کد خبر : 44869

پتروتحلیل-مدیر برنامه‌ریزی هلدینگ کول‌اوغلو اظهار داشت که با سرمایه گذاری 495 میلیون دلاری برای پروژه ذخیره سازی گاز طبیعی مرمره شمالی ظرفیت مخازن را از 2.8 به 4.6 میلیارد متر مکعب افزایش خواهند داد.

آرزو آتیک، مدیر برنامه‌ریزی هلدینگ کول‌اوغلو در ارتباط با روند ساخت پروژه ذخیره سازی گاز طبیعی مرمره شمالی گفت: این مخزن در حال حاضر 2.8 میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی دارد. با سرمایه گذاری 495 میلیون دلاری قصد داریم ظرفیت آن را به 4.6 میلیارد متر مکعب افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه طرح توسعه مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی تا اواسط سال 2022 به بهره برداری کامل خواهد رسید، اذعان داشت: این پروژه را با مشارکت کالیون هلدینگ انجام می دهیم، دو فاز اول این پروژه در سال‌های 2007 و 2016 به پایان و بهره‌برداری رسید و اکنون در حال ساخت فاز سوم آن هستیم.

آتیک با تاکید بر اینکه پروژه ذخیره سازی گاز طبیعی مرمره شمالی در ترکیه اولین مخزن به منظور ذخیره گاز طبیعی استخراجی از ترکیه ساخته می‌شود، اظهار داشت: کل ظرفیت روزانه ذخیره گاز این مخزن از سطح فعلی 25 میلیون متر مکعب به 75 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی تصریح کرد: لزوم امنیت تامین گاز طبیعی برای کشوری مانند ترکیه که بخش بزرگی از نیاز خود را وارد می کند بسیار حائز اهمیت است، عمده گاز مورد نیاز را از روسیه و ایران وارد می‌کنیم و در این زمینه، علاوه بر سرمایه گذاری در خصوص خط لوله گاز طبیعی باید مخازن ذخیره‌سازی برای تامین نیازهای فوری را افزایش دهیم، به همین دلیل پروژه ذخیره سازی گاز طبیعی مرمره شمالی بسیار مهم و استراتژیک است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار