کد خبر : 44645

تلاش پتروشیمی های ایرانی برای بازپس گیری سهم بازار ترکیه پس از بازگشایی مرزها؛

پتروتحلیل-بازار پلی اتیلن خاورمیانه این هفته ثابت بوده است. در همین حال به دلیل تقاضای بالا در خاورمیانه، قیمت اکثر محصولات در بازارهای خارجی به ویژه در چین و ترکیه که فعالترین خریداران PE هستند، بهافزایش خود ادامه داده است. اگرچه تعطیلات روز چهارشنبه بازار ایران را آرام کرد، اما اکثر تولید کنندگان همچنان پیشنهادهایی را ارائه می دهند، زیرا نیاز به بازپس گیری سهم بازار خود در ترکیه دارند که از طریق بسته شدن مرزها در طول شیوع کرونا کاهش یافته بود. پتروشیمی جم و پتروشیمی مارون که هفته گذشته مرخصی داشتند، عرضه پلیمر را برای صادرات این محصول آغاز کرده اند. عرضه این هفته در منطقه کافی بوده است، زیرا بیشتر بازیکنان مقادیر کافی برای یک ماه قبل را رزرو کرده اند و منتظر رسیدن سفارش های آنها هستند.

قیمت های داخلی PE در عربستان بدون تغییر مانده است. در چین و ترکیه تجارت سریعتر شده است. پتروشیمی مارون در این هفته در ترکیه و CIS به ترتیب گرید قالب و فیلم HDPE را با قیمت 740 دلار در هر تن FCA ایران و 755 دلار در هر تن FCA ایران فروخته است. گرید لوله های طبیعی PE100 از پتروشیمی جم  با قیمت 990 دلار در هر تن CPT ترکیه برای حمل و نقل ماه ژوئن و ژوئیه در دسترس است. پتروشیمی شازند هم در حال فروش گرید لوله های سیاه PE100 با قیمت 980 دلار در هر تن FCA اراک در ترکیه و اروپا و 1000 دلار در هر تن FCA اراک در کشورهای مستقل مشترک المنافع، عراق و افغانستان است. تولیدکنندگان قطر، LDPE 0710 را با قیمت 1020 دلار در هر تن CFR تایوان و LDPE 8000 را با قیمت 905 دلار در هر تن CFR تایوان تجارت کرده اند. ضربات قالب گیری 571 و 5502 HDPE با منشا تایوان هم به ترتیب در 920 دلار در هر تن CFR تایوان و 850 دلار در هر تن CFR تایوان گزارش شده است.

احتمالا بازار PE خاورمیانه هفته آینده پایدار خواهد بود. تولیدکنندگان عربستان سعودی از اعلام قیمت های جدید خودداری خواهند کرد. تقاضا به خصوص در خارج از کشور پایدار خواهد ماند و تأمین مواد کافی خواهد بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار