کد خبر : 44548

پتروتحلیل-گر چه از هفته گذشته اندکی بازار پلی استایرن های ایرانی رو به بالا بوده، اما هنوز به گمان کارشناسان بخش بزرگی از صنعت بسته بندی و تولیدکنندگان پلی استایرن در انتظار بازگشایی مرزها برای صادرات هستند. این در حالی است که ظرفیت پتروشیمی های پلی استایرن ساز ایرانی تحت تاثیر شیوع کرونا و بسته شدن مرزها کاهش یافته و خروجی انبارها مناسب نبوده است. در همین مدت توجه به خرید دستکش های یکبار مصرف و مواد ضدعفونی رشد داشته، اما همان اندازه خریداران به ظروف بسته بندی و ورق های پلیمری بی توجه بوده اند.

بازارهای بزرگ هند هنوز هم به شرایط نرمال بازنگشته اند و معامله گران پلی استایرن محتاطانه تر عمل می کنند. صادرات پلی استایرن به ترکیه و روسیه تحت تاثیر بسته بودن مرزها و بازگشایی های مقطعی کاهش یافته است. این در حالی است که رقابت بر سر قیمت در بازارهای آسیایی افزایش یافته است، همواره پلی استایرن های ایران در برخی بازارهای آسیایی با قیمتی پایین تر از بازارهای جهانی عرضه می شوند، اما در حال حاضر افزایش هزینه های حمل و نقل سبب شد تا دست و پای تولیدکننده مخصوصا خصوصی ها مانند محب پلیمر و تخت جمشید بسته شود.

اما در بازار داخلی ایران قیمت پلی استایرن معمولی به ١٢ هزار و ٧٠٠ تومان و پلی استایرن مقاوم هم به ١٣ هزار و ١٠٠ تومان رسیده است. تا پیش از این پتروشیمی های پلی استایرن ساز در بورس کالا تخفیفاتی برای خریداران لحاظ می کردند، اما به نظر می رسد با تغییر شرایط بازار تخفیفات آنها هم لغو شده است. 

اما در بازار پلی استایرن بیش از همه صنف ها، صنف بسته بندی شکلات دچار آسیب شده و گفته می شود ٥ تا ١٠ درصد آنها تعطیل شده اند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار