کد خبر : 44455

ثبت کمترین قیمت های ماه می پلی اتیلن و پلی پروپیلن در ترکیه در کل ادوار گذشته/سود های نامطلوب در ترکیه، عرضه کنندگان خاورمیانه ای و کره ای را به کاهش تخصیصات خود به این کشور واداشت؛

پتروتحلیل-از آنجایی که عرضه کنندگان با توانایی کافی قیمت های صعودی تری برای ژوئن به ترکیه ارائه کردند، بازار های پلی اولفین در انتهای هفته نشانه های بیشتری از ثبات داشتند. پیش از این قیمت های پلی پروپیلن و پلی اتیلن برای اکثر محصولات به کمترین میزان های خود در سال 2008 رسیدند، و حتی با افت قیمت های ماه می تعدادی از آن ها، کمترین میزان های کل ادوار خود را ثبت کردند.

در حال حاضر ذهن معامله کنندگان با فاکتور های متضادی که منجر به سوالاتی میشود مشغول میباشد:

• چین مسیر صعودی خود را حفظ کرد، و ترکیه را تحت فشار های صعودی نگه داشت.
• افزایش قیمت های نفت خام و بازگشایی بخشی از بازار های صادراتی موجب خوشبینی شد.
• افزایش فاصله قیمتی دلار آمریکا با لیر ترکیه، و تاثیر کوید 19 بر اقتصاد کلان احتیاط ها را زنده نگه داشت.

معامله پلی پروپیلن هموپلیمر و پلی اتیلن از اواسط آوریل زیر میزان های چین قرار گرفت

بازار های پلی اولفین وارداتی ترکیه در میان مسیر های جدا از هم دو بازار بزرگ، از حدود یک ماه گذشته زیر میزان های چین قرار گرفتند.

حال حاضر قیمت های هموپلیمر رافیا و پلی اتیلن سبک 20 تا 30 دلار در هر تن زیر بازار چین معامله میشوند، در حالی که قیمت پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی فیلم به دنبال آخرین قیمت های اعلامی به ترکیه با تخفیفات بیشتری به میزان 70 دلار در هر تن کمتر از بازار چین میباشد.

سود های نامطلوب در ترکیه منجر به این شد که برخی از عرضه کنندگان خاورمیانه ای و کره ای تخصیصات خود به این کشور را در طی چند هفته گذشته کاهش دهند. 

یکی از تاجران بین المللی گفت: «فروشندگان با توجه به تقاضای مناسب بعد از کمتر شدن اقدامات قرنطینه ای، در نیمه دوم آوریل فروشی رضایت بخشی به چین داشتند. این امر در میان فعالیت اندک در بازار های ترکیه، جنوب شرق آسیا و چندین بازار دیگر به دلیل پاندمی کوید 19، فشار انبار ها را تا میزانی کاهش داد.»

این قیمت های پایین نظر خریداران را در این هفته جلب کرد، زیرا آن ها تمایل دارند تا با هزینه های کمتر و پرداخت قیمت های رقابتی انبار های خود را پر کنند. یکی از خریداران تایید کرد: «فروشندگان در این روز ها موضع صعودی تری اتخاذ کرده اند. تولیدکنندگان کره ای پلی پروپیلن و پلی اتلین آنچنان تمایلی به فروش ندارند، در حالی که عرضه کننده هندی پیش از این برای گرید مشخصی از پلی اتیلن سنگین درخواست افزایشی 20 دلار در هر تن را کرده بود.»

یکی از منابع تولیدکننده خاورمیانه ای گفت: «ما تمام محموله های خود را برای ماه می فروختیم که باید سپاسگذار افزایش درخواست ها از مشتریانمان و عرضه متناسب خود باشیم. اگرچه تقاضا قابل توجه نیست، تعدادی از خریداران ترجیح دادند تا نیاز های خود را برطرف کنند، زیرا احتمال دادند که در صورت ادامه روند صعودی در بازار چین، در ماه آتی چنین میزان های جذابی را پیدا نکنند.»

علاوه بر این، شایعات مبنی بر این است که یکی از تولیدکنندگان منطقه ای با مشکلات تولید پلی اتیلن سبک خطی مواجه شده و احتمالا تا اواسط می توانایی ارائه محموله های اضافی را نخواهد داشت، که این امر جو محتاطانه را تا میزانی تقویت کرد.

فروشندگان پلی پروپیلن رافیا وارداتی قیمت 800 دلار در هر تن را در ترکیه آزمایش کردند

فشار صعودی از بازار پلی پروپیلن چین، به تاجران کمک کرد تا تجدید قوا کنند و منجر به این شد تا قیمت محموله های عربستانی و روسی صعودی شود. یکی از تولیدکنندگان کیسه خواب گزارش داد: «بازار در طی آوریل به زیر مرز 750 دلار در هر تن سقوط نکرد، زیرا با نقطه مقاومتی از سوی فروشندگان مواجه شد. با این حال، قیمت های بالاتر تا کنون به معامله نرسیده اند.»

میل به خرید محموله های جدید در میان قیمت های رقابتی محموله های تحویل فوری در بازار توزیع، اندک بود. میزان قیمت های داخلی پلی پروییلن رافیا در ترکیه در اوایل هفته به زیر 1000 دلار در هر تن (ex-warehouse) (شامل مالیات بر ارزش افزوده برای بازه پایینی)، رسید.

بعد از اینکه قیمت ها به 670 دلار در هر تن (CFR) رسیدند، جو پلی اتیلن آمریکایی بهبود یافت

آمریکایی ها قیمت های خود را به جنوب شرق آسیا، مصر، ترکیه و آفریقاکاهش دادند که این امر تا می ادامه داشت، و قیمت ها را در اکثر مناطق به زیر 700 دلار در هر تن (CIF) رساند. 

با این وجود، در اواخر هفته، جو در سمت عرضه کنندگان بهبود یافت. یکی از معامله کنندگان گفت: «یکی از تولیدکنندگان آمریکایی طبق گزارشات تولیدات خود را متوقف کرده است. این اتفاق توضیح میدهد که چرا تاجران تمایلی به معامله با قیمت های قبلی ندارند. احتمال میرود قیمت ها به کف رسیده باشند.»

معامله کنندگان در کوتاه مدت بهبود چشمگیر را غیر محتمل میدانند

به نظر میرسد که معامله کنندگان بیشتری متقاعد شده اند که روند کاهشی برای پلی پروپیلن و پلی اتیلن بعد از افت های متوالی که از اواسط مارس در پی فشار از سوی فروپاشی قیمت های انرژی همراه با بازار آسیب دیده از ویروس به وجود آمد، به پایان رسیده است.

با این وجود، از دیدگاه اکثر معامله کنندگان یک روند صعودی قوی نامحتمل است، مگر اینکه بازار های صادراتی به آرامی فعالیت خود را به طور مجدد آغاز کنند یا عرضه محدود شود. حفظ روند صعودی در چین در میان افزایش ذخایر داخلی پلی اولفین، بی ثباتی قیمت های نفت خام، مسیر ویروس کوید 19 و تاثیر مخرب آن بر اقتصاد های جهانی، عوامل حیاتی برای تحت نظر گرفتن باقی خواهند ماند.

یکی از خریداران اشاره داشت: «کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا، فعالیت بازار داخلی را با نزدیکی به پایان هفته کاهش داد.» فاصله قیمتی دلار آمریکا با لیر ترکیه در روز پنج شنبه با گذر از  7/20 به بیشترین میزان همیشگی رسید البته بعد از آن به آرامی کاهش یافت.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار