باشد.»

میزان مصرف سرمایه هدف برای سال آتی از سال گذشته با میزان 32/8 میلیارد دلار کمتر است.

مقامات شرکت اشاره داشتند که، مصرف سرمایه در سه ماهه دوم در میزان 6/2 میلیارد دلار قرار گرفت، در حالی که این میزان در سه ماهه اول 13/6 میلیارد دلار بود.

مقامات شرکتی گفتند: «بیماری کوید 19 به سرعت در جهان شیوع یافت، و منجر به کاهش شدید فعالیت های مصرفی و تجاری شد، و به طور قابل توجهی در تقاضای نفت خام، گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی تاثیر گذاشت.»

سود خالص آرامکو در سه ماهه دوم به دلیل ترکیبی از افت قیمت های نفت خام و حاشیه سود های پالایشی و شیمیایی، نزول کرد.

رئیس شرکت آرامکو، امین ناصر در بیانیه ای گفت: «تاثیرات شدید افت تقاضا و کاهش قیمت های نفت خام در نتایج سه ماهه دوم ما منعکس شد.»

قرنطینه های اعمال شده در جهت کنترل شیوع پاندمی کرونا، اقتصاد جهانی را به رکود عمیقی برد. این اقدامات قرنطینه ای به تدریج در میان افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، در حال برداشته شدن هستند.

ناصر گفت: «به دنبال اقدامات کشور ها در سراسر جهان در جهت کاهش قرنطینه و راه اندازی مجدد اقتصاد، شاهد بهبود های جزئی در بازار انرژی هستیم.»

طبق داده های سازمان جهانی بهداشت، شیوع ویروس کرونا که اواخر سال گذشته در کشور چین آغاز شد، تا کنون بیش از 19 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده، و  تا تاریخ 9 اوت، جان بیش از 700000 نفر را گرفته است.

این شرکت قصد دارد تا استراتژی رشد بلند مدت و تنوع بخشی، که شامل سرمایه گذاری بیشتر در صنایع پایین دستی میشود، را ادامه دهد.

در ژوئن 2020، شرکت با تکمیل مبلغ 69/1 میلیارد دلار، 70 درصد از سهم شرکت سعودی SABIC را مال خود کرد، که موجب ضرر های سنگینی در نیمه اول سال شد. 

مقامات آرامکو گفتند: «این مالکیت، دارایی های حاضر صنایع پایین دستی آرامکو را افزایش میدهد، رشد پتروشیمی آن را تسریع میکند، حجم های شیمیایی حاضر را افزایش میدهد و گستره فعالیت های بین المللی آن را وسعت میدهد.»

بزرگترین صادرکننده نفت خام دنیا اظهار داشت که سود آن ها در سه ماهه دوم به 18/75 میلیارد دلار رسیده است، که در سه ماهه سوم صرف خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار