کد خبر : 44585

انتظار می رود در نیمه دوم سال، نرخ تولید متانول چین از 64 درصد کمتر شود؛

پتروتحلیل- اگرچه تقاضا به آرامی در حال افزایش است، روند بازار جهانی متانول در نیمه دوم سال کاهشی خواهد ماند، و انتظار میرود فعالیت واحد های این محصول در سراسر جهان کاهش یابد. 

دلیل این اتفاق، عرضه بیش از حد، ضعف بازار های معاملات آتی در چین، و نبود ظرفیت ذخیره است که قیمت ها را در نیمه دوم سال تحت فشار قرار میدهد.

عرضه بیش از حد، ضعف بازار های معاملات آتی و ذخایر بالا، قیمت های نیمه دوم سال را تحت فشار میگذارد

در میان پاندمی جهانی ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت خام، قیمت های جهانی متانول عموما روند نزولی را دنبال میکنند.

در اواخر می، اکثر قیمت های منطقه ای در مقایسه با اوایل ژانویه 2019، 45 درصد کاهش پیدا کردند، و به کمترین میزان های خود از ژوئن 2002 رسیدند. 

با این پیش بینی که عرضه بیش از حد، ضعف بازار های معاملات آتی و ذخایر بالا، بازار اصلی چین را تحت فشار قرار خواهد داد، بازار جهانی متانول در نیمه دوم سال ضعیف خواهد ماند.

با نبود حمایت بیشتر از سوی دولت برای اقتصاد و زیر ساخت، جو بازار های معاملات آتی در چین کاهشی شده است.

سومین جلسه از سیزدهمین کنگره ملی خلق چین، که در 22 می برگزار شد، تولید ناخالص داخلی و اقتصاد هدفی برای سال جاری مشخص نکرد، و سیاست حمایتی دولت، آن طور که پیش بینی میشد قابل توجه نبود.

اکثر بازار های معاملات آتی که پیش از این خبر در ابتدای هفته صعودی شده بودند، روند نزولی به خود گرفتند. کنگره هیچ سرمایه گذاری اضافی برای زیر ساخت جاده ای و مجرا های آبی، بخش هایی که عموما تحت حمایت دولت قرار میگیرند، برنامه ریزی نکرد. 

در بخش ذخایر، تا پایان می، ذخایر متانول ساحلی چین به 783 هزار تن رسید؛ این بیشترین میزان از نوامبر 2019 میباشد. ظرفیت تانکر های ساحلی چین در حدود 1 میلیون تن میباشد. 

خارج از چین، ظرفیت متانول در شش ماه گذشته با عرضه فراوان و تقاضای کم، افزایش یافته است. نبود ظرفیت ذخیره، یکی دیگر از چالش های رو به روی بازار های جهانی است.

پیش بینی میشود تقاضای متانول در 2020، 5 درصد کاهش یابد

پیش بینی های ابتدایی آیسیس نشان میدهد که تقاضای جهانی متانول در مقایسه سالانه در 2020، 5 درصد کاهش میابد، و انتظار میرود مصرف نهایی به طور کامل تا 1 یا 2 سال دیگر بهبود یابد. 

پیش بینی میشود تقاضای بخش متانول مربوط به نفت خام که 40 درصد از سهم بازار های جهانی را تشکیل میدهد، بیشترین آسیب را ببیند، و از آنجایی که کشور ها در قرنطینه هستند و حاشیه سود ها به دنبال افت قیمت های نفت خام نامناسب است، پیش بینی میشود تقاضای سوخت ترکیبی، متیل ترت بوتیل اتر و سوخت زیستی در مقایسه سالانه 7 تا 20 درصد کاهش یابد.

پیش بینی میشود خروجی های سنتی تقاضا برای متانول، نظیر فرمالدئید و استیک اسید، در مقایسه سالانه، تحت فشار ضعف بخش های دکور و بازار لباس، 3 تا 4 درصد افت کنند.

همچنان تقاضا برای تولید متانول، اتیلن و پروپیلن میتواند در سال جاری، رشد مثبت نشان دهد؛ این امر میتواند تحت تاثیر ظرفیت های جدید در شرکت Jilin Connell، و واحد های استارت آپ جدید متانول به اولفین با ظرفیت 1/8 میلیون تن در سال، شامل Inner Mongolia Jiutai، Ningxia Baofeng و Zhongan Lianhe صورت گیرد.

به دلیل افت قیمت های متانول و بهبود قیمت های پروپیلن، مونو اتیلن گلیکول و اتیلن، اکثر واحد های زغال سنگ به اولفین و متانول به اولفین، در حال حاضر در حال سود آوری هستند.

انتظار میرود این امر تولیدکنندگان زغال سنگ به اولفین و متانول به اولفین را تشویق کند تا در میزان های مناسب به فعالیت خود ادامه دهند. 

پیش بینی میشود در سال جاری تقاضا برای متانول در شمال شرق آسیا، که 70 درصد از تقاضای جهانی را تشکیل میدهد، بیش از 1 میلیون تن، و تقاضای مناطق دیگر در حدود 500 تا 700 هزار تن افت کنند.

کاهش تقاضا، رقابت محموله های منطقه ای را تشدید میکند

انتظارات از کاهش تقاضا، موجب شد تا تولیدکنندگان عرضه خود را کاهش دهند و این امر همچنین رقابت میان محموله های منطقه ای را شدید تر کرد. 

در نتیجه افت تقاضا و نبود ظرفیت مورد نیاز، آیسیس پیش بینی میکند که میزان فعالیت واحد های متانول در سراسر جهان در سال 2020، 10 درصد کاهش یافته و به میزان 60 درصد برسد. 

احتمال میرود تولید جهانی متانول در هفته ها و ماه های آتی کاهش یابد، و انتظار میرود تولیدکنندگان کوچک تر بیش از پیش تحت فشار قرار گیرند.

طبق داده های آیسیس، واحد های متانول پایه گاز طبیعی خاورمیانه و آمریکا، بیش از همه از رقابتی شدن هزینه ها لذت میبرند، در حالی که واحد های متانول پایه گاز طبیعی اروپا و پایه زغال سنگ چین، تحت بیشترین فشار قرار میگیرند.

در حال حاضر، انتظار میرود در نیمه دوم سال، نرخ تولید متانول چین از 64 درصد کمتر شود. 

در آوریل، حاشیه سود های متانول پایه زغال سنگ در چین به کمترین میزان های خود از ژانویه 2014 (زمان آغاز جمع آوری داده توسط آیسیس) رسید.

به دلیل فضای ضعیف بازار، تولید 2/2 میلون تن متانول واحد های Methanex’s Titan، Chile IV، Methanol Holdings Trinidad Limited’s Point Lisas و Trinidad and Tobago در تیرینیداد و توباگو، غیر فعال شد. 

شروع فعالیت پروژه های واحد های جدیدی شامل Methanex’s Louisiana Geismar 3 و Caribbean Gas Chemical’s Trinidad نیز به تعویق افتاد. 

قرار بود این دو واحد فعالیت خود را در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم 2020 آغاز کنند.

مقامات شرکت متانول جنوب لوئیزیانا، در نامه ای از دپارتمان کنترل کیفیتلوئیزیانا درخواست کردند، تا اجازه تمدید زمان برای تکمیل پروژه متانول در لس آنجلس را بدهند، و در آن اشاره داشتند، ساخت پروژه تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است. 

باید اشاره کنیم که، غیر فعال شدن ساخت یک ظرفیت جدید بسیار کمیاب است، زیرا این امر هزینه های زیادی را وارد می آورد.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار