کد خبر : 44542

پیش تر قرار بود اجلاس اوپک پلاس ١٠ ژوئن برگزار شود. حال الجزایر پیشنهاد کرده است که این جلسه روز ٤ ژوئن برگزار شود.

١-اغلب اعضای اوپک پلاس قراردادهای فروش نفت خود را قبل از دهم هر ماه می بندند. توجه کنید که براساس توافق فعلی ٩/٧میلیون بشکه کاهش تولید روزانه اوپک پلاس پایان ژوئن تمام می شود و از از اول ماه جولای ٢میلیون بشکه به آن افزوده می شود.( از ١جولای کاهش تولید، ٧/٧میلیون بشکه در روز خواهد بود.)

٢-با توجه به وضعیت تقاضای نفت، بازار کشش جذب ٢ میلیون بشکه افزایش تولید از اول ماه جولای را ندارد.  

‌٣-یک منبع آگاه گفت که به احتمال زیاد وزرای اوپک پلاس با تمدید کاهش تولید به میزان ٩/٧ میلیون بشکه تا پایان ٢٠٢٠موافقت خواهند کرد. در جلسه هیات عامل هم این موضوع مخالف جدی نداشته است.

٤-با توجه به بندهای بالا، بهتر است جلسه اوپک+ هر چه زودتر برگزار شود تا قراردادهای فروش نفت کشورها در همین قیمت های فعلی بسته شود نه قیمت هایی که ممکن است تحت تاثیر گمانه زنی های برای تصمیم اوپک کاهشی شود.

٥-از طرفی، برخی کشورهای عضو اوپک پلاس پایبندی لازم را به توافق کاهش تولید نداشته اند. بنابراین لازم است هر چه سریعتر پاسخگو باشند. نظیر عراق و برخی کشورهای آفریقایی. هر چند پایبندی مجموع اوپکی ها مثبت بوده است.

٦-اطلاعات و داده های معتبر بازار معمولا زودتر از شانزدهم هر ماه بیرون نمی آید. از این لحاظ نیز فرقی بین دهم و چهارم ژوئن نیست.

٧-با توجه به عدم مخالفت جدی با پیشنهاد الجزایر، احتمال جدی می رود جلسه اوپک پلاس چهارم ژوئن (١٥ خرداد ) برگزار شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار