کد خبر : 44390

پتروتحلیل- قیمت‌های نفتای آسیا باتوجه به جهش یک‌شبه در قیمت‌های نفت آتی به سبب کاهش محدودیت‌های قرنطینه و برداشته شدن جو روانی شاهد افزایش رشد بودند؛ اگرچه احیای تقاضای کلی کماکان شکننده است.

قیمت‌های نفتا با مشخصات باز برای نیمه دوم ژوئن با تحویل ساعات اولیه در آسیا با افزایش 15 دلاری نسبت به روز قبل بطور متوسط در رقم 261 دلار/تن (CFR ژاپن) قرار داشتند که بالاترین میزان در هفت هفته اخیر است.

در 5 مه قیمت‌های نفتا شاهد افزایش چشمگیر و یک‌روزه 41 دلاری بودند که به سبب رشد مشابه در بازارهای نفت خام رقم خورد.

در اواسط روز چهارشنبه در آسیا، همزمان با کاهش محدودیت‌های کرونایی در برخی کشورها، نفت خام آتی برنت برای ماه ژولای در بورس بین‌المللی رشد خود نسبت به روز معاملاتی قبلی را ادامه داده و به رقم 30 دلار/بشکه رسید.

تقاضای نفتا در آسیا پایدار رو به متوسط به نظر می‌رسد.

مصرف‌کنندگان نهایی در آسیای شمال‌شرقی نفتای نقدی برای تحویل در نیمه اول ژوئن خریداری کرده‌اند و نیازمندی‌های جدید برای عرضه نیمه دوم این ماه نسبتاً محدود است؛ اگرچه هنوز در روزهای اولیه معامله قرار داریم.

در این میان، انتظار می‌رود که جریان نفتای کشورهای غربی به سمت آسیا در این ماه در رقم 2 میلیون تن قرار داشته باشد که نسبتاً به متوسط ماهیانه 1/7 میلیون تن رقم بالایی است.

از سوی دیگر، احتمال می‌رود بالا رفتن نرخ ترابری به منظور حمل بهداشتی محصولات همزمان با محدودیت‌های بوجود آمده در فضای خالی شناورها به سبب ذخیره نفت در آن‌ها، از صادرات بیشتر، از اروپا به خارج این قاره جلوگیری کند.

حاشیه سود نفتا در 5 مه به 26/20 دلار/تن رسید که دو برابر روز معاملاتی پیش از آن در رقم 11/50 دلار بود.

طبق داده‌های آیسیس، حاشیه سود میان‌ماهانه این محصول شاهد وارونگی بوده و قیمت‌های نیمه دوم ژوئن نسبت به نیمه دوم ژولای 6 دلار/تن بالاتر ایستاده‌اند.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار