کد خبر : 44959

بازی هندوستان با چینی ها در بازار اوره؛

پتروتحلیل-بازار اوره در سه ماهه گذشته به کف قیمتی خود از سال ٢٠١٧ رسید و سپس کم کم سیرصعودی ملایمی در پیش گرفت و در سه هفته اخیر بعد از اینکه هندوستان موفق نشد با برگزاری تندرهای پی در پی حدودا ١ تا ١.٥ میلیون تن اوره که نیاز دارد را جمع آوری کند، و همچنین اورهال و عملیات نگهداری برخی از واحدها در نقاط مختلف جهان، باعث شد تا قیمت اوره افزایش بیشتری نسبت به انتظارها داشته باشد.

به این ترتیب قیمت اوره هفته گذشته به اوج خود رسید، زمانی که تندر هندوستان شرکت MMTC موفق نشد بیشتر از ١٠٠ تا ١٥٠ هزار تن اوره جمع آوری کند و تمامی تریدرهایی که آفر داده بودند به دلیل اینکه L-one تندر مورد تمایل آنها نبود، آفرهای خود را کنسل کردند و به این ترتیب شرکت MMTC مجبور شد تا در همان روز تندری جدید اعلام کند که این موضوع باعث شد بازار هیجانی شده و همزمان هندوستان هم تندری با شرایط جدید و با دو ترم برگزار کرد که احتمال دریافت آفرهای کمتری را ایجاد می کرد و سبب شد تا بازار تهاجمی شود. هندوستان با ایجاد شرایط جدید تلاش می کرد تا چینی ها را برای معامله مستقیم و غیرمستقیم اوره حذف کند و به این ترتیب بازار پرشی ٤٠ دلاری را نسبت به دو ماه گذشته تجربه کرد که سپس  با تغییر موضع هندوستان نسبت به چین و امکان ثبت  آفر محموله های چینی از طریق تریدر غیرچینی، بازار روند ملایم تری را پیدا کرد.

در حال حاضر هم قیمت های اوره در خلیج فارس به ٢٤٠ تا ٢٤٥ دلار در هر تن به طور میانگین رسیده است، در مصر هم قیمت ها در محدوده ٢٦٠ دلار در هر تن فوب قرار گرفته است و در برزیل شاهد ثبت قیمت ها در محدوده ٢٦٠ تا ٢٦٥ دلار در هر تن هستیم. قیمت های اوره صادراتی ایران نیز همچنان با بازار جهانی به دلیل تحریم ها و محدودیت در مبادلات بانکی فاصله دارد، همچنین ترس هایی که ایالات متحده با توجه به تحریم ها برای کشتیرانی ها و شرکتهای بزرگ ایجاد کرده است و آنها را از مبادله در بازار اوره ایران بازداشته است و از این رو تریدرهای کوچک و غیر معروف به این بازار ورود کرده و ریسک می کنند و انتظار دارند هزینه ریسک خود را با قیمت های پایین تر اوره ایران جبران کنند. به این ترتیب قیمت صادراتی اوره همچنان در محدوده ١٨٥ تا ١٩٠ دلار در هر تن فوب قرار دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار