کد خبر : 44656

پتروتحلیل-هند در میان پاندمی ویروس کرونا، در حال پیگیری فرآیند بررسی های سریع آنتی دامپینگ بر بیش از 100 محصول از چین است تا از صنایع داخلی خود محافظت کند، و با این عمل با این کشور شمال شرق آسیایی به عنوان یک اقتصاد بدون بازار رفتار کرد. 

منابع بازار گفتند، با نگاه داشتن شرایط چین در چنین وضعیتی، هند میتواند مالیات های آنتی دامپینگ شدیدی بر محصولات چینی اعمال کند.

تحت تعریف سازمان تجارت جهانی، «اقتصاد بدون بازار» به کشوری که بر تجارت های خود انحصار فروش دارد اشاره میکند که به آن ها اجازه میدهد قیمت محصولات داخلی را تعیین کنند. 

یکی از مقامات رسمی در وزارت بازرگانی هند گفت: «بررسی های آنتی دامپینگ جاری بر واردات بیش از 100 محصول از چین است» و اضافه کرد که، محصولاتی که مالیات تعیین شده آن ها در تقویم سال جاری به پایان میرسد نیز تحت بررسی قرار گرفتند.

طبق گفته یک مقام رسمی، این محصولات شامل سدیم سیترات، یو اس بی، ماشین حساب، محصولات مشتقی فلز ضد زنگ، ویتامین سی و ای، مقاوم ساز لاستیک نایلونی، فاز متر، لامپ کامپکت فلورسانت و پارچه کتان، میشود. 

سدیم هیدروکسید، شیشه شناور، وسائل غذاخوری، وسائل آشپزخانه، ماشین های پردازش پلاستیک، سیپروفلوکساسین هیدروکلرید و سلول های خورشیدی نیز در این لیست میباشند.

در توصیه ای برای اعمال آنتی دامپینگ بر واردات آنیلین از چین به مورخ 12 ژوئن 2020، هیئت مدیره تجارت دارو هند عنوان کرد که این کشور به برخورد با چین به عنوان اقتصاد بدون بازار ادامه خواهد داد. 

آنیلین در لیست اخیر محصولات چینی قرار گرفت که مورد آنتی دامپینگ هند واقع شدند. برای محموله هایی که از شرکت چینی Wanhua Chemical Group ارسال میشوند، نرخ مالیات آنتی دامپینگ 65/91 دلار در هر تن میباشد، در حالی که برای دیگر تولیدکنندگان چینی نرخ 150/82 دلار در هر تن اعمال میشود.

دولت بررسی های آنتی دامپینگ آنیلین را بعد از دادخواست تولیدکننده هندی Gujarat Narmada Valley Fertilizers & Chemicals اعمال کرد. 

هیئت مدیره تجارت های دارویی عنوان داشت: «مقامات اشاره دارند که در طی سه سال گذشته، با چین توسط هند و دیگر اعضای سازمان تجارت جهانی به عنوان کشوری با اقتصاد بدون بازار برخورد شده است» و اضافه کرد که در این بررسی ها نیز به همین حالت با آن ها برخورد میکنیم.

طبق گفته وزیر بازرگانی هند، این کشور از فوریه 2020، تقریبا بر واردات 90 محصول چینی آنتی دامپینگ اعمال کرده است، و 24 محصول دیگر نیز تحت بررسی میباشند.  

هند عمدتا از چین محصولات فنی و مهندسی، الکترونیکی، محصولات ارگانیک، پلاستیک و کود های شیمیایی وارد میکند. 

طبق داده های رسمی، مجموع واردات هند از چین در بازه زمانی آوریل 2019 تا فوریه 2020 به میزان 62/4 میلیارد دلار میرسد، که این میزان کسری تجاری هند را به رقم 46/8 میلیارد دلار میرساند. 

چین در 11 ماه گذشته بزرگترین منبع واردات هند را با میزان کلی 14/3 درصد تشکیل میدهد، و آمریکا رتبه بعدی را با میزان 7/5 درصد به خود اخصاص داده است. 

واردات محصولات شیمیایی ارگانیک از چین در میزان 7/53 میلیارد دلار قرار گرفت، در حالی که در طی بازه زمانی یکسان مجموع واردات پلاستیک به میزان 2/58 میلیارد دلار رسید.

در پایان سال مالی در مارس 2020، آنتی دامپینگ بر مجموعه ای از محصولات چینی شامل پلی وینیل کلرید فیلم، آکریلونیتریل بوتادین رابر، الیاف پلی استر و فتالیک آنیدرید اعمال شد.

کربن سیاه، سدیم هیدروکسید، پی وی سی آغشته با کلر، مقاوم ساز لاستیک نایلونی، پلی اتیلن ترفتالات، رشته الیاف نایلونی و فلر کشپار نیز در این لیست بودند.

هند، یک بازار نوظهور بزرگ در آسیا، با نگرانی در مورد آنتی دامپینگ ها در زمان تحقق توافقنامه تجاری، از گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای تحت رهبری چین خارج شد. 

در سال مالی 2018 تا 2019، کسری تجاری هند به علاوه 16 کشور عضو این گروه به 105 میلیارد دلار رسید.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار