کد خبر : 44949

پتروتحلیل-قیمت DOP در بازار داخلی ایران در حالی طی ٤ ماه گذشته حدودا ٨٠ درصد گران تر شده است که حال به نظر می رسد با عدم فروش DOP توسط معامله گران و رسیدن قیمت این کالا به مرز ٢١ هزارتومان در هر کیلو به اضافه ٩ درصد مالیات و ارزش افزوده، بازار ایران وارد بحران جدیدی شده است، نگاهی به نرخ مواد اولیه صنعت DOP نشان می دهد که تنها ٨ درصد به نرخ دی اتیل هگزانول و فتالیک اضافه شده است.

این در حالی است که گفته می شود نرخ DOP متاثر از قیمت دلار رشد کرده است، اما نکته قابل توجه عدم افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه تولید DOP و عدم فروش تولیدکنندگان در بازار داخلی است. البته صادراتDOP همچنان متوقف است و به نظر می رسد بازار صادراتی عراق که همیشه مقصد اصلی تولیدکنندگان کفش و کابل ایران بوده در حال جایگزینی با کشورهای دیگر است.

اما نکته اصلی در بازار DOP ایران مانند بازار PVC ذخیره کردن محصولات توسط تولیدکنندگان بزرگ و کوچک از پتروشیمی ها گرفته تا تولیدکنندگان خرد است. به نظر می رسد تولیدکنندگانی که پیش تر مایل به فروش محصولات خود و دریافت نقدینگی بودند، حال با کاهش ارزش ریال در برابر دلار، در حال افزایش ذخیره سازی محصولات خود هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار